جهش تولید | چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

تحقق 83 درصدی زکات جمع آوری شده در کردستان - نمایش محتوای خبر

 

 

تحقق 83 درصدی زکات جمع آوری شده در کردستان

قائم مقام کمیته امداد کردستان عنوان کرد:

تحقق 83 درصدی زکات جمع آوری شده در کردستان

رضا طاهری افزود: تعهد کمیته امداد در سال جاری 150 میلیارد ریال پیش بینی شده بود.
وی با اشاره به اینکه 47 درصد زکات جمع آوری شده در کردستان با مبلغ 55 میلیارد و 450 میلیون ریال سهم فقرا و نیازمندان است، اظهار کرد: 122 فقره کمک هزینه پرداخت جهیزیه، 132 مورد کمک هزینه های درمانی و تامین کمک هزینه های تحصیلی و آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد از محل پرداخت زکات هزینه شده است.
طاهری از ساخت 73 واحد مسکن مددجویی کمیته امداد امام(ره) در کردستان خبر داد و بیان داشت: هشت میلیارد و 370 میلیون ریال برای احداث مسکن به مددجویان واگذار شده است.
وی با اشاره به اینکه 53 درصد از زکات جمع آوری شده اختصاص به پروژه های عمرانی دارد بیان کرد: در سال جاری 104 مسجد با 40 میلیارد ریال از محل درآمد زکات در کردستان احداث شده است و احداث حسینیه، خانه عالم و غسالخانه، راه و پل از دیگر طرح های عمرانی اجراء شده در کردستان است.
قائم مقام کمیته امدادکردستان با اشاره به رشد سه درصدی جمع آوری زکات در قروه تاکید کرد: با وجود این شهرستان قروه 57 درصد از برنامه های پیش بینی شده عقب است.
به گفته وی ستاد زکات در قروه 71 درصد از زکات سهم فقرا و نیازمندان و 29 درصد پروژه های عمرانی اختصاص داده است این بیانگر آن است قروه در هدایت زکات به سمت فقرا موفق تر عمل کرده است.
طاهری تعیین یک برنامه منسجم و مدون برای دبیرخانه شورای زکات در شهرستان قروه تاکید کرد و افزود: بر اساس دستورالعمل ها و برنامه ریزی ها وظایف و برنامه هر دستگاه اجرایی مشخص شده است تا عوامل بازدارنده و راهکارهای افزایش جلب مشارکت مردمی ریشه یابی شود.
به گفته وی با اطلاع رسانی و تبلیغات اثربخش و به موقع زمینه اعتماد و آگاهی مردم فراهم می شود و با اجرای برنامه های آموزشی برای مبلغین و مروجین زکات از ابزارهای تشویقی و ترغیبی برای جلب مشارکت بیشتر مردم بهره گرفته می شود.
این مسئول افزود: تنها 10 درصد از ظرفیت موجود برای جمع آوری زکات در کشور و استان فراهم شده است که می توان با فراهم کردن بسترهای لازم، هدفمندتر و منسجم تر موجبات افزایش مشارکت در بین مردم راا فراهم کنیم.
طاهری در پایان زکات را به عنوان یک سرمایه بزرگ برای زدودن فقر و محرومیت دانست و خاطر نشان کرد: بیش از 80 درصد روستاهای کردستان دارای محرومیت هایی هستند و باید از حضور مردم در عرصه های اجتماعی برای ایفای نقش در راستای محرومیت زدایی استفاده کرد.
قروه در 90 کیلومتری شرق کردستان واقع شده است.