جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

بزرگترین مشخصه فرهنگ و ادب کردی دیر مدرنیته شدن آن است - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

بزرگترین مشخصه فرهنگ و ادب کردی دیر مدرنیته شدن آن است

بزرگترین مشخصه فرهنگ و ادب کردی دیر مدرنیته شدن آن است


قطب‌الدین صادقی:

قطب‌الدین صادقی شامگاه دوشنبه در مراسم ارتقاء مرکز پژوهشی دانشگاه کردستان به پژوهشکده کردستان‌شناسی که در محل تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهار کرد: پرکردن فاصله میان انسان‌ها در دنیای امروزی فقط با عناوین علمی امکان‌پذیر و قابل پیشرفت است.

وی با بیان اینکه خیلی از آداب و رسوم کردها از یاد رفته و بسیار پریشان و آشفته از هر چیزی مقدار کمی به جای مانده است، افزود: در تفکر و فرهنگ « کورده‌واری» فاکتورهایی که تاکنون به دست آورده‌ایم، نه جمع‌آوری کرده‌ایم و نه در حفظ و نگهداری آن کوشیده‌ایم بلکه رفته‌رفته میان نسل جدید به دست فراموشی سپرده شده است.

این هنرمند بنام کرد، تصریح کرد: ما در فرهنگ کردی سه ذخیره با عناوین «ذخیره اسطوره‌ای، تاریخ کرد و مدرنیته» مواجه هستیم که اکنون کمتر کسی از فرهنگ مهری مهرجان  یا جام حسن‌لو، تاریخ کردی و کردستان‌شناسی، آگاهی دارد و اغلب در این زمینه‌ها مطالعه کافی و آشنایی نداریم.

وی به مدرنیته در فرهنگ کردی اشاره کرد و افزود: بزرگترین مشخصه فرهنگ و ادب کردی دیر مدرنیته شدن آن است، چراکه ما باید خود را محدود به زبان نکنیم تا دیگر قسمت‌های اصول کردی را از دست ندهیم.

صادقی تاکید کرد: برای پویایی ادبیات کردی باید از تعصب عشیره‌ای و احساسات دوری کنیم، چون تنها راه شناخت گذشته و تاریخ کردها و فرهنگ خودمان، دوری از احساس‌گرایی و عوام‌گرایی است زیرا احساسات گرایی خطری جدی و قوی میان کردها است.

وی اظهار داشت: دانشگاه مکان فکر، منطق و استدلال است، با نهادینه کردن این مهم در این محیط آکادمیک که مرام سیاسی را کنار بگذاریم چون فرهنگ هزار برابر مرام سیاسی قوی‌تر است، به جنگ با احساسات پوچ گرایانه گام برداریم.

وی به نظریه‌های تجریدی اشاره کرد و افزود: تفکر تجریدی و جعلی هیچ ربطی به فرهنگ، شرایط تاریخی و فکری فلسفی ما ندارد و لازم است که برای پیشرفت و اعتلای فرهنگ و ادبیات کردی با این افکار مزاحم و پوچ مبارزه کرد تا این رویه را در پیش نگیریم، حافظه تاریخی خود به روش علمی در دنیای دانشگاهی و علمی تعریف و دسته‌بندی  نمی‌شود.

به گفته این هنرمند کرد، دانشگاه جای عقلانیت است، فرهنگ کردی باید به صورت مدرن در جامعه رواج یابد که این امر از رسالت‌های عظیم مرکز پژوهشکده کردستان‌شناسی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هر فردی از طرفی اسطوره‌ای برای خود معرفی کرده است اما این مهم یک کار علمی، تخصصی و خردگرایی دانشگاهی امروزی را می‌طلبد و کارهای علمی و نوشتن تاریخ کردی و آداب و رسوم و زبان و فرهنگ کردی در چهارچوب بار علمی و دانشگاهی قابل اعتبار است.

در ادامه این مراسم، محقق و نویسنده کرد اظهار داشت: پژوهشکده دانشگاه کردستان، پژوهشکده مادر است که بار دیگر فرهنگ و ادبیات کردها را زنده کرد.

محمدعلی سلطانی افزود: این پژوهشکده بزرگترین، ریشه‌دارترین و علمی‌ترین مکانی است که آرزو و تلاش همه کردها را به نتیجه می‌رساند.

وی با بیان اینکه کتاب تاریخ مردوخ را که کمتر کردی آن را خوانده است، افزود: آیت‌الله محمد مردوخ بزرگترین تاریخ‌نویس کرد در زمان سلطنت دوره   پهلوی بوده است به زیبایی فرهنگ و ادبیات و تاریخ کردهای اصیل را در این کتاب به رشته تحریر درآورده است.

سلطانی خاطرنشان کرد، ما یکی از مذاهب پیشینیان این مملکت هستیم که اگر نویسندگان کرد آن را به خوبی و صراحت ننویسند در حق ملت کرد، اجحاف کرده و به زبان و ادب و فرهنگ کردی را با دست خود به نابودی می کشانند.

 

آدرس کوتاه :