رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

تشریح فعالیت‌های حوزه هنری کردستان/ چاپ 5 عنوان کتاب در حوزه ادبیات پایداری - نمایش محتوای خبر

 

 

تشریح فعالیت‌های حوزه هنری کردستان/ چاپ 5 عنوان کتاب در حوزه ادبیات پایداری

رئیس حوزه هنری کردستان گفت:

تشریح فعالیت‌های حوزه هنری کردستان/ چاپ 5 عنوان کتاب در حوزه ادبیات پایداری

  امین مرادی ، با هدف تشریح برنامه‌های هفته هنر و ادبیات انقلاب اسلامی در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: در سالی که با عنوان سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نام‌گذاری شده است باید با مدیریت جهادی و نوآوری بستر را برای عملیاتی کردن این شعار فراهم سازیم.

به گفته وی، کار فرهنگی کاری دلی است و باید تمام سلول‌های بدن نیز خواهان و خواستار آن باشد، چراکه با دستورالعمل و بخشنامه نمی‌توان اقدامات فرهنگی و محتوایی انجام داد.

رئیس حوزه هنری کردستان به فعالیت‌ها و اقدامات این دستگاه در سال گذشته اشاره و اظهار کرد: بررسی 40 طرح و اثر سینمایی، تولید 15 فیلم کوتاه، تولید 13 اثر فیلم 100 ثانیه‌ای و تقدیر از 10 هنرمند برتر و شاخص در حوزه سینما از جمله اقداماتی است که حوزه هنری در سال گذشته انجام داده است.

مرادی با بیان اینکه ظرفیت و توانایی‌های زیادی در بخش تولید آثار سینمایی در استان وجود دارد، گفت: شکوفایی استعدادهای استان در این زمینه نیاز به اختصاص اعتبارات بیشتر دارد.

وی خاطرنشان کرد: کردستان قطب تولید فیلم کوتاه است و باید با حمایت هرچه بیشتر از فیلم‌سازان و فعالان این عرصه بستر توسعه این حوزه را در استان بیش از گذشته فراهم کنیم.

برگزاری 10 جلسه نقد و بررسی فیلم

رئیس حوزه هنری کردستان در ادامه از برگزاری 10 جلسه نقد و بررسی آثار فیلمسازان در استان خبر داد و اظهار داشت: زمینه را برای اکران فیلم کوتاه قبل از پخش فیلم‌های بلند به منظور حمایت و تشویق فیلم‌سازان فراهم کرده‌ایم.

به گفته مرادی، برگزاری دوسالانه نقاشی، کمک به برپایی 40 نمایشگاه انفرادی و گروهی در محل گالری سوره پردیس سینما بهمن و ایجاد بسترهای لازم برای حمایت از هنرمندان در برپایی نمایشگاه‌ها از دیگر اقدامات حوزه هنری کردستان در سال گذشته بوده است.

وی با بیان اینکه در بخش هنرهای تجسمی نیز سه عنوان برتر را در جشنواره هنرهای تجسمی در جشنواره تولیدات مراکز استانی را در سال گذشته کسب کردیم، افزود: در زمینه موسیقی نیز اقدامات بسیار خوبی در سال گذشته انجام شده و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

رئیس حوزه هنری استان کردستان خاطرنشان کرد: کردستان در بحث موسیقی ظرفیت بسیار بالایی دارد به‌گونه‌ای می‌توان ادعا کنیم که موسیقی ایران وامدار موسیقی کردستان است.

به گفته مرادی، حمایت از گروه موسیقی فیلارمونیک و کور، حمایت از تولید چند آلبوم و صدور مجوز برای برگزاری کنسرت‌های موسیقی بومی و محلی با توجه به سیاست و اعتقادی که در زمینه حمایت از این نوع موسیقی داریم، از اقدامات دیگر حوزه هنری کردستان در سال گذشته است.

وی همچنین، برگزاری پنجمین جشنواره «دف نوای رحمت»، دوازدهمین دوره یادواره سید بهاءالدین شمس‌قریشی به عنوان بزرگترین مراسم مولودی در سطح کشور با حضور 15 هزار نفر در مسجد جامع، برگزاری دوره‌های آموزشی در حوزه شعر و داستان و کارگاه‌های مختلف را از دیگر اقدامات حوزه هنری کردستان در سال گذشته برشمرد.

برگزاری 611 جلسه آموزشی

رئیس حوزه هنری کردستان از برگزاری 611 جلسه آموزشی در رشته‌های مختلف، طراحی، نقاشی، شعر، داستان و عکس در سال گذشته به همت حوزه هنری استان خبر داد و گفت: یک‌هزار و 222 ساعت آموزش به 766 نفر شرکت‌کننده در این جلسات ارائه شده است.

به گفته مرادی، در حوزه آفرینش‌های ادبی نیز 5 مجموعه شعر و داستان با حمایت حوزه هنری کردستان در سال گذشته به چاپ رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: هنرمندان استان کردستان در بخش هنرهای نمایشی در جشنواره ملی بومی تیرک مازندران 7 جایزه و لوح را به دست آوردند.

شکوفایی اندیشه‌های انقلاب اسلامی هدف حوزه هنری

رئیس حوزه هنری کردستان اعتدال و فعالیت در تمام بخش‌های هنری را امری ضروری دانست و تصریح کرد: نباید فعالیت را تنها در یک بخش هنری دنبال کنیم، بلکه باید در بخش‌های مختلف هنری که ظرفیت‌های لازم برای توسعه آن در استان وجود دارد را فراهم ساخت.

به گفته مرادی، حوزه هنری نهادی فرهنگی و هنری است که تمام هدف آن حمایت و رشد و شکوفایی اندیشه‌های انقلاب اسلامی است که با تبیین و تعمیق آرمان‌های اسلام و انقلاب در این راستا تلاش می‌کند.

وی در ادامه به برنامه‌های حوزه هنری در هفته هنر و انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: دیدار با نماینده ولی فقیه و استاندار کردستان، غبارروبی مزار شهدا، دیدار با خانواده شهدای هنرمند، افتتاح دفتر حوزه هنری بیجار، اکران رایگان فیلم بادیگارد در روز دوشنبه 24 ماه جاری و اکران فیلم‌ها در 21 فروردین ماه به صورت نیم‌بها از جمله برنامه‌های حوزه هنری استان در این هفته خواهد بود.

رئیس حوزه هنری کردستان تصریح کرد: اجرای نمایش خیابانی، اکران فیلم کوتاه، تولید گسترده فیلم‌ها، از دیگر برنامه‌های حوزه هنری استان در هفته هنر و انقلاب اسلامی است.

هزینه‌کردن 70 درصد اعتبارات حوزه هنری در تولید برنامه‌ها

مرادی در ادامه کل اعتبار حوزه هنری استان کردستان در سال گذشته را 238 میلیون تومان عنوان کرد که 70 درصد آن در زمینه تولید و اجرای کارهای هنری و فرهنگی در رشته‌های مختلف هزینه می‌شود.

وی گفت: معتقدیم برای انجام کارهای فرهنگی محتوایی و تاثیرگذار اعتبارات زیاد ملاک نیست، هرچند اختصاص اعتبار به کمیت برنامه کمک می‌کند، اما نمی‌تواند ملاک انجام تولیدات و اقدامات محتوایی باشد.

رئیس حوزه هنری استان کردستان افزود: کردستان در زمینه هنر ظرفیت زیادی دارد که اگر اعتبارات ویژه‌ای در نظر گرفته شود می‌توان کارهای بیشتری به لحاظ حجمی انجام داد.

مرادی حمایت و هدایت مسئولان ارشد استان کردستان از حوزه هنری را یک برند دانست که آن ناشی از تلاش شبانه‌روزی کارکنان این نهاد و پشتوانه‌ای برای انجام کارهای بزرگتر است.

وی اضافه کرد: تلاش‌های این مجموعه از نگاه مسئولان نادیده گرفته نمی‌شود و قرار است که با حمایت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، ساختمانی برای ایجاد مرکز موسیقی کردستان در اختیار حوزه هنری قرار گیرد.

رئیس حوزه هنری استان کردستان در پایان گفت: اولویت حوزه هنری دفاع مقدس و ادبیات پایداری است و در این راستا، 5 عنوان کتاب از جمله تدوین و ترجمه کتاب «روزشمار حملات شیمیایی صدام»، تدوین «خاطرات نورالدین حیدری» نماینده رهبری در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تدوین کتاب «نبرد کوهسالان» خاطرات سردار عبدالله ملکی و تدوین و ویرایش کتاب «محمدتقی کریمی در دوران اسارت» امسال توسط حوزه هنری چاپ می‌شود.

منبع خبرگزاری: فارس