جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

تعطیلی تالاب زریبار - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

تعطیلی تالاب زریبار

تعطیلی تالاب زریبار


کردستان

تعطیلی تالاب زریبار

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز کردستان، مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: مجموعه گردشگری تالاب زریبار براساس دستور ستاد مقابله با کرونای استان تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

فریبا رضائی افزود: برابر دستور ستاد مقابله با کرونا استان مجموعه گردشگری تالاب زریبار تا اطلاع ثانوی تعطیل است و اجازه ورود گردشگر به آن داده نمی‌شود.

رضایی گفت: این تصمیم در راستای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری کرونا گرفته شده و انتظار داریم مردم و گردشگران به منظور حفظ سلامتی خود و دیگران از مراجعه به جا‌های شلوغ و پرتردد از جمله دریاچه زریبار خودداری کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان یادآور شد: با پایان یافتن قرارداد رسمی اجاره محدوده گردشگری دریاچه زریبار که در اختیار شهرداری بود، اکنون مدیریت این محدوده به حفاظت محیط زیست واگذار شده است.

تالاب زریبار هفتمین تالاب ثبت شده ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کنوانسیون بین المللی رامسر است که فرآیند ثبت آن از یک دهه پیش آغاز شده بود، پناهگاه حیات وحش و تالاب زریبار دارای حجم تقریبی آب بیش از ۳۰ میلیون مترمکعب است و سرریز آب دریاچه از قسمت جنوبی با نام رودخانه مریوان خارج می‌شود.

طول دریاچه زریبار حدود پنج کیلومتر و عرض آن حدود ۱.۶ کیلومتر، وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداقل و حداکثر عمق آن به ترتیب ۲ و ۶ متر است.

زریبار در یک دره طولی وسیع قرار دارد و از ۲ طرف غرب و شرق با کوه‌های پوشیده از جنگل احاطه شده و پوشش غالب اراضی منطقه را جنگل و بیشه‌زار‌های نیمه انبوه تشکیل می‌دهد که گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی است.

آدرس کوتاه :