سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

به ره و روناکی (سحر رمضان) - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

به ره و روناکی (سحر رمضان)

به ره و روناکی (سحر رمضان)


Loading the player...

«ایام ماه مبارک رمضان | یک ساعت قبل از سحر» حقیقت و باطن ماه مبارک رمضان

هر آنچه که در عالم هستی وجود دارد، حقیقت و باطنی دارد؛ زیرا دنیا تنزّل یافته‌ی عوالم بالا است، هرچه در عالم دنیا است نمونه‌ای است از آنچه در عالم معنا است. احکام و قوانین الهی هم که در دنیا به صورت دین و دستورات عبادی ظهور کردند، اسرار و باطنی دارند. اشیا، زمان‌ها و مکان‌ها نیز دارای حقیقت و باطن می‌باشند. یکی از آن زمان ها، ماه مبارک رمضان است. در فرهنگ اسلامی ماه رمضان یکی از مهم ترین و محترم ترین ماه های سال است؛ ماهی که نزد مسلمانان به ماه عبادت و طهارت معروف بوده و آن را - به تعبیر پیامبر(ص)- ماه خدا می نامند.

 امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه در استقبال از ماه مبارک رمضان با بیانی شیوا و رسا از ماه رمضان سخن گفته و حقیقت آن را روشن ساخته است. ما در این مقال تنها گوشه ایی از آن را بیان می کنیم. امام در این دعا، ابتدا خداوند متعال را جهت هدایت شدن به دین الاهی و بهره‌مندی از نعمت بندگی و عبادت، شکرگذاری می کند، سپس می فرماید: «سپاس خداى را که از جمله آن راه های هدایت، ماه خود، ماه رمضان را قرار داد: ماه روزه، ماه اسلام، ماه طهارت، ماه آزمایش، ماه قیام، ماهى که قرآن را در آن نازل کرد، براى هدایت مردم، و بودن نشانه‏هایى روشن از هدایت و مشخص شدن حق از باطل، و بدین جهت برترى آن ماه را بر سایر ماه ها بر پایه احترامات فراوان، و فضیلت‏هاى آشکار روشن نمود».

توصیف ماه رمضان با عباراتی؛ نظیر ماه اسلام، ماه نزول قرآن، حاکی از آن است که در نظر امام سجاد(ع) و در مکتب اهل بیت(ع)، ماه مبارک رمضان، عرصه برای تجلی حقیقت اسلام؛ یعنی تسلیم محض در برابر خداوند متعال است. این عرصه، مجالی است تا بندگان خدا به امر و رضای او، حتی از نیازهای طبیعی و حلال خود چشم‌پوشی کنند و سر تسلیم بر بندگی شکوه مند خالق بی همتای خویش فرود آورند. این تمرین یک ماهه در کفّ نفس و خودداری از درخواست نفسانی، تمرینی مفید و نیکو است برای تقویت اراده و خویشتن داری در باقی سال؛ چون انسانی که یک ماه به دستور الاهی در مقابل خواست حلال نفس خویش مقاومت کرده و فقط به خاطر رضای خداوند از نیازهای طبیعی خود مانند خوردن و آشامیدن اجتناب نموده است، این قدرت را خواهد داشت تا در یازده ماه دیگر سال در مقابل وساوس شیطانی و درخواست های نفسانی نفس اماره خویش مقاومت نموده و اهل تقوا و رستگاری شود.

ماه مبارک رمضان، ماه طهارت است. ماهی که بنده وجود خود را از تمایلات مادی و حیوانی زدوده و با روزه ضمن تطهیر جسم، به تطهیر جان نیز می پردازد تا روحش در عالم پاکی و  رشد و تعالی، از انوار هدایت بخش خدای متعال بهره مند شود.

پس می توان گفت حقیقت ماه رمضان عبارت است از: آزادی از خود؛ آزادی از خود حیوانی، و تولد خود الاهی. ماه مبارک رمضان، ماه تخلق به اخلاق الاهی است و حقیقت و باطن آن عبارت است از: رسیدن به لقای خداوند. در حدیثی آمده است که خداوند سبحان فرمود: «الصَّوْمُ لِی وَ أَنَا أَجْزِی بِه‏»؛ روزه مال من است و من خود به آن جزا می دهم. بعضی کلمه «اجزی» در این روایت را به صیغه مجهول «اُجزَی» خوانده اند؛ یعنی روزه برای من است و من پاداش آن هستم. حیف است که انسان به خودش و به غیر خدا و به هر آنچه که متغیر است، دل ببندد؛ زیرا هرچه غیر خدا است، در معرض زوال و تغییر است و نمی تواند جزای انسان باشد؛ جزای روزه دار، لقای حق است.

دلايل توجيهي طرح: (سیاست­ها و اولویت­های رسانه ملی ، اقتضائات بومی و محلی براساس اطلس فرهنگی و سند توسعه استان، موضوع سال و ...)

لزوم توجه به آداب کرد زبانها در ماه مبارک رمضان و همراهی مومنان روزه داردر این ماه

خــلاصه طرح:

 

این برنامه به صورت زنده و استودیویی با دکور مناسب همراه با اجرای مجری -  کارشناس و با حضور کارشناسان آیینی حوزه علوم دین با ساختار ترکیبی ساده  و آیتم های زیر تولید می شود:

تفسیر قرآن – الوداع و مرحبا – دعاهای روزانه ماه رمضان – دعای سحر – مناجاتهای کردی – آیین های سنتی سحرگاهی – شرح دعای ابوحمزه – ووله ها و میان برنامه های گرافیکی

محورهای چهارگانه

دین: حضور خدا در عرصه های زندگی – استقامت در برابر دشمن

اخلاق: مسئولیت پذیری – ترویج روحیه کار جمعی و نظم – ایثارگری

امید آفرینی: نمایش زندگی ساده  و با طراوت مردم – نشاط اجتماعی – امید به آینده

آگاهی بخشی: شناخت دین – ایجاد وحدت و همدلی

اهداف تولید (براساس گزیده افق رسانه)

حامی دیانت و معنویت و صلح نوعدوستی عدالت و برابری و حمایت از مستضعفان و امت

احیا ء و گسترش ارزشهای اسلامی و حراست از موازین اخلاقی

سال تولید: 1394/03/28

تهیه کننده: محمدحسین برمکی

دستیار تهیه: محمد اطمینانی

کارگردان: پیمان رستمی

صدابردار استودیو: شاهرخ محمدی

تصویربرداران استودیو: باسط احمدی – فیروز رضایی – مصطفی نوری – ادریس مفاخری

نورپرداز: فرشید عطایی

تصویربردار و صدابردار پرتابل: فیروز رضایی

مجری و نویسده: علی اشرف ایل بیگی

وله و آرم: امید محمدی –  بهمن علیپور

تدوینگر: وریا خلیلی

عوامل دکور: دده جانی، فاتحی، رحیمی افشار