جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

تلاش برای ترویج و توسعه فرهنگ کتابخوانی سرمایه گذاری فرهنگی است - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

تلاش برای ترویج و توسعه فرهنگ کتابخوانی سرمایه گذاری فرهنگی است

تلاش برای ترویج و توسعه فرهنگ کتابخوانی سرمایه گذاری فرهنگی است


کردستان/کامیاران

تلاش برای ترویج و توسعه فرهنگ کتابخوانی سرمایه گذاری فرهنگی است

به گزارش خبرگزاری شبستان از سنندج و به نقل از خبرگزاری صدا و سیمای مرکز کردستان، زبیر حسین پناهی، در برنامه نشاط اجتماعی کامیاران، اظهار داشت: کتاب دریچه‏ ای به سوی روشنایی و وسیله‏ ی ارتباط و انتقال فرهنگ میان انسان‏ها و نسل‏هاست؛ تجربه نشان داده است که کتاب و رونق چاپ کتاب موجب رونق بازار فرهنگ می ‏شود و جامعه ای که فرهنگ مطالعه در آن رشد داشته، پیشرفت و ترقی نیز داشته است.

 

وی ادامه داد: به عبارتی دیگر ضرورت ترویج کتابخوانی و تولید و نشر کتاب را به تعبیری می توان یکی از نمودهای مهم رشد فرهنگی یک جامعه دانست.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کامیاران با استناد به آیات و روایات و سخنان بزرگان به اهمیت نقش کتاب و مطالعه اشاره کرد و افزود: پیامبر عظیم‌الشأن اسلام رسالتش را با فرمان‌ِ «خواندن» از سوی خداوند آغاز  و پی می‌گیرد. در همین فرهنگ مقدس است كه خداوند یگانه، به قلم و حرمت آن سوگند یاد می‌كند و معجزۀ جاودانۀ آخرین سفیر الهی را یك كتاب آسمانی تشكیل می‌دهد.

 

حسین پناهی در خصوص نقش کتاب و مطالعه در کاهش آسیب های اجتماعی اظهار داشت: ارتقای میزان سرانه مطالعه در جوامع رابطه معنادرای با توسعه پایدار در آن جامعه دارد و تلاش در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی در واقع تلاشی در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی و اعتلای فرهنگ عمومی است.

 

وی در ادامه با بیان اینکه همه مشکلات و ناهنجاری‌های اجتماعی ریشه در عدم مطالعه افراد دارد، افزود: موضوع کتاب و کتابخوانی باید در شهرستان نهادینه شود و این مختص یک اداره یا دولت نیست بلکه تمامی مردم باید این انگیزه را داشته باشند.

 

دبیر شورای فرهنگ عمومی کامیاران گفت: اگر ما در مسائل فرهنگی غفلت کنیم قطعاَ جامعه ما با آسیب های جدی روبرو خواهد شد و همان گونه که درزندگی نیازهای مهمی وجود دارد باید به گونه ای رفتار کنیم تا کتاب در سبد خانواده ها جای خود را باز کند و گروههای مختلف مردم بویژه جوانان و نوجوانان کتاب را به عنوان یک دوست بپذیرند.

 

وی گفت: همه انسان ها به آموختن مستمر نیاز مبرم دارند و هر گاه آموختن در جامعه کم رنگ شود باید منتظر آسیب های اجتماعی آن باشیم و هزینه های بیشتری را در این عرصه متحمل شویم.

 

حسین پناهی خاطرنشان کرد: ناهنجاری‌هایی که در جامعه رخ می‌دهد ارتباط مستقیمی با سطح فرهنگ و سواد جامعه دارد و غنی شدن فرهنگ مطالعه در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی افراد تاثیر مهمی در رفتار و شخصیت افراد خواهد گذاشت و بی توجهی به کتاب و مطالعه نیز آسیب های زیادی دارد.

 

وی تصریح کرد: کتاب با وجود گسترش فناوری‌های روز، همچنان جایگاه خود را به عنوان منبع انتقال اندیشه حفظ کرده و حتی می‌توان گفت در عصر حاضر کتابخوانی با اقبال بیشتری نیز همراه شده، زیرا پناه بردن به شبکه‌های اجتماعی، آسیب‌های خود را نشان داده و ثابت شده که استفاده از اطلاعات تقطیع شده و بعضاً نادرست این فضاها، مانند کتاب کامل قابل بهره‌برداری و استناد نیست

 

حسین پناهی در پایان با اهداء 50جلد کتاب به شرکت کنندگان یادآور شد که در 9 برنامه بعدی نیز این روند به منظور توسعه وترویج کتاب وکتابخوانی ادامه خواهد یافت.

 

لازم به ذکر است برنامه نشاط اجتماعی با همکاری اعضای ستاد اوقات فراغت شهرستان کامیاران و با حمایت مالی شورا و شهرداری به مدت ۱۰ برنامه و در شب های چهارشنبه هر هفته جنب دریاچه مسیر جاده سنندج در فضای  با برنامه های متنوع فرهنگی هنری(موسیقی، نمایش، مسابقه، سخنرانی و....)برگزار می شود.

 

آدرس کوتاه :