جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ فروردین ۱۳۹۹

برنامه رادیو سنه - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

برنامه رادیو سنه

برنامه رادیو سنه


Loading the player...

راديو سنه كه يك برنامه راديوئي، تلويزيون است با فرمي جديد و ساختاري نو در قالب يك برنامه تركيبي شبانه ساخته مي شود و در بخشهاي مختلف خود به گوشه هايي از فرهنگ و كلتور و آداب و رسوم و داستانها و افسانه ها و سرگرمي هاي مردمان اين ديار ميپردازد و از بخشهاي مختلف و متنوعي تشكيل شده است.

برنامه رادیو سنه قریب به دو سال است که از صدا و سیمای مرکز کردستان در حال پخش می باشد و برای خود، مخاطبان بسیاری از قشرهای مختلف جامعه اعم از عوام و خواص را به دست آورده است که این بسی جای خوشحالی دارد.

برنامه از مشخصات جدید و آیتمهای جدیدی بهره مند خواهد شد.

بخشهايي از برنامه:

1_ نمايش راديوئي: اين آيتم نمايشهاي راديوئي است كه به برسی مسائل و مشکلات استان می پردازد مسائلی از قبیل: ترافیک، خیابانها و معابر، مسائل اجتماعی و روز مره مردم و... را با زبانی طنز بیان می کند.

2_ داستان خواني : داستانهاي كوتاه نويسندگان جوان با صدا و تصوير خودشان.

3_ سرود: اين آيتم به صورت پلي بك در فضايي مانند استوديوي ضبط موسيقي تصوير برداري مي شود و از تصاوير طبيعت نيز براي تصوير گذاري اور تورها بهره مي گيرد، (طرفدارهای خوبی هم دارد) .

4_ تست گويندگي: تست واقعي صدا و تصوير از علاقه مندان به گويندگي در راديو و تلويزيون، که در سری سال 1391 رادیو سنه با اقبال عمومی خوبی رو به رو شد و در تولید سری جدید نیز با تقاضای بساری از بینندگان رو به رو شد که متاسفانه در شورای طرح و برنامه پارسال تصویب نشد.

5_ شعر و ادب پارسي و كردي " چه پکه گول" : اين آيتم توسط  یکی از گوينده هاي خوب راديو اجرا شده و هر شب به معرفي يك شاعر و اديب می پردازد و گاه سراغ صنایع ادبی و ساختار و فرم اشعار نیز رفته و سرکی هم در این بخش می کشد و گاه به سراغ موضوعات و مباعث اجتماعی می رود و با توفیق خوبی در سال گذشته رو به رو شد..

6_ حيران، هوره، سياچه مانه: یکی از آیتمهای خوب و ماندگار و تاثیر گذار برنامه بود که هرشب به صورت تصويري و يا تصوير گذاري شده يكي از اين سه نواي كهن ديارمان پخش مي شد،  تا هم اداي احترام و ديني باشد به اين آواها و نواها و هم حركتي صورت پذيرد كه از يادها و خاطره هامان نروند.

7_ یاد: این آیتم در سری گذشته با آوردن نمایشهای دهه شصت در رادیو و بالاخص یاد آوری خاطره مجری محبوب و خوش سخن شبکه کردستان "مرحوم فرشا" در میان مخاطبان برنامه جایگاه خوب و قابل احترامی داشت و در سری جدید خواهد کوشید که از برنامه های محبوب و قدیمی رادیو با تصاویر گرافیکی مرتبط به رادیو از اشخاص و خاطره های قدیمی رادیو را باز پخش کند.

8_ شعر خوانی: این آیتم با هدف ترغیب و روی آوردن جوانان به شعر و ادبیات، از میان جوانان تازه کار و افراد علاقه مند کسانی را انتخاب کرده و از شعر خوانی آنان بهره می جوید.

9_ فولکلور: این بخش به معرفی خواننده ها و اشخاص معروف و نامداری که در عرصه موسیقی فولکلور این منطقه شهرت داشته و در میان مردم، علی الخصوص قشر سالخورده دارای محبوبیت و احترام خاصی بوده اند صحبت به میان می آید و مختصری از زندگی آنان با پخش قسمتی از کارهایشان می پردازد، این آیتم با توجه به کوتاه و مختصر بودنش، در منطقه لیلاخ و کلیائی طرفداران خاصی را به خود جذب کرد و با اقبال عمومی خوبی مواجه شد، در سال و سری جدید می کوشیم تا با مستند تر کردن قضیه و حضور دوربین و مجری و کارشناس در روستاهای مربوطه ارتباط بیشتری با مردم مناطق مختلف و بینندگان برنامه برقرار کنیم.

10_ پند پیشینیان: این آیتم توسط یکی از مجریان رادیو " آزاد پیر خضری" اجرا شد که هر برنامه یک موضوع و بابت را دستمایه قرار داده و برای هر کدام از این موضوعات نمونه ای از پندهای پیشینیان و اشعار کردی را مثال می آورد، که آیتم خوب و جا افتاده ای از آب در آمد.

11_ در دو سری قبل آیتم کودکان ضبط و پخش شد که بر خلاف نظر و گفته اساتید و عزیزان در جلسات ارزیابی و جاهای دیگر که این آیتم از وزن برنامه می کاهد ولی باتوجه به تلفنها و ارتباطهای شخصی، مسیجی و از طریق دوستان و آشنایان، جایگاه خاصی را هم در میان بینندگان و هم در میان کودکان به خود اختصاص داد که این هم جای بسی خوشحالی است.

12_ آیتم صدای شما که تماسهای تلفنی برنامه و ارتباط مردمی است که شعر خوانی، پیشنهاد و انتقاد را در بر می گیرد.

نکته: در حین تولید سری جدید برنامه رادیو سنه امکان دارد آیتمهای جدیدی به برنامه اضافه شود که در راستای ارتقای کیفی برنامه و اهداف سازمان گام بر می دارد.

دلايل توجيهي طرح: (سیاست­ها و اولویت­های رسانه ملی ، اقتضائات بومی و محلی براساس اطلس فرهنگی و سند توسعه استان، موضوع سال و ...)

این برنامه به بخش های مختلف فرهنگ، هنر بومی و محلی، آداب و رسوم، داستانها و افسانه ها و سرگرمی های مردم این دیار می پردازد.

محورهای چهارگانه

دین: حضور خدا در همه عرصه های زندگی

اخلاق: ساده زیستی – آداب سخن گفتن

امید آفرینی: نشاط اجتماعی – امید به آینده

آگاهی بخشی: پرهیز از مصرف گرایی

اهداف تولید (براساس گزیده افق رسانه)

تولید برنامه در زمینه تقویت فرهنگ بومی و آداب و رسوم پسندیده ایرانی با عنایت به غنا و تکثیر فرهنگی موجود در کشور

محتوايي و رفتاری (با توجه با سیاستهای اجرایی افق رسانه)

اهداف تبیین زمینه ها و عوامل همبستگی فرهنگی در جامعه

محورهای موضوعی  (با توجه به سياستهاي اجرايي افق رسانه)

معرفی و ترویج آداب و سنن صحیح

عمق بخشی  (پیامهای اصلی و فرعی)

ترویج و نشاط و امید آفرینی

ترویج فرهنگهای صحیح بومی

سال تولید: 1393/01/01

طراح صحنه، تهیه کننده و کارگردان هنری: فرهاد مرادی

تصویربرداران: کیومرث فقیه سلیمانی – صلاح کریمی

صدابردار: شهرام احمدیان

تدوینگر: فاروق امیری

مجریان: یحیی امینی – اسعد ورمزیار

گروه نمایش: گروه خم روین

بخش شعر و ادبیات کردی(چپگه گول): سید اسماعیل حسینی

نویسنده و مجری بخش داستانهای کوتاه: کیوان رنجبر

نویسندگان: اسعد ورمزیار – یحیی امینی – فرهاد مرادیجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
با سلام و تشکر از برنامه خیلی قشنگ رادیو سنه لطفا... بیان ۱۳۹۴/۰۲/۵ ۱۶:۱۴
سلام من بیننده همیشگیه رادیو سنه م. فوق العاده س... سمیع ۱۳۹۴/۱۰/۲۶ ۰۸:۱۱
ریزی ادب و سلاوی گرم بو تواوی زحمت کیشکانی گروپی... فردین نویدیان ۱۳۹۴/۱۱/۹ ۲۳:۳۹
بهترین برنامه های تلویزیونی شبکه کردستان، "رادیو... ژیار اسدی ۱۳۹۴/۱۱/۲۷ ۱۵:۲۶

ژیار اسدی
بهترین برنامه های تلویزیونی شبکه کردستان، "رادیو سنه" و "واژاو" است. امیدوارم عوامل این دو برنامه همواره موفق و سربلند باشند.
به نظرم تنها مشکل برنامه ی "رادیو سنه" عدم بازپخش آن است. اگر برنامه را روز یا روزهای بعد مجددا پخش نمایید بسیار عالی خواهد شد.
پست شده در ۱۳۹۴/۱۱/۲۷ ۱۵:۲۶
فردین نویدیان
ریزی ادب و سلاوی گرم بو تواوی زحمت کیشکانی گروپی رازاوی رادیو سنه ی بریز.
امن یکیک له لو کسانم که به اوین و به دل چاو له برنامه ی ایوه دکم.
زور زور رازاوه و جوانه.تواو رسنی کوردی زندو کردوتوه.گلیک سپاستان دکم.نمر بن.لشتان ساق بی.دستی تک تکتان له شاره جوانکی دیوان دره ماچ دکم .اقای ورمزیار اقای امینی اقای حسینی زور شانازیتان پی دکم.زور زور .هیوا دارم سرکوتو بن هیوا دارم ریگای ایوه نقوژیتوه.
به سپاسوه له خوندنوی کومنتی من
پست شده در ۱۳۹۴/۱۱/۹ ۲۳:۳۹
سمیع
سلام من بیننده همیشگیه رادیو سنه م.
فوق العاده س برنامه.آدمو تحت تاثیر خودش قرارمیده.
امیدوارم پابرجا باشه
پست شده در ۱۳۹۴/۱۰/۲۶ ۰۸:۱۱
بیان
با سلام و تشکر از برنامه خیلی قشنگ رادیو سنه لطفا امکان دانلود برنامه های پخش شده را ایجاد کنید
زووووووووووووووووووووووووور سپاس
پست شده در ۱۳۹۴/۰۲/۵ ۱۶:۱۴