جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

بخشش و ایثار کردستانی‌ها در ماه خدا - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

بخشش و ایثار کردستانی‌ها در ماه خدا

بخشش و ایثار کردستانی‌ها در ماه خدا


بخشش و ایثار کردستانی‌ها در ماه خدا

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز کردستان، محمدسعید کریمیان افزود: امسال بدلیل شیوع بیماری کرونا و رعایت مسائل بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، تیم‌های سیار خونگیری شب‌های قدر در شهرستان‌های بیجار، قروه و شهر سریش آباد برگزار نشد و به همین دلیل نسبت به ماه رمضان سال گذشته با کاهش پنج درصدی اهدا خون مواجه بودیم.
کریمیان با بیان اینکه امسال تنها پایگاه سنندج فعال بود که درمجموع سه شب قدر۲۶۵نفر دراین مرکز نذر اهدای خون کردند، اضافه کرد: از مجموع کل اهدا کنندگان خون، یک هزار و ۶۳۲ نفر آقا و ۱۳۰ نفر خانم بودند.
وی با تاکید بر اینکه نیازبه خون همیشگی است، افزود: هر ساله در ماه رمضان با افت مراجعه کنندگان روبرو هستیم که این شرایط امسال به دلیل شیوع کرونا، تشدید هم شد.
مدیرکل انتقال خون کردستان دلیل کاهش آمار اهدای خون را طولانی بودن فاصله سحر تا افطار، ترس از اختلال در روند روزه داری و تصور ضعف و بی‌حالی مفرط از سوی اهدا کنندگان برشمرد.
وی با قدردانی از هم استانی‌هایی که در روز‌های کرونایی و ماه مبارک رمضان امسال نیازمندان به خون و فرآورده‌های خونی را تنها نگذاشتند، تاکید کرد: قابلیت ذخیره و نگهداری فرآورده‌های حاصل از خون بر اساس استاندارد‌های جهانی، ملی و نوع فرآورده از ۳ تا ۳۵ روز است و بر این اساس استمرار اهدای خون اجتناب ناپذیر است.
وی از انجام تمهیدات لازم در ماه رمضان و حفظ ذخایر مناسب خون خبر داد افزود: عمر فرآورده پلاکتی مشتق از خون که اغلب به مصرف بیماران مبتلا به ترومبوسیتوپنی ناشی از سرطان، خونریزی و یا جراحی می‌رسد تنها سه روز است و فقط با مشارکت انسان دوستانه اهداکنندگان می‌توان این بیماران را نجات داد.
وی گفت: به منظور رفاه حال شهروندان پایگاه انتقال خون سقز، از ساعت ۸ تا ۱۳ و پایگاه سنندج صبح‌ها از ساعت ۸ تا ۱۳ و عصر‌ها ازساعت ۱۸ تا ۲۳ آماده خونگیری از داوطلبان است.
از هر واحد خون اهدایی سه فرآورده خونی شامل گلبول قرمز فشرده، پلاکت و پلاسما جدا و به سه بیمار تزریق می‌شود.

آدرس کوتاه :