جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

تریلی سیار با پیام صلح به قروه رسید/جبران کمبودها با لبخند کودکان - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

تریلی سیار با پیام صلح به قروه رسید/جبران کمبودها با لبخند کودکان

تریلی سیار با پیام صلح به قروه رسید/جبران کمبودها با لبخند کودکان


در راستای تزریق نشاط؛

تریلی سیار با پیام صلح به قروه رسید/جبران کمبودها با لبخند کودکان

ساعت ۱۹، عصر یک روز تابستان آماده می شوی برای دیدن اثر میهمانان هنری که آمده اند تا کودکان شهرت را لبخند بر لب بنشانند. با رسیدن به مقصد تریلی سیار در سراب قروه را می بینی که در حال آماده شدن برای اجراست، همین ابتدای کار تشویش و نگرانی را در چهره اعضای گروه نمایش می بینی. گروهی که مسافت زیادی را برای شادی کودکان طی کرده اند و شب و روز، پشت سر هم به اجرا نمایش می پردازند حالا به جای اینکه با خرسندی به اجرای کار خود مشغول باشند با اضطراب از نبود امکانات کافی در مکان مدنظر و هماهنگی نکردن اصولی با عوامل اجرایی در قروه در رنج و عذابند.  

گرچه این تریلی از طرف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور حمایت می شود اما گویا این حمایت در قروه چندان به چشم نمی آید و کانون پرورش فکری قروه لنگ لنگان لیست اجرایی کار را ورق می زند.

سرپرست گروه با نگرانی از نبود هماهنگی لازم برای اجرا در قروه سخن می گوید و معترضانه ضعف مدیریت را با مقایسه اجرا در دیگر شهرها و استان ها و حتی روستاها، آشکارا به رخ می کشد.

تعبیه کردن بدترین مکان در سراب، نبود روشنایی در محوطه، نبود مکان نشستن برای کودکان و خانواده ها، هماهنگ نکردن با مسئولان مرتبط از جمله شهرداری، نیروی انتظامی و راهنمایی رانندگی مشکلاتی بودند که درست در زمان اجرای برنامه به ذهن مسئول کانون پرورش فکری قروه افتاده بود و همین مسئله باعث شد کار با تأخیری یک ساعته اجرا و اعتراض بسیاری از مردم را برانگیزاند. به طوری که بسیاری از خانواده ها باتوجه به تأخیر در اجرای نمایش مکان را ترک کردند.

جدای از تمامی این ناهماهنگی ها، اطلاع رسانی بسیار ضعیف بود که بیشتر گله ها را به همراه داشت. اکثر خانواده ها از اینکه به موقع و درست اطلاع نداده بودند شکایت داشته و معتقد بودند اطلاع رسانی تنها در فضای مجازی کفایت نمی کند و اینگونه برنامه ها باید در قالب بنر و از تریبون های مختلف اعلام می شد.

بسیاری از خانواده ها در حین عبور از منطقه گردشگری سراب از اجرای نمایش مطلع می شدند و می آمدند و این نشان دهنده ضعف تبلیغات اصولی در شهرستان قروه است.

جبران با خنده های کودکانه

در هر صورت باتوجه به مشکلات موجود، گروه بالأخره با یک ساعت تأخیر آماده اجرا شد و در این میان صداهای شادی آفرین کودکان بود که جو ناآرام درون گروه نمایش را صفا بخشید و آسوده کرد. در واقع بچه ها با استقبال خنده آفرینشان کمبودها و ضعف های عوامل اجرایی را جبران کردند و دلخوشی را به میهمانان هنری هدیه دادند.

قبل از شروع نمایش مجری با صدای کودکانه محفل را برای اجرا آماده می کند. پس از آن نمایش «شکارچی و پرنده» با چهار بازیگر و عروسک گردان به روی صحنه می آیند و به اجرا می پردازند.

اجرایی که به گفته نویسنده و کارگردان نمایش با محوریت دوستی مسالمت آمیز بین شکار و شکارچی است و در واقع به دنبال بیان این موضوع می باشد که با صداقت و صمیمیت می توان به صلح و دوستی دست یافت.

مجتبی گوهرخای از موضوع اصلی نمایش «شکارچی و پرنده» به خبرنگار مهر می گوید: در این نمایش از یک طرف شکاری را می بینیم که به دنبال دوستی و یافتن دوست است آن هم با صداقت و پاکی و از طرف دیگر شکارچی وجود دارد که گرچه ابتدا با قصد شکار پرندگان می آید اما توسط شکار به حقیقت صداقت و دوستی پی برده و از شکارچی به عکاسی حیات وحش در خصوص پرندگان می رسد.    

وی با اشاره به اینکه نمایش «شکارچی و پرنده» از دوستی و صمیمیتی حرف می زند که امروزه کمرنگ شده و در حال از بین رفتن است، یادآور شد: امید داریم با اجرای نمایش های آموزنده بتوان فضای آرامش بخشی را با دوستی و عشق در میان مردم به ویژه کودکان ایجاد کنیم.

گوهرخای گریزی به وضعیت تئاتر در شهرستان ها داشت و افزود: برای اینکه تئاتر و حتی کارهای هنری در مناطق مختلف پیشرفت کنند از لحاظ مادی و معنوی نیازمند حمایت هستند و این حمایت می تواند کیفیت کارها را بالا برده و ایجاد انگیزه در هنرمندان کند.  

وی جذب تماشاچی را به شرط بالا بودن کیفیت کارهای نمایشی دانست و بر تلاش برای بومی کردن تریلی سیار تئاتر با اجراهایی به زبان بومی و محلی تأکید کرد.

این هنرمند در ادامه از تأثیرگذاری اجرای نمایش های سیار در مناطق مختلف به ویژه محروم گفت و تصریح کرد: در واقع فرهنگ سازی اصل کار تئاتر است و یکی از ابزارهای فرهنگ هم تئاتر است و باید دانست تئاتر به عنوان وسیله ای تربیت کننده و آموزش دهنده می باشد.  

وی فضای تئاتر و در کل فضاهای هنری را ترغیب و ترویج کننده فرهنگ در میان خانواده ها و عاملی برای افزایش روحیه و سلامت روح دانست.        

گوهرخای از اجرای نمایش «شکارچی و پرنده» در ۱۷ شهرستان استان کردستان به همراه روستاهای تابعه خبر داد و گفت تا کنون در سنندج، بانه، سقز، صاحب، دیواندره، مریوان، سروآباد، موچش، کامیاران، دهگلان و قروه تریلی سیار نمایش خود را به اجرا درآورده است.   

هرچند با میزبانی کودکان، اعضای نمایش اجرای خوبی داشتند اما تریلی سیار با خاطره ای از ناهماهنگی ها و ضعف های مسئولیتی در قروه حرکت خود را به مقصد بعدی آغاز کرد.

 

آدرس کوتاه :