سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۱۴ مرداد ۱۴۰۰

برپایی نمایشگاه خوشنویسی باعنوان خط ثلث به روایتی دیگر درسنندج - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

برپایی نمایشگاه خوشنویسی باعنوان خط ثلث به روایتی دیگر درسنندج

برپایی نمایشگاه خوشنویسی باعنوان خط ثلث به روایتی دیگر درسنندج


به همت حوزه هنری کردستان؛

برپایی نمایشگاه خوشنویسی باعنوان خط ثلث به روایتی دیگر درسنندج

رئیس حوزه هنری استان کردستان گفت: نخستین نمایشگاه انفرادی خط ثلث آثار هنرمند توانمند کردستانی رضا حاتمیان در محل گالری سوره پردیس سینمایی بهمن سنندج با عنوان « خط ثلث به روایتی دیگر » برپا شد.

امین مرادی افزود: رضا حاتمیان از خوشنویسان فرهیخته این منطقه است که بیش از دو دهه است در حوزه هنر خوشنویسی و در زمینه خط ثلث مشغول به فعالیت است.

مرادی گفت: همواره خط ثلث به عنوان خط قرآنی که ادعیه و آیات کلام الله با آن نوشته می شود، می شناسیم.

وی افزود: حاتمیان در این آثار خود ابداعی کرده و با استفاده از خط ثلث، اشعار فارسی را نگارش کرده است.

امین مرادی افزود : در این نمایشگاه ۵۰ تابلوی خوشنویسی خط ثلث حاصل دو سال اخیر فعالیت هنری این هنرمند با عنوان بداهه نویسی شعر فارسی جلوه ای دیگر از این هنر زیبا را در معرض دید علاقه مندان قرار می دهد.

مرادی با اشاره به اینکه خط ثلث یکی از شیوه‌های بسیار مهم در خوشنویسی اسلامی و یکی از خطوط ششگانه است افزود: این خط  با ساختاری ایستا و موقر، بیشتر در تزئین کتاب‌ها و کتیبه‌ها به‌کار رفته‌است و برای نخستین بار این هنرمند خوش ذوق اشعار فارسی را به صورتی زیبا به رشته تحریر در آورده است.

 

رضا حاتمیان در سال ۱۳۵۳ در کوهدشت لرستان متولد شده است.

حاتمیان، پس از ۸ سال فعالیت مستمر بدون درک حضور استاد و به صورت تجربی و شخصی، در اولین جشنواره دانشجویی موفق به کسب رتبه اول خوشنویسی منطقه چهار دانشگاه آزاد کشور در سال ۱۳۷۸ کسب شد که در ادامه در بخش کشوری این جشنواره در همان سال رتبه اول کشور را نیز در خط ثلث به دست آورد.

از دیگر موفقیت‌های کسب شده این هنرمند کردستانی می‌توان به نفر برگزیده خوشنویسی دانشجویان استان های اصفهان و چهار محال بختیاری ۱۳۷۸، نفر اول سومین جشنواره خوشنویسی استان لرستان ۱۳۸۳، نفر اول جشنواره بزرگ تجسمی و خوشنویسی بانوی مهر استان لرستان ۱۳۸۳، نفر اول خوشنویسی بخش جوان دوازدهمین جشنواره بین المللی قرآن کریم ۱۳۸۴ اشاره کرد.

این نمایشگاه  تا ۲۴ تیرماه همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ و ۱۷ تا ۲۰ در گالری سوره پردیس سینمایی بهمن سنندج میزبان علاقه مندان است.

منبع خبرگزاری: صداوسیما مرکز کردستان

آدرس کوتاه :