جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۹

توسعه شبکه‌های نیکوکاری با محوریت مساجد در کردستان - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

توسعه شبکه‌های نیکوکاری با محوریت مساجد در کردستان

توسعه شبکه‌های نیکوکاری با محوریت مساجد در کردستان


مساجد پایگاه نیکوکاری

توسعه شبکه‌های نیکوکاری با محوریت مساجد در کردستان

قنبر موسی‌نژاد در دیدار با مدیران و معاونین کمیته امداد شهرستان کامیاران اظهار کرد: واگذاری بخشی از وظایف کمیته امداد به مراکز نیکوکاری از برنامه‌های این نهاد است که به صورت ویژه دنبال می‌شود.

به گفته وی، با توجه به تورم و محدودیت‌های اقتصادی دولت استفاده از ظرفیت‌های مردمی به منظور رفع مشکلات نیازمندان و ایجاد بسترهای لازم برای توانمندسازی آنان در این نهاد هدف‌گذاری شده است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی کردستان با بیان اینکه بحث شبکه‌سازی مردمی از حدود دو سال پیش در کمیته امداد در دستور کار قرار گرفته است، افزود: مراکز نیکوکاری در همین راستا از دو سال پیش در سطح شهرستان‌های مختلف استان تشکیل و فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

موسی‌نژاد خاطرنشان کرد: سعی داریم با ایجاد شبکه‌های نیکوکاری با استفاده از ظرفیت 5 دهک جامعه ظرفیت‌های مردمی به ویژه خیرین را برای کمک به 2 دهک نیازمند و محروم فراهم سازیم.

وی با بیان اینکه کمیته امداد در حال حاضر یک دهک از نیازمندان جامعه را زیرپوشش خدمات مختلف خود قرار داده است، گفت: افراد نیازمند دیگری در سطح شهرها و روستاهای استان وجود دارد که متاسفانه ظرفیت‌های موجود در بدنه این نهاد پاسخگوی حمایت از این افراد نیست.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی کردستان خاطرنشان کرد: افزایش مشکلات اقتصادی و نرخ تورم موجب شده که امکانات و ظرفیت‌های موجود حتی تمامی نیازهای دهک اول زیرپوشش را به صورت کامل پوشش نمی‌‌دهد.

موسی‌نژاد گفت: تقویت بسته‌های خدماتی به جامعه هدف با بهره‌گیری از ظرفیت افراد خیر می‌تواند بسترساز تحقق اهداف و چشم‌اندازهای تعریف شده امداد در زمینه توانمندسازی مددجویان باشد.

وی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت خیرین و معتمدین محلات با هدف شناسایی افراد نیازمند و خیر از اولویت‌های کمیته امداد است، تصریح کرد: شناسایی نیاز نیازمندان و استفاده از ظرفیت خیرین و افراد متمکن جامعه از برنامه‌های است که با جدیت خاص در قالب شبکه‌های نیکوکاری دنبال می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی کردستان از مساجد به عنوان محور اصلی این برنامه نام برد و خاطرنشان کرد: مرکز محرومیت‌زدایی با محوریت مساجد و معتمدین محلات با هدف شناسایی افراد خیر و همچنین نیاز نیازمندان همان محله شکل خواهد گرفت.

به گفته موسی‌نژاد، در حال حاضر 20 مرکز نیکوکاری در سطح استان وجود دارد که 16 مرکز آن فعال و به افراد نیازمند خدمات‌رسانی می‌کنند.

وی با بیان اینکه بر اساس این برنامه بخشی از کارهای تصدی‌گری کمیته امداد به مراکز نیکوکاری داده می‌شود، تصریح کرد: براساس این برنامه درآمدهای حاصل از صندوق صدقات از طریق مراکز نیکوکاری جمع‌آوری و با نظارت امداد کمک‌ها در بین نیازمندان توزیع می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی کردستان خاطرنشان کرد: اعتمادسازی، تقویت بسته خدماتی، تلاش برای رفع و کاهش فقر در جامعه، احیای کارهای نیک در محلات که ریشه در اعتقادات و باورهای مردمی دارد از جمله اهداف اجرای طرح واگذاری بخشی از تصدی‌گری‌های کمیته امداد به مراکز نیکوکاری است.

به گفته موسی‌نژاد، هدف اصلی کمیته امداد از اجرای این طرح استفاده از توانایی و ظرفیت افراد جامعه در هر حوزه‌ای برای رفع مشکلات نیازمندان و محرومین جامعه بوده و ملاک از این کمک‌های تنها حمایت‌های مادی نیست.

وی تصریح کرد: شبکه نیکوکاری شبکه اجتماعی است که شکل جسمی آن متمرکز بر مساجد محله و با هدف پیشگیری از فقر و جذب خیرین با کمک معتمدین هر محله تشکیل می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی کردستان با بیان اینکه روحانیون و ائمه جماعت در مساجد محور این برنامه‌ها است، گفت: مسئولیت این برنامه با روحانیون محلات و کار نظارت آن نیز به عهده کمیته امداد است.

به گفته موسی‌نژاد، رسیدگی به اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر و تسهیل‌گری و ایجاد تسهیلات انجام کارهای‌ خیر در جامعه‌ هدف کمیته امداد امام خمینی از تاسیس مراکز نیکوکاری محله توسط خود مردم است.                                                                                                                                                                                         

                                                                                                                                                                                                               خبرگزاری: فارس          

آدرس کوتاه :