جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

باید بستر حضور بخش خصوصی در روستای گردشگری پالنگان فراهم شود/گردشگری مجازی در استان راه اندازی می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

باید بستر حضور بخش خصوصی در روستای گردشگری پالنگان فراهم شود/گردشگری مجازی در استان راه اندازی می شود

باید بستر حضور بخش خصوصی در روستای گردشگری پالنگان فراهم شود/گردشگری مجازی در استان راه اندازی می شود


معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان گفت:

باید بستر حضور بخش خصوصی در روستای گردشگری پالنگان فراهم شود/گردشگری مجازی در استان راه اندازی می شود

کارگروه گردشگری استان کردستان با محوریت بررسی مسائل و مشکلات روستای گردشگری پالنگان واقع در بخش مرکزی کامیاران، روز سه شنبه برگزار شد.
در این جلسه معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان اظهار کرد: 13 روستای هدف گردشگری و 30 روستای دارای ورود طبیعت گردان خارجی در حوزه گردشگری در سطح استان وجود دارد و همه این روستاها از اهمیت برخوردارند، اما با توجه به اهمیت خاص روستای پالنگان بویژه در حوزه گردشگری این جلسه به این مهم اختصاص یافت.
امیر قادری گفت: قرار شد طرح جامع گردشگری پالنگان با رویکرد گردشگری توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان تهیه شود.
وی افزود: همچنین مقرر شد طرح هادی روستای پالنگان که بیشتر جنبه کالبدی خواهد داشت با مدیریت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان و از اعتبارات متمرکز ملی از محل بنیاد مسکن اجرا شود.
معاون استاندار کردستان خاطرنشان کرد: طرح جامعی که سازمان میراث فرهنگی تهیه می کند، پهنه ای از منطقه پالنگان بویژه باغات و چشمه سارهای موجود در محل را مد نظر خواهد داشت.
قادری تصریح کرد: روستای پالنگان محل بسیار بکر و دیدنی است که به اذعان بازدیدکنندگان چنین مناظری را در کمتر جایی از دنیا شاهد هستیم و این نشان دهنده اهمیت پالنگان است.
وی با بیان اینکه یکی از ظرفیتهای توسعه کردستان بخش گردشگری است، گفت: اگر پالنگان و نقاط بکر گردشگری استان را بیشتر معرفی کنیم، قطعا این نقاط و بویژه روستای پالنگان پربازدیدتر هم خواهد شد و بنابراین باید حتما تاسیسات زیربنایی این منطقه را تقویت کنیم.
معاون عمرانی استاندار کردستان خاطرنشان کرد: اینکه منتظر اعتبارات قطره چکانی و محدود برای تقویت زیرساختها و حل مشکلات حوزه گردشگری باشیم راه به جایی نخواهد برد.
قادری افزود: باید بستر ورود بخش خصوصی در حوزه گردشگری را فراهم کنیم و این قضیه باید بویژه در روستای پالنگان لحاظ شود و حضور بخش خصوصی را بیشتر در مسائل گردشگری پالنگان داشته باشیم.
وی افزود: برنامه هایی در دست اجرا است تا به صورت مجازی فضاهای گردشگری شهری و روستایی در اختیار گردشگران قرار بگیرد و آنها بتوانند خود، مقصد مورد نظر را انتخاب کنند.
معاون استاندار کردستان در ادامه گفت: آیین نامه نحوه بررسی طرحهای توسعه شهری و احداث بنا در خارج از محدوده شهرها و حریم ها ابلاغ شده و باید رعایت شود و ساختن مهمانپذیر در خارج از حریم روستا باید با مجوز بخشداری باشد.
قادری تصریح کرد: در خصوص احداث سرویسهای بهداشتی در پالنگان که یک امر ضروری است باید با کمک دفتر امور روستایی استانداری و دهیاری روستا و دستگاه های خدمات رسان اقدامات لازم انجام شود و اگر بخش خصوصی نیز تمایل به همکاری در این مورد داشته باشد، استقبال می کنیم.
وی اظهار کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کردستان، باید برآورد لازم را در مورد ساماندهی ورودی و تامین دسترسی و پارکینگ انجام دهد تا از محل اعتبارات دولتی، بودجه ای به این منظور اختصاص یابد.
قادری یاداور شد: بستر رودخانه موجود در محل هم باید حفاظت شود و شرکت آب منطقه ای استان موظف به تامین سازوکارهای لازم آن است.
معاون استاندار کردستان تاکید کرد: استفاده از توان و ظرفیت اهالی پالنگان و گردشگران ورودی و همچنین اطلاع رسانی و تبلیغات مناسب می تواند مشکلات حوزه گردشگری این روستا را به حداقل برساند.
وی در خصوص مشکل زباله و پسماند پالنگان هم گفت: ساماندهی این معضل باید از طریق دهیاری و با استفاده از اعتبارات دفتر امور روستایی انجام شود، ضمن آنکه آب و فاضلاب روستایی نیز باید نسبت به حل مشکل فاضلاب روستا که در اولویت قرار دارد، از محل اعتبارات ملی و دهیاری اقدام کند.
قادری در خصوص خانه های مسافر در پالنگان هم گفت: هدف گردشگران ورودی به این منطقه تجربه زندگی روستایی است و لذا سازمان میراث فرهنگی استان باید از طریق بخش خصوصی و با هماهنگی دهیاری برای ساماندهی این خانه های مسافر اقدام کند.

منبع خبری: پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان

آدرس کوتاه :