رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

اورامان مهمترین پتانسیل و ظرفیت شهرستان سروآباد است - نمایش محتوای خبر

 

 

اورامان مهمترین پتانسیل و ظرفیت شهرستان سروآباد است

فرماندار سروآباد گفت:

اورامان مهمترین پتانسیل و ظرفیت شهرستان سروآباد است

علی مفاخری شامگاه دوشنبه در همایش اداری بخش اورامان شهرستان سروآباد که با حضور نماینده مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی در محل کتابخانه عمومی شهر اورامان برگزار شد، گفت: منطقه اورامان به دلیل جاذبه های گردشگری، مناطق بکر و طبیعی و همچنین دارا بودن فرهنگ و آداب کهن و خاص و منحصر بفرد یک پتانسیل برای شهرستان سرواباد و حتی استان کردستان است.
وی ادامه داد: منطقه اورامان در جهان نیز برای گردشگران نامی شناخته شده است و هر ساله میزبان مسافران و مهمانان زیادی از خارج کشور است که علاقه مند به حضور در این منطقه هستند.
فرماندار سروآباد تصریح کرد: ثبت ملی منطقه اورامان به پایان رسیده و مقدمات ثبت جهانی آن در دست اقدام است و در این راستا نیازمند توجه بیشتر مسئولین استانی و کشوری است.
او افزود: با وجود کمبود اعتبارات، خدمات مدیران و مسئولان و کارهایی که در این منطقه انجام شده است، قابل تقدیر و ستایش است و همچنان نیز ادامه خواهد داشت.
وی اضافه کرد: منطقه اورامان و مشکلات مربوط به آن را بارها و بارها برای مسئولین استانی تشریح کرده ایم و به این منطقه مهم گردشگری نگاه ویژه ای داریم که نمونه آن را می توان برگزاری دومین جلسه شورای اداری در این شهر در طول یکسال گذشته عنوان کرد.
به گفته وی مهمترین مشکل شهر اورامان دور بودن از مرکز شهرستان و سخت گذر بودن مسیر ارتباطی آن است که در فصل زمستان تردد در این مسیر خطرناک و سخت است.
مفاخری با اشاره به احداث سد داریان در محدوده منطقه اورامان گفت: احداث سد داریان در آینده ای نزدیک باعث رونق و شکوفایی بیشتر این منطقه در حوزه توسعه باغات، کشاورزی، شیلات و از همه مهمتر افزایش آمار وورد گردشگران و مسافران خواهد شد.
وی به احداث سد بلبر در منطقه اورامان اشاره کرد و گفت: احداث سد بلبر در این منطقه از نیازها و مطالبات مردم منطقه است که خوشبختانه طرح مطالعاتی ان در دست اجرا است و امیدواریم در آینده ای نزدیک و با برطرف شدن مشکلات آن در حوزه محیط زیستی شاهد احداث آن باشیم.
فرماندار سروآباد به بازگشایی مرز مله خورد در روستای دزلی از توابع بخش مرکزی شهرستان اشاره کرد و گفت: بازگشایی معبر کولبری مله خورد با پیگیری های مستمر و مداوم استاندار محترم کردستان، معاون محترم سیاسی امنیتی استانداری کردستان و سایر مسئولین استانی باعث رونق و ایجاد اشتغال در این منطقه خواهد شد.
او با اشاره به دغدغه مردم روستاهای اطراف این مرز برای استفاده از آن افزود: در حال حاضر دفترچه کولبری برای دو روستای دزلی و دره کی صادر شده است و در آینده ای نزدیک در صورت افزایش فعالیت سایر روستاهای اطراف نیز از مزایای آن بهره مند می شوند.
وی تاکید کرد: بازگشایی مرز مله خورد از برنامه های مهم دولت برای تامین معیشت مرزنشینان است و در آینده ای نزدیک در صورت فراهم شدن زیر ساخت های لازم و کسب مجوزهای مربوطه به بازارچه رسمی تبدیل خواهد شد.
مفاخری به نبود بانک های دولتی در این منطقه اشاره کرد و گفت: به دلیل اقتصاد ضعیف منطقه اورامان و کل شهرستان سروآباد و نبود نقدینگی، بانک های دولتی و خصوصی تمایلی برای ایجاد شعبه و باجه در این منطقه ندارند و از همه مهمتر مردم شهرستان سروآباد به ویژه منطقه اورامان با توجه به اعتقادات دینی تمایلی به دریافت تسهیلات و سپرده گذاری ندارند.
فرماندار سرواباد در خاتمه از راه اندازی پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری در شهر اورامان در آینده ای نزدیک خبر داد.
بخشدار اورامان نیز در ادامه این جلسه اظهار کرد: بخش اورامان با دو دهستان، 10 روستا و جمعیتی 12 هزار نفری در 40 کیلومتری شهر سروآباد مرکز شهرستان واقع شده است.
وی افزود: مقدمات ثبت جهانی اورامان در دست اقدام است و در این راستا نیازمند توجه بیشتر و فراهم کردن زیر ساخت های لازم است که امیدواریم در آینده ای نزدیک شاهد تحقق این مهم باشیم.
سالار فتحی به مشکلات اورامان اشاره کرد و گفت: از مهمترین مشکلات منطقه اورامان نبود یک تونل ارتباطی است که متاسفانه هر سال در فصل زمستان مسیر ارتباطی آن به دلیل ارتفاع بسیار زیاد تردد در آن به سختی صورت می گیرد.
او ادامه داد: برای تردد آسان مسافران و گردشگران نیازمند احداث تونل ارتباطی در مسیر روستای دره کی به شهر اورامان هستیم که احداث این طرح قبلا توسط نمایندگان مجلس و مسئولان شهرستانی مطرح شده ولی متاسفانه تاکنون به نتیجه خاصی نرسیده است.
وی دیگر مشکلات شهر اورامان را در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی عنوان کرد و گفت: متاسفانه بیش از 90 درصد منطقه اورامان را جزء منطقه حفاظت شده قرار داده اند و همین مساله باعث ایجاد مشکلات برای مردم منطقه شده است.
بخشدار اورامان تصریح کرد: مشکلات منطقه اورامان باعث مهاجرت روستائیان آن به حاشیه شهرها شده است و در صورت تقلیل منطقه حفاظت شده در این منطقه، شاهد مهاجرت معکوس خواهیم بود.
فتحی در خاتمه از مهمترین مشکلات روستاهای تابعه اورامان را خاکی بودن راه ارتباطی عنوان کرد و گفت: در منطقه اورامان تنها 20 کیلومتر راه آسفالته وجود دارد و 31 کیلومتر راه ارتباطی روستاهای پرجمعیت آن خاکی و نیازمند بهسازی است.
شهرستان سرواباد در 90 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

 

منبع خبرگزاری:ایرنا