جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

تشکیل شوراهای زکات در روستاها/نجات اقتصاد مقاومتی در گرو پرداخت زکات است - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

تشکیل شوراهای زکات در روستاها/نجات اقتصاد مقاومتی در گرو پرداخت زکات است

تشکیل شوراهای زکات در روستاها/نجات اقتصاد مقاومتی در گرو پرداخت زکات است


مدیرکل امور اجرایی زکات کمیته امداد خبر داد

تشکیل شوراهای زکات در روستاها/نجات اقتصاد مقاومتی در گرو پرداخت زکات است

نجف‌علی انتظاری شامگاه دوشنبه در نشست تخصصی زکات فطریه و مال‌التجاره که با حضور  شورای افتاء استان کردستان در سنندج برگزار شد، با بیان اینکه اینکه زکات به صورت پراکنده در جاهای مختلف جمع‌آوری می‌شود، اظهار کرد: مسوولیت اصلی جمع‌آوری زکات با کمیته امداد است و این نهاد مجبور است در این زمینه گزارش ارائه کند.

وی گفت: بیشترین درآمدهای زکات را استان‌های اهل سنت دارند و خواهش من این است که جلساتی را تشکیل و دغدغه جامعه روحانیون در زمینه پرداخت زکات در صنوف مختلف مطرح شود.

مدیرکل امور اجرایی زکات کمیته امداد کشور با بیان اینکه در بحث تحقق اقتصاد مقاومتی ما دنبال الگو می‌گردیم اظهار داشت: نجات اقتصاد مقاومتی در اجرای فریضه واجب پرداخت زکات است.

وی اظهار کرد: زکات از جمله مباحثی است که هم زکات دهنده و هم زکات گیرنده از برکات آن بهره‌مند می‌شود و آیا می‌توان این را به عنوان یکی از شاخص‌های اقتصاد مقاومتی نادیده گرفت.

انتظاری افزود: بسیاری از آسیب‌های اجتماعی کن امروز گریبان جامعه را گرفته است ناشی از لقمه حرام است و پرداخت زکات بهترین راه برای جلوگیری از آن است.

وی با بیان اینکه پرداخت زکات در زندگی همه ما تاثیرگذار است، اضافه کرد: ناهنجاری‌هایی که امروز در جامعه است تنها به دلیل تبلیغات سو دشمنان نبوده و بخشی از آن نیز مربوط به بی‌توجهی خود ما به انجام واجبات دینی از جمله پرداخت زکات است.

مدیرکل امور اجرایی زکات کمیته امداد کشور با اشاره به اینکه ۱۱ دستگاه عضو شورای زکات هستند و وظایف هر کدام از این دستگاه‌ها مشخص شده است، اظهار کرد: کمیته امداد به عنوان دبیرخانه شورا زکات از سوی مقام معظم رهبری مسئولیت قانونی و شرعی جمع‌آوری و هزینه کرد زکات را بر عهده دارد.

وی با تاکید بر اینکه اثربخشی زکات در جامعه باید دیده شود، گفت: هماهنگی بین بخشی در زمینه جمع‌آوری زکات از اهمیت بالایی برخوردار است.

انتظاری خاطرنشان کرد: تامین مسکن محرومان یکی از ظرفیت‌هایی است که از محل زکات جمع‌آوری شده مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه نیازمندان واقعی اولویت کمیته امداد در هزینه کرد زکات است، تصریح کرد: این نهاد با توجه به شناختی که از نیازمندان جامعه دارد می‌تواند بهترین عملکرد را در هزینه‌کرد زکات داشته باشد.

مدیرکل امور اجرایی زکات کشور از زکات به عنوان یکی از شاخص‌های اقتصاد مقاومتی نام برد و اضافه کرد: احیا و ترویج فرهنگ پرداخت زکات می‌تواند نقش مهمی در کمک به نجات و رونق اقتصادی جامعه داشته باشد.

وی از تشکیل شوراهای زکات در روستاها خبر داد و گفت: اولویت‌ اصلی هزینه کرد زکات باید همان روستای محل جمع‌آوری زکات باشد.

به گفته انتظاری، پرداخت و دریافت زکات دارای موازین شرعی است و از حساسیت‌ها و شرایط خاصی برخوردار است.

وی با بیان اینکه این مهم باید به عنوان منشور اخلاقی جمع‌آوری زکات از سوی عاملان زکات مورد توجه قرار گیرد، گفت: اقشار تاثیرگذار جامعه به ویژه روحانیون، باید در راستای ترویج و نهادینه کردن بیش از پیش فرهنگ زکات گام‌های اساسی بردارند.

وی  به نقش امامان جمعه و جماعات در ترویج و تشویق مردم به پرداخت زکات تاکید کرد و گفت: باید از ظرفیت تریبون‌های نماز جمعه در راستای ترویج و نهادینه کردن فرهنگ زکات استفاده شود.

انتظاریی از استاندار کردستان در زمینه پرداخت معادل‌سازی زکات تقدیر کرد و گفت: اولویت‌بندی اجرای پروژه‌های عمرانی با تاکید بر توجه بیشتر بر روستاهای که در زمینه پرداخت زکات فعال هستند باشد.

مدیرکل امور اجرایی زکات کمیته امداد کشور با بیان اینکه برگزاری همایش تجلیل از مودین زکات نباید در داخل سالن‌ها برگزار شود، گفت: به منظور ترغیب دیگران به پرداخت زکات بهترین مکان برای پرداخت زکات مساجد و در زمان نماز جماعت است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: استان کردستان الگوی پرداخت زکات در مال تجاره و زکات فطریه است.

 

آدرس کوتاه :