جهش تولید | شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

تشییع پیکر پاک 4 شهید گمنام - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

تشییع پیکر پاک 4 شهید گمنام

تشییع پیکر پاک 4 شهید گمنام


 

 

شهید کیست? شهادت چیست؟

 

جاودانگی شهید:

جاودانگان در میان ملتها چند گروهند، اساتید بواسطه علمشان، مخترین بواسطه اختراعشان و ... شهـدا نیز جاودانگان در میان ملتها هستند و آنچه که او را جاودانه می کند خون است. اما جاودانه ترین جاودانه ها شهید است چرا که پیامبر اکرم(ص) فرمود: بالا دست هر نیکوکاری نیکوکار دیگری است تا آنگاه که شهید شود. همین که در راه خدا شهید شد بالا دست دیگری ندارد.

 

شفاعت شهید :

در احادیث چنین آمده است که خداوند شفاعت سه طبقه را در روز قیامت می پذیرد. که یکی از آنان شـهید است. این شفاعت، شفاعت هدایت است. ظهور و تجسم حقایقی است که در دنیا اتفاق افتاده است. این شهدا هستند که گروه گروه مردم را از ظلمات و گمراهی نجات داده و به شاه راه روشن هدایت رسانده اند.

امیرالمومنین علی(ع) می فرماید: خدا شهدا را در قیامت به بابها و جلال و عظمت و نورانیتی وارد می کند که اگر انبیا از مقابل آنان بگذرند و سواره باشند به احترام شهدا پیاده می شوند.

 

 

قداست شهید :

در اسلام وقتی می خواهند مقام کسی را بالا ببرند او را با شهید برابر می کنند. مثلاً می گویند اگر طالب علم، حقیقتاً انگیزه اش تقرب به خدا و خدمت باشد و در طی کسب علم بمیرد شهید از دنیا رفته است این نشان دهنده ارزش و قداست شهید است اما کلمات به خودی خود در قالب لغت به جهت لفظ بودن قداستی ندارد. این معنی آن کلمه است که قداست می بخشد و دراسلام کلمه شهید قداستی خاص دارد که حاله ای از نور آن را فرا گرفته است .
از نظر اسلام هر کس به مقام و درجه شهادت نائل آید، یعنی واقعاً در راه هدفهای عالی اسلامی به  انگیزه برقراری ارزشهای واقعی بشری کشته شود به یکی از عالیترین و واقعی ترین درجات و مراتبی که یک انسان ممکن است به آن دست یابد رسیده است. اما  باید دید منشأ قداست شهید چیست؟ آیا کشته شدن مقدس است؟ ما می دانیم مرگ و میرهای اشخاص انواع و اقسام دارد:

اما مرگی که شهادت است: مرگی شهادت است که انسان با توجه به خطرات احتمالی یا ظنّی یا یقینی فقط به خاطر هدفی مقدس و انسانی به تعبیر قرآن «فی سبیل الله » از آن استقبال کند.

شهادت دو رکن دارد: یکی اینکه در راه خدا و فی سبیل الله باشد، هدف مقدس باشد و انسان بخواهد جان خود را فدای هدف نماید. دیگر اینکه آگاهانه صورت گرفته و خود عالمانه آن را انتخاب کرده باشد.

معمولاً در مورد شـهادت، جنایـت هم است، یعنی عمـلی که از جهـت انتسابش به مقتول شـهادت است و مقدس است، از جهت انتسابش به قاتل جنایت و پلیدی است. شهادت به حکم اینکه عملی آگاهانه و اختیاری است و در راه خدا منشأ قداست شهید شده است.

 

 

حق شهید:

همه دلسوزان و خدمت گذاران اعم از معلمان، مخترعان، پزشکان و... بر بشریت حق دارند . اما هستند کسانیکه حقی عظیم بر گردن حق داران جامعه داشته اند. آری این معلمان و... خود مدیون شهید هستند .

چرا که شهید با شهادت خود محیط را برای کسب علم ، اختراع و... فراهم می آورد . او نظیر شمع می سوزد تا دیگران در پرتوی سوختنش آسایش یابند . اگر نبود سوختن شهید در مقابل ظلمتها بشر ره به جایی   نمی برد و این چنین است که شهید در اذهان ملتهای مسلمان مفهومی مقدس است .

 

بدن شهید :

غسل میت یکی از دستورهای اسلام عزیز است، خداوند می فرماید: هر میتی را غسل داده و در جامه ای سفید و پاکیزه کفن کنند و سپس نماز بخوانند و دفن کنند این دستور اسلام است. اما این دستور استثنایی هم دارد و آن شهید است وقتی اسلام بدن شهید را از شستن و یا خارج کردن لباسهای دوران حیاطش جدا نمی کند بدان معنی است که روح او همچنان پاک و وارسته است. که در بدنش، خونش و حتی جامه اش اثرگذاشته است. آری بدن و جامه شهید از ناحیه روح و اندیشه و حق پرستی و پاک باختگی کسب شرافت کرده است. او را بدون غسل دفن می کنند.


شهید کیست ؟

شهید با خدای متعال وارد معامله می شود اما چه معامله ای ، خرید و فروشی که با هیچ یک از معاملات اقتصادی این جهان همخوانی ندارد خریدار حضرت باری تعالی است فروشنده انسان مجاهد است و کالا جان، و بها بهشت است. خداوند متعال خریدار جان مؤمن است ، مالک مؤمن و جان او ، کیست؟ جز خدای هستی بخش که مالک انسان و جهان هستی است؟ خداوند کریم آنچه را متعلق به خودش است خریداری می کند . بهایی که در برابر آنچه متعلق به خودش است، می پردازد چیست؟ بهشت است، بهشت جایی که یک ثانیه از آن با تمام دنیا و متعلقاتش قابل مقایسه و معاوضه نیست و خداوند کریم در این معامله در برابر جانی که تقدیمش می شود بهشت ابدی عطا می کند در برابر مالی که از خودش است و در راه خودش هزینه می شود بهشت ماندگار می گردد. کجای عالم چنین معامله ای سراغ دارید ؟ انسان مجاهد مؤمن به برکت ایمان و کیاست ایمانش این فرصت را مغتنم شمرده و چنین معامله جاودانه ای انجام داده خداوند کریم، خداوند رحمان و رحیم، خوبان و خاصان را در این معامله وارد می نماید و بهشت جاودان و خشنودی و رضای خود را نصیب آنها می نماید.

 

 

دنیای شهید :

شهید به دنیا معنا و مفهوم دیگری می بخشد. شهید به دنیایی که دنی و پست است زینت می دهد شهید دنیا را از ملک به ملکوت تبدیل می کند شهید به دنیا جلا می بخشد. آنهایی که دنیا را عامل خسران و هلاکت خود می بینند، آنهایی که دنیا را لعن و نفرین می کنند، آنهایی که همه گره ها و مشکلات را  به حساب دنیا می گذارند، آنهایی که از آمدن به این دنیا پشیمانند، آنهایی که در غل و زنجیر اسارت مادیات گرفتارند و... یک نگاه به شهید بیندازند و ببینند چگونه دنیا عامل رستگاری او شد، چگونه دنیا ثنا گوی شهید شد، چگونه شهید از گره ها و مشکلات رهیده و به اوج رسید، چگونه از آمدن به دنیا پشیمان نیست بلکه در اوج لذت است، چگونه شهدا غل ها و زنجیر ها و اسارت ها را دریدند و پرواز کردند و... شهید دنیا را تفسیر کرد شهید دنیا را مفهوم و معنای راستین و حقیقی بخشید این گوشه ای از حق شهید  بر دنیا است .


شهید و آخرت :

شهید در عقبی از پاکی محض بهره مند است. همه گناهان او بخشوده شده و از آن چنان جایگاهی برخوردار است که آرزو می کند برگردد و دوباره چند باره شهید شود و از جایگاه های بالاتر برخوردار شود. درجات و جایگاه شهید در بهشت به گونه ای است که آرزوی دیگران است که ای کاش ما هم جزو مجاهدین فی سبیل الله بودیم و از فیض شهادت بهره مند شده و چنین جایگاهی داشتیم .

 

 

همزمان با سالروز شهادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س)، پیکر مطهر چهار شهید گمنام هشت سال دفاع مقدس روز یکشنبه در جمع عزاداران شهرهای کامیاران و سنندج تشییع شد.

در این آیین معنوی که خانواده‌های شهدا، مسؤولان استان و مردم ولایت‌مدار شهرستان سنندج حضور داشتند، پیکر پاک شهدای والامقام، که در عملیات والفجر هشت به شهادت رسیده بودند، با شکوه خاصی بر روی دستان مردم تشییع شد.

این مراسم با حضور چشمگیر یادگاران هشت سال دفاع مقدس و جمع کثیری از مردم قدرشناس برگزار شد و پیکر این شهدا پس از تشییع برای تدفین به دانشگاه کردستان منتقل شد.