رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۸

بیش از 30 درصد مردم از روی ناآگاهی به مواد مخدر گرایش پیدا می کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

بیش از 30 درصد مردم از روی ناآگاهی به مواد مخدر گرایش پیدا می کنند

دبیرشورای مبارزه با مواد مخدر کردستان گفت:

بیش از 30 درصد مردم از روی ناآگاهی به مواد مخدر گرایش پیدا می کنند

سلیم کریمی افزود: در استان کردستان 13 کمپ ترک اعتیاد و بین 400 تا 500 معتاد خیابانی وجود دارد و اولویت برنامه‌های شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان پیشگیری، آموزش و آگاه‌سازی است.
او هماهنگی، نظارت، سیاستگذاری و برنامه ریزی در حوزه پیشگیری از اعتیاد را از اهداف این شورا دانست و گفت: امسال در حوزه پیشگیری و کمیته فرهنگی در کل کشور بیش از 155 میلیارد ریال اعتبار از سوی ستاد هماهنگی مبارزه با اعتیاد اختصاص داده شده است.
وی افزود: در زمینه پیشگیری از اعتیاد 60 عنوان برنامه برای دستگاه‌ های عضو شورای هماهنگی مبارزه با اعتیاد تعریف شده است که آموزش و پرورش در پیشگیری و جلوگیری از اعتیاد نقش بسیار مهمی می تواند انجام دهد.
دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر کردستان افزود: نشاط اجتماعی تنها مختص به هنر نیست بلکه در تمامی حوزه ها می توان به این مسئله پرداخت.
به گفته وی آگاهی بخشی به کارمندان دولتی در خصوص مقابله با اعتیاد یک ضرورت است و اطلاع رسانی ها باید به صورت تفکر سیستمی صورت گیرد و همه باید در مورد مسائل اجتماعی به یکدیگر کمک کنند.
سلیمی با تاکید بر فرهنگسازی کمک خیرین در پیشگیری از اعتیاد و کمک به سازمان های مردم نهاد افزود: سلامت جامعه و انسان سازی دست کمی از ساخت مسجد و مدرسه ندارد و خیرین باید در این زمینه اقدام کنند.
وی گفت: کمک به اجرای برنامه پیشگیری اولیه از اعتیاد دانشجویان و آموزش فرزندان از برنامه‌های حوزه بهداشت و درمان است.
کریمی افزود: کمک به اجرای طرح توانمندسازی دانش‌آموزان پایه‌های اول و دوم و دوره متوسطه، کمک به برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای مربیان، کمک به برگزاری برنامه‌ها و جلسات آموزش مهارت‌های زندگی و کمک به برگزاری جشنواره‌های استانی دانش‌آموزی نوجوان سالم از طریق فراخوان مقاله در کل مقاطع تحصیلی از جمله برنامه‌هایی است که آموزش و پرورش باید فرایند اجرای آنها را فراهم سازد.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان گفت: اداره ورزش و جوانان باید نسبت به کمک و راه‌اندازی خانه‌های ورزش روستایی با هدف توسعه و گسترش نشاط اجتماعی، کمک به آموزش مستمر و پیشگیری اولیه از اعتیاد در میان کارکنان دولت و سایر گروه‌های هدف همانند هیات‌های ورزشی و ورزشکاران، برگزاری جشنواره ورزش روستایی، برگزاری دوره آموزشی پیشگیری اولیه از اعتیاد اقدام و تلاش کند.
رئیس سازمان بهزیستی قروه نیز با اشاره به برگزاری نشست شورای مبارزه با مواد مخدر به صورت منظم و ماهیانه در شهرستان قروه گفت: بخش عمده اقدامات پیشگیری از طریق فعالیت های آموزشی، فرهنگی و اجتماعی توسط سازمان های مردم نهاد و دستگاه های اجرایی ذی ربط در قالب سند جامع پیشگیری از اعتیاد صورت گرفته است.
حسین رسولی افزود: اهداف این سند تقویت و گسترش برنامه های پیشگیرانه به ویژه در سطح اولیه و برای گروه های هدف از جمله خانواده، محیط های آموزشی، محله های شهری و روستایی و محیط های کاری طراحی شده است.
به گفته وی در تفاهم نامه سال 95 شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدرتعداد فعالیت، برنامه و اعتبار دستگاه ها مشخص گردیده است و امیدواریم دستگاه ها به مفاد تفاهم نامه های منعقد شده و فعالیت های طراحی شده را مدنظر قرار دهند و تا پایان سال برنامه های ابلاغی را به انجام برسانند.
وی همچنین تاکید کرد: دستگاه ها همزمان پیگیر جذب اعتبار سهم شهرستان و تحقق 80 درصدی اعتبارات سهم دستگاه های مربوطه نیز باشند.
رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان قروه هم در این نشست گفت: در 6 ماهه سال اول جاری آموزش پیشگیری از اعتیاد 650 نفر از مددجویان کمیته امداد پیش بینی شده بود که در این زمینه 690 نفر از مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان قروه به منظور پیشگیری از آسیب های اجتماعی مورد آموزش قرار گرفتند.
علیرضا خوشبخت افزود: در 6 ماه دوم هم روستاهایی که با بیشترین تهدید آسیب اجتماعی مواجه هستند بر اساس پیش بینی 650 نفر در دوره های آموزشی پیشگیری از اعتیاد آموزش های لازم را خواهند دید.

 

منبع خبرگزاری: ایرنا