رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

برنامه مجله فرهنگی هنری - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

برنامه مجله فرهنگی هنری

Loading the player...

هر آنچه در قالب هنر قرار بگیرد ماندگار است. اگر قرار است جامعه ای در عرصه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و...حرکتی رو به جلو داشته باشد توجه به مسائل فرهنگی و هنری می تواند بیشترین تأثیر را داشته باشد. این برنامه تلاش می کند ضمن بیان رخدادهای فرهنگی و هنری استان و طرح مسائل و مشکلات هنرمندان به بررسیِ وقایع هنری شهرستانهای استان نیز بپردازد. اين برنامه رويداد محور است و در نظر دارد به كليه اتفاقات فرهنگي و هنري در استان بپردازد.

 مجله فرهنگی و هنری برنامه ای است که در آن به موضوعات فرهنگی و هنری پرداخته می شود و با هدفِ معرفی یک خانواده هنرمندِ کردستانی تولید می شود. این برنامه موقعیت های مختلف زندگی هنرمند را به روایت می نشیند که از کارگاه و فعالیت های هنری، مناسبات اجتماعی، تا زندگی شخصی و ... وی را در بر می گیرد.

به تعبیرِ مقامِ معظمِ رهبری؛ کردستان استانی فرهنگی است. در همین راستا هنرمندان، نخبگان، مسئولین و متولیانِ فرهنگی در استان جهتِ تبیینِ امرِ فرهنگ و تعالیِ آن تلاش هایِ زیادی انجام داده اند. مجله فرهنگی – هنری پنجره ایست به هنر و فرهنگِ کردستان تا در کنارِ پرداختن به رویدادها و پتانسیل های فرهنگی و هنری، آسیب شناسیِ این حوزه را نیز به درستی انجام دهد و زمینه هایِ نوآوری و خلاقیت در عرصه هایِ مختلفِ هنر را فراهم نماید و کمکی باشد در راهِ اعتلایِ فرهنگ و هنرِ استان.

"مجله فرهنگی – هنری " با پخش آیتم هایی همچون: رویدادهای فرهنگی هنری استان و بعضا ایران و جهان، گزارش و مصاحبه از برگزاری نمایشگاه ها، جشنواره ها، همایش ها و ... مراسم مختلف دراین حوزه به تعمیق افکار عمومی مخاطبان کرد زبان در خصوص تأثیر و بالندگی هنر ایرانی – اسلامی  می پردازد. مجله فرهنگی هنری سعی می کند رشته های مختلف هنری، از سینما، تئاتر و تلویزیون گرفته تا ادبیات، نقاشی و معماری را دنبال کند، با هنرمندان کردستان درباره فعالیت هایشان گفتگو کند و رویدادهای مهم فرهنگی را پوشش دهد. در این برنامه، علاوه بر سینما و تلویزیون، معرفی، بررسی و نقد کتاب هم جایگاه ویژه ای خواهد داشت. به تجلیل از درگذشتگان فرهنگِ استان و کشور نیز می پردازد. خلاصه هر آنچه را که به هنر و فرهنگ ربط پیدا می کند موضوعِ کارِ ماست ...

آیتم هایِ برنامه :

1- آرم: با توجه به اینکه این برنامه اولین سری از مجله ی فرهنگی – هنری در شبکه استانیِ کردستان است، اهمیت و رسالتِ آن را دو چندان نموده در جهتِ ماندگاریِ برنامه در اذهان و سالهایِ آتی. لذا در طراحیِ آرم سعی می شود با درهم آمیزیِ تصاویر و اِلمان هایِ فرهنگیِ استان در قالب و فرمی نو  و بدیع جذابیتِ لازم را در همان ابتدا برایِ جذبِ مخاطب پیدا کند [ .

2- پلاتوی مجری: با توجه به آنکه فُرم و شیوه پرداختِ برنامه به صورتِ مجله ایی می باشد و برنامه ایی گسترده و پُر آیتمی هست، پیوستگیِ آیتم هایِ آن علاوه بر وله های مرتبط به عهده مجری – کارشناسِ حرفه ای و مسلطی است که بتواند با بیان و اجرایی درست و گیرا مخاطبینِ علاقه مند به وادیِ هنر در استان را به برنامه جلب و جذب نماید. مجری ای که دایره شناخت و مطالعاتِ هنری اش در حدی مقبول باشد و گاها در رویارویی با هنرمندان و کارشناسانِ میهمان در برنامه تواناییِ بحث و سخنوری را داشته باشد .

لذا سعی می شود از وجودِ مجری یا مجریانی استفاده شود که حتی المقدور علاوه بر توانایی اجرا در رسانه دارایِ قابلیتِ هنری هم باشد و چهره ای مقبول نزد اهالیِ فرهنگ و هنر را داشته باشد.

 3- یک جرعه اندیشه: با توجه به اهمیتی که در سالهایِ اخیر مباحثِ هنرِ اسلامی - انقلابی پیدا کرده، استفاده از نظرات و فرمایشاتِ بزرگان باید سرلوحه هر امر و سیاستِ فرهنگی – هنری قرار بگیرد. لذا در این آیتم سعی می شود که از کلامِ بزرگانی همچون رهبرِ انقلاب و سایرِ تئوریسین هایِ انقلابی در بابِ فرهنگ و هنرِ ایرانی – اسلامی گزیده ای کوتاه در یک قالبِ گرافیکی و زیبا انتخاب و پخش شود.

4- گزارشِ برنامه: که می تواند گزارش از یک رویدادِ فرهنگی – هنری همچون: جشنواره تأترِ خیابانیِ مریوان، سوگواره ادبیِ عاشورایی، جشنواره فیلم و تأتر استانی، منطقه ایی و انواع و اقسامِ جشنواره ها و نمایشگاه های هنری و نشست های فرهنگی و... باشد. با پرداختی درست و منطقی و بدور از جانبداری هایِ معمول در گزارش هایِ مشابه در وادی هنر و صرفا به عنوانِ یک امر و رویدادِ هنری.

5- مصاحبه با هنرمندان و اصحابِ هنر: لزوم الگوسازی در حوزه هنر، ضرورتِ شناختِ هنرمندان و نخبگانِ این وادی را بیشتر می کند. لذا در این آیتم هنرمندان از تمامیِ صنوفِ هنری و یا مدیران و مسئولانی که دلسوزانه در راهِ اعتلایِ فرهنگ و هنرِ استان تلاش می کنند معرفی می شوند. شیوه کار: به صورتی مستند گونه دوربینِ برنامه در کارگاه یا محلِ کاری هنرمند حضور پیدا می کند تا زمینه  لازم برای بیننده را فراهم نماید سپس مصاحبه و گفتگو با او آغاز می شود و مخاطبین با ناگفته هایی از زندگیِ هنری، شخصی و کاریِ او آشنا می شوند. در صورتِ لزوم و بسته به نوع و کارِ هنرمند، گوشه هایی از آثار هنریِ او انتخاب و در خلالِ مصاحبه پخش می شود.

6- مباحثِ کارشناسی: با توجه به رویکردِ تبیینیِ برنامه، استفاده از مباحثِ کارشناسی جهتِ تحلیل و تجزیه مقوله فرهنگ و هنر در استان اهمیتِ به سزایی می یابد. از همین روی به ازای رشته های مختلفِ هنری ، مباحثِ فرهنگی – هنری با کارشناسان و نخبگانِ این حوزه در این آیتم تحقق می یابد.

 

دلايل توجيهي طرح: (سیاست­ها و اولویت­های رسانه ملی ، اقتضائات بومی و محلی براساس اطلس فرهنگی و سند توسعه استان، موضوع سال و ...)

-          مجله فرهنگی و هنری برنامه ای است که در آن به رویداد هایِ فرهنگی و هنریِ استان پرداخته می شود .

 

محورهای چهارگانه

دین : هدایت - مهدویت و انتظار - امر به معروف و نهی از منکر -  مقامِ شهید - مقابله با مذاهب و عرفان هایِ دروغین و انحرافی

اخلاق : معرفیِ اسوه هایِ کمال و فضیلت -  مشارکت اجتماعی - نقدِ منصفانه - آموزشِ رفتارهایِ فردی و گروهی

امید آفرینی : تبیین افق های روشنِ زندگی در جامعه ی دینی - همبستگیِ اجتماعی و اسلامی - ایجاد و تقویتِ خودباوریِ فردی و اجتماعی - پیشرفت هایِ کشور در عرصه هایِ مختلف - نشاطِ اجنماعی - معرفیِ تفریحاتِ سالم و فعالیت هایِ مفید

آگاهی بخشی : ارتقایِ فرهنگِ عمومی -  تأکید بر دستاوردها و توانمندیهایِ ملی -  ایجادِ وحدت و همدلی

 

اهداف تولید (براساس گزیده افق رسانه)

-          ایجادِ امید، نشاط و خودباوریِ ملی در جهتِ نهضتِ نرم افزاری و تولیدِ علم و رشد و توسعه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادیِ کشور .    

-          پاسداری از خط و زبانِ فارسی و میراثِ کُهَنِ فرهنگِ اسلامی –  ایرانی و تاریخِ کُهَنِ ایران زمین .

-          احیاء و گسترشِ هنرهایِ اسلامی و حفظ و حراست از مواریث و ارزش هایِ جاودانه آن . 

 

اهداف محتوايي و رفتاری (با توجه با سیاستهای اجرایی افق رسانه)

-          تبین زمینه ها و عوامل همبستگی فرهنگی در جامعه

-          گسترش و تعمیق اخلاق اسلامی در جامعه

-          مقابله با انواع مظاهر تهاجم فرهنگی

 

محورهای موضوعی  (با توجه به سياستهاي اجرايي افق رسانه)

_ معرفی فرصت ها و امکانات فرهنگی هنری کشور

- ایجاد و گسترش آرامش خاطر سرور و شادمانی روحی

- نقد و ارزیابی عملکرد دستگاه های فرهنگی در مقابله با تهاجم فرهنگی

- شناسایی و معرفی شیوه ها ابزارها و اشکال مختلف تهاجم فرهنگی

 

عمق بخشی  (پیامهای اصلی و فرعی)

-          فرهنگ سازی .

-          ترویجِ فرهنگ هایِ صحیحِ بومی .

-          گسترشِ فرهنگِ کتاب و کتابخوانی .  

-          الگوسازیِ چهره هایِ علمی و فرهنگی .   

سال تولید: 1393/01/01

تهیه کننده: سارا بهرامی

دستیار تهیه: سمیرا جعفری

تصویربردار 1: کیوان نجفی

نورپرداز: کیوان نجفی

صدابردار استودیو: شاخرخ محمدی

نریتور: ندا سیدی

نویسنده و محقق: علی یونسی

دستیار صدا و تصویر: آرمان محمدی

تدوینگر: وریا خلیلی

ساخت وله: وریا خلیلی

رایانه آرام: الهام صادقی

مجری: زاهد زندی