جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ فروردین ۱۳۹۹

برنامه نسیم وحی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

برنامه نسیم وحی

برنامه نسیم وحی


Loading the player...

اين برنامه مربوط به ساخت يك برنامه تلويزيوني قرآني است با حدود 30 دقيقه که از فعاليتهاي قرآني سطح استان گزارش تهیه می نماید.

این برنامه با هدف آشنايي بينندگان با فعالان قرآني و ايجاد علاقمندي در افراد نسبت به قرآن با توجه به اينكه اين كتاب آسماني يك برنامه كامل زندگي دنيوي و اخروي است و با توجه به ظرفيت هاي قرآني استان در زمينه هاي مختلف قرآني به مخاطب علاقمند كمك مي كند تا بتواند اهداف خود را در يك برنامه قراني كه از سيماي مركز كردستان تهيه خواهد شد جستجو كند.

از آنجائيكه قرآن براي تمام بشريت نازل شده به مخاطب در تمام رده هاي سني در اين برنامه توجه خواهد شد.

آيتم هاي این برنامه شامل:

- كلام رهبري يا كلام بزرگان دين: شروع برنامه با سخنان گهربار رهبري يا كلام بزرگان دين در مورد اهميت قرآن در زندگي است، با طراحي يك بك گرافيكي با تصوير رهبر و آوردن كلام رهبري بر روي اين تصوير، آيتم يا بصورت كپشن براي كلام بزرگان تهیه خواهد شد كه مدت آن از 1 تا 2 دقيقه خواهد بود.

- قرائت قرآن توسط قاريان برتر استان: با توجه به ظرفيت ها و پتانسيل ها استان و دارا بودن قاريان تراز اول بومي كه مورد تأييد شوراي عالي قرآن هستند در هر برنامه قرائت يك قاري از چند آيه مشخص در يكي از مساجد تاريخي سطح استان پخش مي شود كه هم قرآن تلاوت شود و هم آن مسجد تاريخي مورد توجه بيننده قرار گيرد. همزمان تايتل عربي و معني فارسي آن قرائت در بالا و پايين نمايشگر تلويزيوني براي بيننده نشان داده خواهد شد.

-  با حافظان: همانگونه كه در برنامه هاي علمي، ورزشي و غيره معرفي يك نخبه علمي و يا يك قهرمان ورزشي براي الگوگيري بيننده از اين اشخاص مورد توجه است در اين آيتم نيز سعي مي شود كه با معرفي يك حافظ يا فعال قرآني الگوي قرآني به بينندگان معرفي شود. شيوه كاريشان با نشان دادن روش حفظ قرآن مورد توجه قرار مي گيرد در هر قسمت سعي مي شود نخبه ای (زن يا مرد) از تمام رده هاي سني كه حافظ يا فعال قرآني باشند در محل زندگي يا محل كار خود به سؤالاتي كه پرسيده مي شود رو به دوربين جواب دهند و و سؤالات براي افراد مختلف متفاوت خواهد بود و در آخر يك تلاوت كوتاه از اين حافظ يا فعال قرآني پخش خواهد شد.

- صداي قاريان ماندگار: در تمام دنيا همواره قارياني بوده اند كه صداي ماندگاري داشته اند و با سبك قرائت مخصوص به خود هيچگاه كسي نتوانسته چنين اصواتي را در قرائت قرآن همچون آنها داشته باشد. در اين آيتم ابتدا يك بيوگرافي از قاري مورد نظر ارائه خواهد شد كه با يك بك گرافيكي بصورت نريشن با حك نوشتاري بر روي بك گرافيكي، قاري به بيننده معرفي خواهد شد. سپس يك قرائت مشهور از اين قاري پخش خواهد شد.

- آموزش قرآن: با توجه به اينكه قرآن به عربي نازل شده و درست خواندن آن در درك بيشتر قرآن احساس مي شود و از طرفي با توجه به در دسترس نبودن كلامهاي آموزشي براي تمام مخاطبان، سعي مي شود يك آيتم آموزشي در اين برنامه تهيه شود. بدينگونه كه آموزش قواعد عمومي قرائت توسط اساتيد برتر استان با حضور شاگردان در كلاس همراه با امكانات آموزشي امروزي تهيه و پخش شود.

-          گزارشي فعاليتهاي قرآني: با توجه به اينكه در سطح استان فعاليتها، نشستها، نمايشگاه ها جلسات قرآني داير و برگزاري مي شود در اين عرصه ها به حمدالله حضور مردم چشمگير است و همچنين نياز به معرفي اين فعاليتها از سوي رسانه ملي به خاطر اطلاع رساني براي حضور بيشتر مردم سعي مي شود گزارشاتي جذاب از فعاليتهاي قرآني سطح استان تهيه و پخش شود.

-          مسابقه: طرح يك سؤال قرآني و درگير كردن بيننده براي جستجو در قرآن هدف اين مسابقه قرآني مي باشد در اين آيتم بصورت كپشن يك سؤال قرآني را با طراحي يك بك زيباي گرافيكي و فونتي مناسب به صورت نريشن براي بيننده مطرح مي كنند تا پاسخ را به برنامه پيامك كنند. اسامي برندگان در برنامه هفته بعد معرفي تا جوايزي به ايشان تقديم شود.

- گروه تواشيع: در استان بخصوص در شهرستانهاي آن گروه هاي تواشيع زيادي فعاليت مي كند و نوعي علاقمندي به اين گروهها در مردم با توجه به مضمون و محتواي اجراي آنها وجود دارد در هر برنامه سعي مي شود با معرفي اين گروه ها و فعاليتهايشان توسط خود افراد گروه و همچنين اجراي آنها درصورت امكان با حضور مردم در يك مكان مناسب بپردازيم.

- آرم و وله هاي گرافيكي: كه متناسب با مضامين و محتواي برنامه آرم شروع و پايان و همچنين وله هاي مناسب برنامه بصورت گرافيكي تهيه و بكار برده خواهد شد.

دلايل توجيهي طرح: (سیاست­ها و اولویت­های رسانه ملی ، اقتضائات بومی و محلی براساس اطلس فرهنگی و سند توسعه استان، موضوع سال و ...)

حاکمیت ارزشهای ایرانی و اسلامی بر تمامی سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های تولیدات

اهداف تولید (براساس گزیده افق رسانه)

تعمیق و ارتقای معرفت و ایمان روشن بینانه و اخلاق فاضله و رفتار دینی خالصانه آحاد جامعه و حفظ و اعتلای فرهنگ و هدایت ایرانی اسلامی

اهداف محتوايي و رفتاری (با توجه با سیاستهای اجرایی افق رسانه)

تبیین و ارتقای دانش و باورهای عمومی جامعه در زمینه حقانیت احکام و ارزش های اسلامی

ارتقای سطح تعلقات جامعه نسبت به اسلام و فرهنگ اسلامی

محورهای موضوعی  (با توجه به سياستهاي اجرايي افق رسانه)

تبیین پاسخ های اسلام به نیازهای فردی و اجتماعی انسان امروز

زمینه سازی برای رشد فضایل اخلاقی و معنوی در جامعه

عمق بخشی  (پیامهای اصلی و فرعی)

رعایت گسترش باورهای دینی و ترویج معارف اسلامی

گسترش فضایل اخلاقی و تاکید برتفکر

موضوعات خاص

فعالیتهای قرانی استان کردستان

سال تولید: 1393/01/01
تهیه کننده فواد منصوری
تصویربردار سیوان زارعی
صدابردار آروین اسدنژاد
مجری یحیی امینی
گزارشگر کیوان رنجبر
نریتور علی یونسی
تدوین غیرخطی ادیب رستگار
نویسنده مهرداد یوسفی
دستیار تهیه وریا روح الهی
ساخت وله وحید زارعی
دستیار صدا و تصویر فاتح صلاحی
کارگردان  فواد منصوری
رایانه آرم وحید زارعی