جهش تولید | شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹

بزرگ ترین مولودی خوانی کشور در مراسم یادواره شمس قریشی در سنندج برگزارشد - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

بزرگ ترین مولودی خوانی کشور در مراسم یادواره شمس قریشی در سنندج برگزارشد

بزرگ ترین مولودی خوانی کشور در مراسم یادواره شمس قریشی در سنندج برگزارشد


برگزاری بزرگ ترین مولودی خوانی کشور در سنندج

بزرگ ترین مولودی خوانی کشور در مراسم یادواره شمس قریشی در سنندج برگزارشد

در این مراسم که به صورت زنده از صداوسیمای مرکز کردستان پخش می شد گروههای دف نواز و مولودی خوان ،اشعار نغز سید بهاالدین شمس قریشی مشهور به شمس الشراق را می خواندند ومردم با ذکر و تسبیح "یامحمد" فضایی معنوی خلق کرده بودند.

استاندار کردستان هم در این مراسم گفت: یکی از ویژگی‌های مردم استان  این است که همه شب‌ها و روزهای ماه مولود را به یمن میلاد پیامبراکرم جشن می‌گیرند ودف‌نوازی و مولودی خوانی می کنند.

عبدالمحمد زاهدی بابیان اینکه عده‌ای که به نام دین مسلمانان را می‌کشند، از مکتب پیامبر اکرم(ص) فاصله گرفته‌اند افزود:مکتب پیامبر گرامی اسلام(ص) حاوی مودت، صلح، برادری و دوستی است..

ماموستا محسن حسینی امام جمعه موقت کامیاران هم در این مراسم  با بیان اینکه شمس‌قریشی پرورش‌یافته طریقت نقشبندیه است گفت: ما به عنوان اهل سنت، اصول دین را از متکلمین و فروع دین را از امامان می‌گیریم و فتاوای فلان عامل در مصر و یا در عربستان برای ما قابل ‌قبول نیست.

مرحوم بهاءالدین شمس قریشی که سیزدهمین یادواره اش به همت حوزه هنری استان برگزارشد در سال 1293هجری قمری در پاوه به دنیا آمد و بنا به رسم آن زمان، برای فراگیری علم فقه به حجره‌های شهرهای پاوه، بیاره و سنندج رفت و بعد از آن در شهر سنندج ساکن شد.

شمس‌قریشی خالق آثاری چون «مولودنامه»، «معراج‌نامه»، «شمس‌العقاید» و اشعاری نغز و ادیبانه به زبان فارسی، کردی و عربی است که اکنون در بسیاری از مولودی خوانی ها استفاده می شود.

منبع: خبرگزاری صداوسیما مرکز کردستان

آدرس کوتاه :