جهش تولید | پنج‌شنبه، ۶ آذر ۱۳۹۹

اولویت هزینه زکات رفع مشکلات نیازمندان باشد - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

اولویت هزینه زکات رفع مشکلات نیازمندان باشد

اولویت هزینه زکات رفع مشکلات نیازمندان باشد


عضو شورای افتاء اهل سنت استان کردستان:

اولویت هزینه زکات رفع مشکلات نیازمندان باشد

ماموستا سیدمحمد حسینی شامگاه دوشنبه در نشست تخصصی زکات فطریه و مال‌التجاره که با حضور مدیرکل امور اجرایی زکات کشور و شورای افتاء استان کردستان در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: زکات یکی از ارکان دین اسلام است و اجرای آن وظیفه آحاد مسلمانان است.

عضو شورای افتاء اهل سنت استان کردستان تصریح کرد: پرداخت زکات اموال را پاک می‌کند و ما به عنوان مسلمان باید با احیا و اجرای این وظیفه شرعی مال خود را طاهر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: خداوند متعال هرجا که موضوع نماز را بیان کرده بر پرداخت زکات نیز تاکید کرده است.

حسینی با زبان اینکه عمل به زکات به عنوان یکی از ارکان اساسی دین اسلام امری ضروری است، تصریح کرد: جمع‌آوری و مدیریت زکات می‌تواند زمینه تقویت جامعه اسلامی را با رفع مشکلات نیازمندان از محل هزینه کرد زکات فراهم سازد.

وی به حمایت همیشگی جامعه روحانیون استان از کمیته امداد اشاره کرد و افزود: کمیته امداد به حق به صورت مستقیم و صادقانه در خدمت قشر ضعیف جامعه است.

عضو شورای افتاء اهل سنت استان کردستان اضافه کرد: انشاءالله همه ما در هرجایگاه و مقامی هستیم، بتوانیم در راستای خدمت صادقانه به نیازمندان و توانمندسازی ولی نعمتان نظام گام برداریم.

وی ضمن تبریک به مدیرکل جدید کمیته امداد کردستان افزود: کار در این مجموعه توفیق الهی است که بدست آورده‌اید و باید با خدمت بیش از پیش به جامعه هدف این نهاد که اقشار نیازمند جامعه هستند شکر این نعمت را به جا آورید.

حسینی به برخی ضرورت‌ها در زمینه نحوه هزینه‌کرد زکات بر اساس دستورات دین اسلام گریزی زد و اضافه کرد: زکات در هر نقطه‌ای که جمع‌آوری می‌شود اگر نیازمندی وجود داشته باشد نباید در جایی دیگر هزینه شود.

عضو شورای افتاء اهل سنت استان کردستان خاطرنشان کرد: اولویت در هزینه کرد زکات باید رفع مشکلات نیازمندان و تلاش در راستای توانمندسازی باشد.

وی گفت: در هر جایی که نیازمندی وجود دارد باید زکات به آنان پرداخت شود چون هزینه کرد آن در جای دیگری مادامی که محرومین و فقرا در محل جمع‌آوری زکات وجود دارند بر اساس شرع و دستور اسلام حرام است.

حسینی در ادامه با بیان اینکه برخی از روحانیون استان نیز مستحق پرداخت زکات هستند، اظهار داشت: سهم روحانیون واجد شرایط از محل هزینه کرد زکات در استان مشخص و پرداخت شود.

عضو شورای افتاء اهل سنت استان کردستان خاطرنشان کرد: برخی از روحانیون در شهرها و روستاهای استان درآمد چندان مناسبی ندارد و می‌توان از محل هزینه کرد زکات مورد حمایت قرار گیرند.

وی بهره‌گیری از ظرفیت جامعه روحانیون در ترویج و نهادینه کردن فرهنگ زکات تاکید کرد و اظهار داشت: جامعه روحانیون به واسطه تاثیرگذاری که در جامعه دارند می‌توانند نقش مهمی در نهادینه کردن و ترویج بیش از پیش فرهنگ پرداخت زکات ایفا کنند.

 

آدرس کوتاه :