جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

تغذیه مناسب برای سالمندان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

تغذیه مناسب برای سالمندان

Loading the player...

دانلود

سالمندان باید نسبت به رژیم غذایی خود دقت داشته باشند، چرا که برخی از بیماری‌ها مانند بیماری اسهال، عفونت ادراری و … در این دوران بیش از سایر مواقع بروز می‌کند. در بیماری اسهال، جایگزین کردن مایعات و الکترولیت‌های از دست رفته همراه با افزایش دریافت مایعات از طریق دهان به ویژه مایعات حاوی سدیم و پتاسیم است. در این بیماری باید به پیشگیری و جبران از دست رفتگی آب بدن دقت کرد. غذاهای خیلی سرد یا خیلی گرم برای این بیماران تحریک‌کننده حرکات روده است و باید از مصرف آن‌ها خودداری کنند.

به گزارش بهنود پرس، در آغاز برای تغذیه این بیماران، از نشاسته استفاده می‌شود که قابلیت جذب آن بهتر است؛ نظیر سیب‌زمینی، برنج و … و به دنبال آن غذاهای پروتئینی تجویز می‌شود. بهتر است مصرف لبنیات را به طور موقت محدود کرد، البته مصرف مواد غذایی مانند ماست بهتر است مصرف شود. مصرف حبوبات و برخی از میوه‌ها مانندسیب و گلابی پوست گرفته که حاوی فیبرهای محلول در آب هستند ممنوعیتی ندارد. غذاها و مایعاتی که حاوی املاح به خصوص سدیم و پتاسیم فراوان هستند مصرف شود، زیرا در اثر اسهال این عناصر از بدن دفع می‌شوند.

مواد غذایی حاوی شکر زیاد و مصرف قند و شکر در این بیماران باید محدود شود. مصرف غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ مانند ماهی که سبب کاهش وسعت و شدت التهاب روده‌ها می‌شود و به بهبود علائم کمک می‌کند نیز توصیه می‌شود. از مصرف نوشابه‌های گازدار خودداری کنید و مصرف آب و دوغ را جایگزین سایر نوشیدنی‌ها کنید. مصرف غذاهای چرب و سرخ شده، سبزی‌های خام، دانه‌ها و پوست میوه‌ها، مواد غذایی پرفیبر مانند انواع سبزی خوردن، سالاد، ذرت، دانه‌های خشک (مانند نخود)، کلم، گل‌کلم، نخودفرنگی، غذاها یا نوشیدنی‌های خیلی سرد یا خیلی داغ، خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند قهوه و شکلات را کم کنید.

یبوست شامل کاهش حرکات روده بزرگ و دفع مدفوع همراه با درد است. یکی از راه‌های درمان بیماران مبتلا به یبوست تنظیم یک رژیم غذایی مناسب است. یبوست با استفاده از رژیم‌های فیبردار، مایعات، فعالیت‌های روزانه و توجه به تخلیه به موقع مدفوع درمان می‌شود. توصیه می‌شود فیبرهای محلول و غیرمحلول به میزان فراوان مصرف شود. رژیم غذایی باید پرفیبر و در آن مصرف غلات کامل، میوه‌ها و سبزی‌ها آزاد باشد. افزودن چند هویج و مقداری سبوس به رژیم غذایی می‌تواند یک راه‌حل ساده باشد. به مقدار کافی مایعات مصرف کنید.

استفاده از مقادیر متعادل کربوهیدرات و فیبر می‌تواند سبب ترکیب آب با مدفوع و برگشت اعمال طبیعی دستگاه گوارش شود. افراط در مصرف این دو ممکن است منجر به اسهال شود. در موارد دردناک بیماری، فیبر رژیم غذایی را کاهش داده و سپس مصرف آب آلو، میوه‌های خشک شده، سبزی‌ها و میوه‌های خام، مغزها و غلات کامل را افزایش دهید. همچنین عفونت ادراری یک اصطلاح عام است که مربوط به رشد عوامل بیماری‌زا مانند باکتری در کلیه، مثانه و مجاری ادرار است. در پیشگیری از عفونت‌های مجاری ادراری توصیه می‌شود از مصرف غذاهای محرک خودداری شود.

این مواد غذایی شامل ادویه‌ها، فلفل سبز، فلفل قرمز، خردل و ، فرآورده‌های گوشتی نمک سود بویژه سوسیس و کالباس، سیرابی، گوشت‌های کنسرو شده و صنعتی، مواد غذایی گوگرددار مانند مارچوبه، تربچه، سیر و پیاز، نوشابه‌های الکلی یا غنی از ترکیبات گزانتیک مانند چای و قهوه می‌شود.