جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

بزرگترین مراسم مولودی خوانی کشور در کردستان - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

بزرگترین مراسم مولودی خوانی کشور در کردستان

بزرگترین مراسم مولودی خوانی کشور در کردستان


به مناسبت هفته وحدت؛

بزرگترین مراسم مولودی خوانی کشور در کردستان

همزمان با فرا رسیدن ماه ربیع الاول (مولود) و به مناسبت میلاد پیامبر نور و رحمت و در طول این ماه در جای جای استان کردستان مراسم مولودی خوانی و دف نوازی با حضور عاشقان و شیفتگان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در تکایا، مساجد و خانقاه ها برگزار می شود.
یکی از برنامه ها و مراسم هایی که چند سالی است در این ماه توسط حوزه هنری کردستان برگزار می شود یادواره عارف نامی کُرد سید بهاء الدین شمس قریشی ملقب به شمس الاشراف، خالق کتاب های مولود نامه، معراج نامه و شمس العقائد است.
این یادواره از سال 83 در ایام هفته وحدت و در راستای تقویت وحدت و یکپارچگی امت اسلامی برگزار می شود و شامگاه شنبه برای چهاردهمین سال متوالی و با حضور جمع بسیار زیادی از عاشقان و شیفتگان حضرت رسول اکرم(ص) در مسجد قبای شهرک بهاران سنندج برگزار شد.
جمعیت حاضر در این مراسم اعم از زن و مرد و پیر و جوان و اهل سنت و تشیع به اندازه ای زیاد بود که در مسجد قبا که به عنوان بزرگترین مسجد خاورمیانه از آن نام می برند، جای سوزن انداختن نبود حتی عده بسیار زیادی از مردم پشت درب های ورودی مسجد ماندند.
این در حالی بود که یادواره علاوه بر اینکه به صورت مستقیم از شبکه استانی کردستان پخش می شد از طریق برخی شبکه های ملی نیز برای مردم سراسر کشور پخش شد که این مهم نشان دهنده ارادت خاص مردم استان کردستان به پیامبر گرامی اسلام و خاندان عصمت و طهارت آن حضرت (ص) است.
در این مراسم باشکوه گروه های مختلف مولودی خوانی و دف نوازی به اجرای برنامه هایی از جمله قصیده خوانی، دف نوازی و مولودی خوانی در مدح و ثنای رسول گرامی اسلام (ص) پرداختند.
مرحوم سید بهاءالدین شمس‎قریشی ملقب به شمس‎الاشراف سنندج و متخلص به شمس، فرزند سیدمحمد پاوه‌ای است که در سال 1293 هجری قمری در روستای سه‌ردی شهرستان پاوه چشم به جهان گشود و بنا به رسم و آیین آن زمان، برای فراگیری علم و دانش فقهی به حجره‌های شهرهای پاوه، بیاره و سنندج رفت و بعد از آن در شهر سنندج ساکن شد.
شمس‌قریشی خالق آثاری چون 'مولودنامه'، 'معراج‌نامه'، 'شمس‌العقاید' و اشعاری نغز و ادیبانه به زبان فارسی، کُردی و عربی است.


از 12 تا 17 ربیع الاول به نام هفته وحدت نامگذاری شده است.

آدرس کوتاه :