جهش تولید | شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹

ایجاد صنایع تبدیلی در بخش انگور دیم کردستان ضروری است - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

ایجاد صنایع تبدیلی در بخش انگور دیم کردستان ضروری است

ایجاد صنایع تبدیلی در بخش انگور دیم کردستان ضروری است


معاون مدیریت توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی کردستان عنوان کرد:

ایجاد صنایع تبدیلی در بخش انگور دیم کردستان ضروری است

محمدسهراب کاکیانی شامگاه شنبه در دومین جلسه کارشناسی کارگروه تنظیم بازار استان کردستان با موضوع انگور دیم و فرآینده صدور گواهی سلامت که در محل جلسات سازمان جهادکشاورزی کردستان برگزار شد، اظهار داشت: میزان تولید انگور دیم طبق پیش‌بینی‌های انجام شده در استان بیش از ۴۴ هزار تن است.

به گفته کاکیانی، در سال ۹۵ بیش از ۹ هزار و ۱۳۶ هکتار سطح زیرکشت‌ انگور دیم بود که حدود ۴۳ هزار تن از این میزان زمین، برداشت شد.

معاون مدیریت توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی کردستان گفت: در استان کردستان ظرفیت بالایی در تولید انگور دیم داریم اما متاسفانه به شکل مناسب بهره‌برداری نشده و ارزش افزوده‌ایی چندانی برای باغدار نخواهد داشت.

وی گفت: اگر بازاریابی برای این محصول مهم و ارزشمند به صورت گسترده صورت گیرد قطعا انگورداران می‌توانند تمرکز بیشتری برای افزایش با دهی این محصول انجام دهند.

کاکیانی تصریح کرد: بحثی در وزارت کشاورزی در رابطه با ارگانیک بودن برخی محصولات از جمله انگور و گردو در استان  مطرح شد و باید براساس مستندات ارگانیک بودن را این محصولات را ثابت کرد.

وی گفت: ثبت رسمی ارگانیک‌بودن محصول انگور به مدت زمان  طولانی و هزینه فرآوری بالا برای آزمایش نیاز دارد.

معاون مدیریت توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی کردستان خاطرنشان کرد: برای هر محصولی یک‌ دوره ۵ ساله با آزمایشات متناوب نیاز بوده که از ابتدای تولید تا عرضه محصول نهایی مورد بررسی قرار می‌گیرد که بسیار طولانی است اما موضوع سلامت پروسه کوتاه‌تری داشته و یک سال نیاز دارد تا گواهی صادر شود.

وی افزود: بازاررسانی و جمع‌آوری انگور دیم به شکل سنتی بوده و ریزش بسیار دارد و این موضوع خسارات بسیاری را به باغداران خواهد زد.

کاکیانی در پایان با اشاره به اینکه افزایش سطح زیر کشت انگور دیم بدون صنایع تبدیلی بی‌فایده است، اظهار داشت: باید به فکر صنایع تبدیلی بود و اگر برای آن فکری نشود نمی‌توانیم در این بخش موفق عمل کنیم.

منبع خبرگزاری: فارس

آدرس کوتاه :