جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

توزیع ۱۲۰ هزار لیتر محلول ضدعفونی‌کننده در داروخانه‌های کردستان/ تولید روزانه ۱۰ هزار ماسک - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

توزیع ۱۲۰ هزار لیتر محلول ضدعفونی‌کننده در داروخانه‌های کردستان/ تولید روزانه ۱۰ هزار ماسک

توزیع ۱۲۰ هزار لیتر محلول ضدعفونی‌کننده در داروخانه‌های کردستان/ تولید روزانه ۱۰ هزار ماسک


توزیع ۱۲۰ هزار لیتر محلول ضدعفونی‌کننده در داروخانه‌های کردستان/ تولید روزانه ۱۰ هزار ماسک

 بعد از شیوع ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۲۰ هزار لیتر الکل توسط چهار کارخانه داخلی استان، به مواد ضدعفونی‌کننده تبدیل و در سطح استان توزیع شده است.

تاکنون حدود یک‌ میلیون ماسک در مراکز ارائه خدمات به بیماران و کادر درمان و بهداشت در استان توزیع شده است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: مواد ضدعفونی‌کننده از شرکت‌های اصلی کشوری اخذ و توسط شرکت‌های پخش به وفور در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های سطح استان توزیع شده است.

 حیدری تصریح کرد: انواع دستکش جراحی و لاتکس در حدود  ۵۰۰ هزار جفت، شیلد صورت ۱۰ هزار عدد و لباس حفاظتی ۱۰۰ هزار دست در بیمارستان‌های استان پخش شده است.

وی از صدور چهار مجوز برای راه‌اندازی تولیدی ماسک در استان در این مدت خبر داد و گفت: این تولیدی‌ها روزانه حدود ۱۰ هزار عدد ماسک جهت مصارف عمومی تولید می‌کنند بعلاوه در هفته جاری توزیع ماسک در داروخانه‌های سطح استان هم شروع شده است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در ادامه تصریح کرد: یک کارگاه تولید دستکش فریزری در استان راه‌اندازی شده که به میزان کافی نیز تولید دارد.

حیدری با اشاره به اینکه از لحاظ ذخیره دارو و اقلام بهداشتی در خصوص کنترل ویروس کرونا در استان مشکلی نداریم، اظهار داشت: خوشبختانه تاکنون در رابطه با داروهای اختصاصی و عمومی مورد استفاده در درمان بیماران کووید ۱۹ کمبودی نداشته‌ایم و در حال حاضر نیز ذخیره کافی داریم اما در خصوص سایر داروها به لحاظ عدم انجام پروازها در تامین داروهای وارداتی گاه و بیگاه کمبودهایی پیش می‌آید که مختص به استان ما نیست و امری کشوری است ولی با همه مسائل برای هیچ بیماری مشکل اساسی پیش نیامده ‌‌‌‌‌‌‌ا‌ست.

وی رعایت نکات بهداشتی برای پیشگیری از این ویروس رامهمترین فاکتور مقابله برشمرد و گفت: عدم تجمع در اماکن عمومی و رعایت نکات بهداشتی از جمله شست‌وشوی مرتب و صحیح دست‌ها با آب و صابون، استفاده از ماسک در اماکن عمومی و پرجمعیت، عدم روبوسی و تماس بدنی با فردی که علائم سرماخوردگی دارد، از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کردستان تصریح کرد: ویروس کرونا همانند بسیاری از بیماری‌های ویروسی مجاری تنفسی ساده بوده و شامل عدم تماس نزدیک با افراد دارای علائم شبه آنفلوآنزا، پرهیز از دست دادن و روبوسی است.

۸۰ درصد بیماران مبتلا به کرونا ویروس درمان می‌شوند و مرگ و میر تنها در ۲ درصد و نیم مبتلایان وجود دارد لذا با ترس و واهمه سیستم ایمنی خود را ضعیف نکنید.

آدرس کوتاه :