رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

تریفه - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

تریفه

تریفه


تریفه

 

این برنامه به شکل مجله ای  تهیه و اجرا می شود و سعی دارد به لحاظ بخشهای متنوع و  استفاده از فرم های مختلف رادیویی اوقات و لحظات شاد و آرامش بخشی برای شنوندگان فراهم نماید. همچنین طرح پیام های کوتاه در زمینه های گوناگون و اطلاع رسانی از مناسبت ها از دیگر ویژگی های برنامه است. برای همراهی بیشتر با مخاطبان و جذب مشارکت آنان در برنامه مسابقه ای به شکل زنده تلفنی در نظر گرفته شده است. همچنین در صورت امکان از وجود گزارشگران افتخاری برای مشارکت در برخی آیتمهای گزارشی و توصیف آداب و رسوم و منطقه خودشان، بهره برداری خواهد شد. برخی از آیتم ها همه روزه و برخی آیتم ها در سه روز یا دو یا یک روز از هفته اجرا می شوند. که جزئیات آن در بخش اجزاء و قالب های طرح آمده است.

 

ویژگی جمعیت مخاطبان:

عموم مردم استان بویژه کسانی که در شب هنگام هنوز سرگرم خدمات رسانی و فعالیت های اجتماعی هستند و علاقمند همراهی با رادیو می باشند، مخاطب این برنامه خواهند بود.

 

ضرورت طرح و اهمیت تولید آن در استان:

بخشی از فعالیت های اجتماعی در شب نیز ادامه دارد. ضرورت فراهم آوردن اوقاتی دلنشین برای مخاطبان و اطلاع رسانی در این هنگام، ایجاب می کند برنامه شبانه ای تهیه و پخش شود تا در آن به موضوعات مورد علاقه مردم پرداخته و همراه لحظه های آنان باشد.

 

اهداف فرعی (کوتاه مدت):

افزایش آگاهی مخاطبان در زمینه های مختلف.

طرح قابلیت های فرهنگی و ترویج آداب و سنن صحیح محلی.

فراهم آوردن اوقاتی جذاب برای شنوندگان

اطلاع رسانی های متناسب با زمان.

 

محورهای موضوعی (مبتنی بر اهداف تعیین شده):

فرهنگ مردم و آداب شب نشینی در گذشته و حال، لالایی ها،  داستان ها و افسانه های مختلف ایرانی و محلی به زبان کردی

پرداختن به مشاغل و فعالیت های شبانه و خدماتی که به مردم ارائه می دهند.

شعرو ادب کردی، شب از نگاه شاعران، هنرمندان، اندیشمندان، بزرگان دینی

طرح موضوعات مختلف فرهنگی و  اجتماعی و مورد نیاز مردم (راز و نیاز شبانه، ایمنی در شب، روابط خانوادگی و ...)

 

اجزاء و قالب های برنامه:

گفتار (کلام گوینده): طرح مطالب متنوع از پیش تهیه شده، اجرا و اداره بخشهای مختلف برنامه، قرائت پیامک های شنوندگان

موسیقی بی کلام: اتنخاب و پخش موسیقی های بی کلام کردی متناسب با زمان، ذائقه مخاطبان و محتوای برنامه.

موسیقی با کلام: انتخاب و پخش ترانه های محلی و سنتی مورد علاقه شنوندگان

پیامهای تلفنی (ضبطی): این بخش شامل پخش پیامهای تلفنی شنوندگان در زمینه های مختلف (از جمله موضوعاتی که در برنامه مطرح می شود یا حرف های دل شنوندگان یا مناجات ها، خاطره ها، دلتنگی ها و نکته های شنیدنی آنان) می باشد.

مسابقه به 2 صورت و 2 برنده: مسابقه برنامه به دو شکل اجرا خواهد شد.

طرح یک سؤال در ابتدای برنامه که علاقه مندان بتوانند با پاسخگویی به آن از طریق تلفن و پیامک در برنامه مشارکت کنند. و در پایان برنامه یکی از کسانی که بهترین پاسخ را داده به عنوان برنده اعلام می شود.

شکل دوم این است که با اعلام قبلی و ثبت نام از علاقه مندان، دو نفر همزمان و به صورت زنده تلفنی به رقابت با یکدیگر می پردازند. و نهایتاً یکی از آنها برنده می شود. سؤالات مسابقه در فرم های مختلف طراحی می شود و فقط در قالب گفتار نخواهد بود.

حکایت و روایت: هر شب یک حکایت آموزنده اخلاقی که از متون کهن ایرانی و منابع کردی انتخاب می شود با اجرای راوی و به زبان کردی تقدیم شنوندگان خواهد شد.

شعر خوانی: در هر برنامه یک قطعه شعر کردی با مضمونی آموزنده برای شنوندگان قرائت خواهد شد.

گزارش از شهر: انتقال فضای شب و حال و هوای شهر، گفتگوی گزارشگر با مردم، نظرخواهی از آنان درباره موضوعات مختلف و گپ و گفت صمیمی با آنان. گزارش از شب نشینی ها و ...

گزارش از شهرستان: این آیتم مانند آیتم گزارش از شهر است اما به صورت متغیر و در سه روز هفته طی ارتباط با خبرنگاران آزاد تهیه و پخش خواهد شد.

شب در روستا: در سه روز از هفته با هماهنگی قبلی  با افراد آگاه و سرشناس روستایی ارتباط برقرار و درباره آداب و رسوم شب در روستاها صحبت خواهد شد. این افراد طی تماس با دهیاری و شورای شهر هر روستا شناسایی خواهند شد.

مشاغل شبانه: در دو برنامه از هفته به فعالیت ها و خدمات کسانی که شبانه در حرف و مشاغل مختلف مشغول خدمت هستند پرداخته و ارزش کار و خدمتگذاری آنان گوشزد خواهد شد.

ایمنی در شب: مهارت ها و اصول ایمنی در کارهایی نظیر رانندگی، حفاظت از منزل، توصیه های پلیسی و ... در این آیتم مدنظر است که در یک روز از هفته اجرا خواهد شد.

بیت خوانی: در یک شب از هفته بیت ها کوتاهی انتخاب و در برنامه قرائت خواهد شد. بیت هایی انتخاب میشود که با موضوع شب ارتباط داشته باشند.

ارتباط با مراکز رادیویی: در هفته یک شب ارتباطی زنده استودیو به استودیو، یا با گزارشگر  یکی از مراکز رادیویی برقرار و درباره آداب و رسوم شب در آن استان گفتگو خواهد شد.

قابلیتهای گردشگری: این بخش شامل معرفی جاذبه های دیدنی از جمله آثار تاریخی و طبیعی و معرفی صنایع دستی توسط کارشناس میراث فرهنگی می باشد.

منابع اطلاعاتی و پژوهشی: (کتب و مقالات و سایت ها و...)

پژوهش های انجام شده در مرکز طی چند سال اخیر.

منابع استانی موجود در کتابخانه مرکزی سنندج

 

این برنامه شنبه تا پنج شنبه ساعت 22 لغایت 23 به صورت زنده از شبکه استانی صدای کردستان پخش می شود.

عوامل برنامه:

تهیه کنندگان: مهدی حبیبی – حسین سلطانیان

دستیاران: شاهو شکیبایی – ندا نقیبی

گزارشگران: محمدی – شکیبایی

صدابردار: خلیلی

نویسنده و طراح مسابقه: مهدی حبیبی – رضا اسکندری

ارتباطات: شاهو شکیبایی – جمیله عذیری – قاسمی

گویندگان: نورالدین حسامی – آرش حسین پناهی