جهش تولید | چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹

تجهیز ۴۶ هزار هکتار از اراضی کردستان به سیستم آبیاری نوین/ پیمانی که به آن وفا نشد - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

تجهیز ۴۶ هزار هکتار از اراضی کردستان به سیستم آبیاری نوین/ پیمانی که به آن وفا نشد

تجهیز ۴۶ هزار هکتار از اراضی کردستان به سیستم آبیاری نوین/ پیمانی که به آن وفا نشد


مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی استان کردستان گفت:

تجهیز ۴۶ هزار هکتار از اراضی کردستان به سیستم آبیاری نوین/ پیمانی که به آن وفا نشد

بر اساس تفاهم‌نامه مشترک جهاد کشاورزی استان، شرکت آب منطقه‌ای استان و استانداری، فهرست مشترکی برای اجرای ۴۶ هزار هکتار شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی از سوی جهاد کشاورزی استان برای سال ۹۳ تا ۹۶ تعیین و به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور نیز ارائه شد. متأسفانه وزارت نیرو به بهانه خشکسالی و کم‌آبی با اجرای ۱۷ هزار هکتار آن موافقت کرد.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان از تجهیز ۴۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این استان به سیستم آبیاری تحت فشار خبر داد.

فرزاد حسنی با اشاره به یک میلیون و ۲۴۰ هکتار از اراضی قابل کشت در استان کردستان افزود: از این میزان، ۱۲۹ هزار هکتار از اراضی استان، آبی است که در این اراضی تاکنون ۴۶ هزار هکتار به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: برای تأمین آب اراضی ۱۲۰ ایستگاه پمپاژ آب ایجاد شده که بیتشر به‌منظور توسعه باغ‌ها در اراضی شیبدار است.

حسنی با اشاره به آب‌های حوزه مرزی تصریح کرد: از ۱۷ هزار هکتار اراضی پایاب حوزه مرزی تاکنون تنها شش‌هزار هکتار آن تعیین تکلیف شده و در حال اجرا است.

وی اعتبار تخصیص‌یافته برای اجرای این ۱۷ هزار هکتار را ۲۸۰ میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: از این میزان تنها ۱۸ میلیارد تومان پرداخت شده است.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با بیان اینکه طی سال جاری پنج‌هزار هکتار از اراضی استان به سیستم آبیاری نوین تجهیز شده است، تأکید کرد: اجرای آبیاری تحت فشار در اراضی استان از سوی معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی بدون سقف تعیین شده است؛ زیرا اعتبار آن قرار است از صندوق توسعه ملی تأمین شود.

حسنی شیوه‌های آبیاری در اراضی آبی استان کردستان را قطره‌ای، کلاسیک و طف نام برد و یادآور شد: آبیاری به شیوه قطره‌ای بیشتر برای باغ‌ها و آبیاری به شیوه طف به‌منظور آبیاری زراعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی عنوان کرد: بر اساس تفاهم‌نامه مشترک سازمان جهاد کشاورزی استان، شرکت آب منطقه‌ای استان و استانداری، فهرست مشترکی برای اجرای ۴۶ هزار هکتار شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی از سوی جهاد کشاورزی استان برای سال ۹۳ تا ۹۶ تعیین و به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور نیز ارائه شد.

حسنی در این باره اظهار داشت: متأسفانه وزارت نیرو به بهانه خشکسالی و کم‌آبی با اجرای ۱۷ هزار هکتار آن موافقت کرد، در صورتی که با حجم ۱۴ میلیارد مترمکعب آب استان مشکلی برای اجرای شبکه آبیاری در سطح میزان تعیین‌شده ۴۶ هزار هکتار وجود نداشت.

وی در پایان اضافه کرد: چنانچه احداث شبکه‌های فرعی و زهکشی در استان به مورد اجرا گذاشته می‌شد و با پرداخت ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار تعیین‌شده به استان، تحول چشمگیری در وضعیت اقتصادی و اجتماعی و ایجاد اشتغال برای جوانان به‌وجود می‌آمد.

منبع خبری:روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان

آدرس کوتاه :