جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

بهروز خیریه - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بهروز خیریه

بهروز خیریه


بهروز خیریه

بهروز خیریه

بهروز خیریه فرزند بهاالدین در فروردین ماه 1339 هجری شمسی در سنندج دیده به جهان گشود. به خاطر شغل پدرش دوران کودکی را در شهرهای مختلف آذربایجان به سر برد. دوران دبیرستان را در سنندج به پایان رساند و پس از اخذ دیپلم در اسفند ماه سال 1358 به خدمت سربازی رفت. دوران سربازیش مصادف با آغاز جنگ تحمیلی شد. لذا وی نیز همراه دیگر رزمندگان مدتی از خدمت را در مناطق عملیاتی سپری کرد.

در سال 1362 ه.ش در آزمون استخدامی صدا و سیما پذیرفته شد و پس از طی دوره ی آموزشی ، بر اساس نتایج دوره ، همراه چهار نفر دیگربرای کار در تهران انتخاب شد. لکن به خاطر علاقه به زادگاهش و مشکلات زندگی به هر شکلی بود خود را به سنندج منتقل کرد.

وی جزءگروهی بود که در اواخر سال 1362 بخش کردی رادیو سنندج را مجدداً به شکل جدید راه اندازی نمودند. طی خدمت در صدا و سیما با توجه به استعداد و علاقه مندی، نویسندگی ، تهیه کنندگی و گویندگی برنامه های مختلف فارسی و کردی را بر عهده داشت.

از جمله برنامه های موفق رادیویی که در آنها نقش اساسی داشت می توان به برنامه های روستا نشینان (دی نشینه کان) به عنوان نویسنده و تهیه کننده ، سیروسفر در کردستان (به عنوان نویسنده و گوینده)، نمایش های مختلف از جمله نمایش «ناصر و مال مال» که بر اساس یکی از بیت های کردی تنظیم شده بود ، قصه حضرت ایوب ، ده نگی مرگ ، به ره و روناکی(داستانی در مورد مردم بوسنی و هرزه گوئین و برنامه های مختلف ارسالی به شبکه ی سراسری را نام برد.

وی با سیمای مرکز کردستان نیز همکاری داشت و علاوه بر این که مدت دو سال تهیه برنامه روستا نشینان سیما (دی نشینه کان) را بر عهده داشت، مدتی نیز مجری برنامه ی «صبح جمعه با شما» بود.

برنامه های رمضان در کردستان ، سیر و سفری به مریوان ، سیر و سفر در سنندج و ... از جمله برنامه هایی است که وی کار تحقیق، نگارش و گویندگی آنها را بر عهده داشت و از شبکه های سراسری سیما پخش شد.

بهروز خیریه طی 23 ساال خدمت در صدا و سیما مدت زیادی نیز مدیر رادیو سنندج بود و آخرین پست سازمانی او معاونت صدای مرکز کردستان بود. وی نخستین کسی است که در رادیوی سنندج توانسته به رتبه ی تهیه کنندگی ارشد دست یابد؛ عنوانی که در مرکز کردستان تا کنون هیچکس موفق به کسب آن نشده است. در دوران تصدی وی رادیوی سنندج موفقیت های بسیاری در سطح کشور به دست آورد،که از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد.

مقام اول رادیوی استان ها در سال 1374

رتبه دوم در دومین جشنواره مراکز صدا و سیما در میان 30 مرکز رادیویی کشور در سال 1373

رتبه ی سوم در میان 32 مرکز رادیویی کشور در جشنواره سیزدهم تولیدات مراکز صدا و سیما که در سال 1384 در تبریز برگزار شد.

کسب تندیس سال پیامبر اعظم در جشنواره چهاردهم تولیدات مراکز استان ها که در سال 1385 در اصفهان برگزار شد.

وی همچنین چند بار به عنوان مدیر برتر مراکز استان ها انتخاب شد که از جمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد:

مدیر نمونه استانی در سال 1370 .

دریافت لوح تقدیر به عنوان مدیر موفق مراکز رادیویی استان های صداو سیما، در تولید برنامه های ترکیبی در جشنواره دوم مراکز استان ها در سال 1373 در زیبا کنار.

مدیر نمونه مراکز رادیویی کشور در سال 1374 .

جزء سه مدیر برتر مراکز رادیویی کشور در سال 1375 .

مدیر نمونه اطلاعات و برنامه ریزی مراکز استان های صداوسیما در سال 1381 . (مدیر نمونه کشوری).

جزء مدیران ممتاز برنامه ریزی مراکز استان های صداوسیما در سال های 1380 و 1379 .

دریافت لوح تقدیر به عنوان معاون صدای مرکز کردستان در جشنواره دوازدهم مراکز استان های صداوسیما که در سال 1383 در یزد برگزار شد.

دریافت لوح تقدیر و تندیس به عنوان یکی از نویسندگان دارای تألیف مراکز استان های صداوسیما در مراسم تجلیل از نویسندگان که در سال 1384 در سمنان برگزار شد.

عضو هیئت انتخاب آثار رادیویی مراکز استان ها در جشنواره های سیزدهم و چهاردهم مراکز استان ها ( سال های 1384 و 85 )

وی در کنار کار و تلاش شبانه روزی ، در سال 1380 موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته ی زبان و ادبیات فارسی شد و در این مدت علیرغم مشغله ی زیاد هیچگاه دست از تحقیق و نگارش برنداشت. بطوریکه اشعار و مقالات مختلف وی به کردی و فارسی در هفته نامه ها و مجله های مختلف چاپ شده و چند کتاب او نیز تاکنون چاپ و منتشر شده است. او در سال 1385 به افتخار بازنشستگی نائل شد و در حال حاضر بیشتر وقت خود را به تحقیق ، نوشتن و تدریس در دانشگاه اختصاص داده است. در حال حاضر نیز در مراحل پایانی اخذ دکترای زبان و ادبیات فارسی است.

 

لیست برخی از آثار منتشر شده و منتشر نشده ی وی بدین شرح است:

الف) کتاب های منتشر شده:

1.     کتاب داستان با عنوان «ققنوس» که در سال 1381 چاپ شده و هم اکنون در بازار موجود است.

2.     کتابی با عنوان « نقش حیوانات در داستان های مثنوی معنوی» که در سال 1384 از سوی انتشارات فرهنگ مکتوب در تهران چاپ شده است. چاپ دوم آن در سال 1385 و چاپ سوم آن در سال 1389 به بازار آمده است.

3.     کتابی تحت عنوان «شیوه های ارسال پیام در حماسه های ایرانی» که از سوی انتشارات فرهنگ مکتوب در تهران چاپ و در سال 1387 به بازار عرضه شده است.

4.     کتابی در مورد معرفی ویژگی های استان کردستان تحت عنوان «دیدنی های کردستان» که در سال 1389 از سوی انتشارات لوح زرین در تهران چاپ شده است.

5.     کتابی تحت عنوان «اهل بیت پیامبر در شعر شاعران کرد» که در سال 1389 از سوی انتشارات کتاب فردا چاپ شد و در مهر ماه امسال چاپ دوم آن نیز به بازار کتاب عرضه شده است.

ب) پژوهش ها و مقالات چاپ شده:

1.     پژوهشی تحت عنوان « آستان ارادت» با موضوع بررسی شعر شاعران کرد در مدح ائمه ی اطهار (ع) که در سال 1373 از سوی مرکز تحقیقات سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران منتشر شده است. این پژوهش در جشنواره مراکز صداوسیما در سال 1374 به عنوان بهترین تحقیق کتابخانه ای برگزیده شد.

2.     مقاله ای درباره « شبکه های استانی صدا» که از میان سیصد مقاله ی ارسالی ، به عنوان یکی از یازده مقاله برگزیده انتخاب و در یک مجلد از سوی اداره کل تحقیق و توسعه صدا چاپ شده است.

3.     مقاله ای تحت عنوان «زبان برنامه های صداوسیما باید چگونه باشد» که در روزنامه جام جم ویژه کردستان در سال 1381 چاپ شده است.

4.     اشعار گوناگون طنز با عناوینی چون مرغ، تاکسی، سمینار و ... که در شماره های مختلف جام جم ویژه کردستان در سال 1381 چاپ شده است.

5.     مناجات کردی که در روزنامه جام جم در ماه مبارک رمضان سال 1381 چاپ شد.

6.     پژوهشی تحت عنوان «بررسی تصاویر شعری حه ریق» که در دو شماره روزنامه ی جام جم ویژه کردستان ، بخشهایی از آن به چاپ رسیده است.

7.     مقاله ای تحت عنوان «رمضان در شعر شاعران کرد» که در هفته نامه ی آبیدر شماره نیمه آذر ماه سال 1382 منتشر شده است.

8.     شعر کردی تحت عنوان «پیرمحمد» به مناسبت 28 دی ماه ، سالروز بمباران شهر سنندج از سوی دشمن بعثی که در هفته نامه آبیدر در دی ماه سال 1380 چاپ شده است.

9.     پژوهشی تحت عنوان «نگاهی کوتاه به واژه های برجای مانده از ایرانی باستان و ایرانی میانه در زبان کردی» که در شماره ی پائیز و زمستان 1381 فصلنامه ی فرهنگ کردستان چاپ شده است.

10. شعر کردی تحت عنوان «رواچی» که در هفته نامه آبیدر دی ماه سال 1382 چاپ شده است.

11. داستان کوتاه با عنوان«آزمایش 03» که در شماره دوم هفته نامه گفتار سبز به چاپ رسید.

12. سه قطعه شعر کردی که در شماره ی دی ماه سال 1385 ماهنامه سروه چاپ شده است.

13. برخی مقالات و اشعار دیگر که به صورت پراکنده در ویژه نامه های صداوسیما چاپ شده است.

14. مطلبی تحت عنوان «بررسی تصاویر شعری طاهر بگ جاف»که در سه شماره ماهنامه ی سروه (تابستان  1387) چاپ شده است.

15. مقاله ای تحت عنوان «چگونگی استفاده از واژگان بیگانه در برنامه های کشاورزی صدا و سیما» که در شماره 48 مجله تخصصی رادیو(زمستان 1388) چاپ شده است.

16. مطلبی تحت عنوان «جذبه ی ادب پارسی در ذائقه ی فرزانگان کرد» که در دو شماره هفته نامه سیروان چاپ شده است.

17. مطلبی کردی درباره رمضان در شعر شاعران کرد با عنوان «رمضان و شاعران کرد» که در شماره 451 هفته نامه سیروان، در شهریور سال 1386 چاپ شده است.

18. داستان کوتاه تحت عنوان «سرنوشت شوم مکاران» درمورد استفاده مستکبران از سلاح های کشتار جمعی که در شماره 452 سیروان سال 1386 چاپ شد.

19. شعر طنز تحت عنوان «مزاحم تلفنی» که در شماره 443 سیروان سال 1386 چاپ شد.

20. شعر طنز کردی با عنوان «مرغ» که در شماره 443 سیروان سال 1386 چاپ شده است.

21. گفتگویی در مورد مقام و جایگاه مولانا و کتاب تأثیر عرفان بر شعر کردی که در شماره 249 (آبان 1386) ماهنامه «سروه» چاپ شده است.

22. داستان کوتاه در مورد سالگرد بمباران 28 دی شهر سنندج از سوی رژیم صدام، که در هفته نامه سیروان مورخ 10 بهمن ماه سال 1386 ( شماره 469 ) چاپ شد.

23. مطلبی در مورد تصاویر شعری حه ریق به زبان کردی که در سه شماره ( 469 و 470 و 471 ) هفته نامه ی سیروان چاپ شد.

24. مطلبی فارسی تحت عنوان « نگاهی کوتاه به واژگان کردی برجای مانده از ایرانی میانه و ایرانی باستان در زبان کردی» که در شماره (250) ماهنامه ی سروه در بهمن ماه سال 1386 چاپ شد.

25. نوشتن چند سر مقاله در مورد تأثیر رسانه ها ، جنگ نرم و تروریسم دولتی در مجله سروه در بهار 1389 و ...جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ