رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

آوای لک لک ها - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

آوای لک لک ها

آوای لک لک ها


Loading the player...

با اکیپ و تجهیزات لازم همراه با کارشناسان محیط زیست در تمام فصول سال به مناطق حفاظت شده استان که شامل 5 منطقه حساس می باشند رفته و از موقعیت جغرافیایی، چگونگی بافت طبیعی، تنوع گیاهی و جانوری شامل پستانداران و پرندگان تصویربرداری و نحوه تاثیر عوامل طبیعی را در زندگی انسان در تقابل با هم به تصویر درخواهیم آورد.

با توجه به اهمیت اجزای بیجان در محیط زیست شامل آب، هوا، خاک در زندگی انسان و تاثیرات متقابل این عوامل بر زندگی جانداران این مستند می تواند در بالابردن سطح ارتقای فرهنگ مردم منطقه تاثیرات بسزایی داشته باشد

اهداف:

مردمی کردن محیط زیست

آموزش در راستای حفظ و بقای موجودات زنده

اهمیت جلوگیری از انقراض گونه های نادر و تاثیرات در هرم غذایی انسان و سایر موجودات دیگر .

راه رفتنی را باید رفت و چه فصلی برای سفر بهتر از فصل بهار. فصل آغازین سال که سرآغاز زیبایی قصه سفر ما هم شد.

گاهی سفر تو را به خاطرات دور می برد. از امروز تو به دیروز و به دوران کودکیت. به لذت بالا رفتن از یک درخت و ساعتها سرک کشیدن برای دیدن لک لکی که از سرمای سرزمین های سردتر گریخته و به گرمای شهر پناه آورده . برای دیدن جوجه هایی که چشم به راه آسمان، منتظر غذا هستند.

دقیق یادم نیست که پشت آن ساعتها نگاه کودکی چه بود اما پشت نگاههای امروزم دنیایی حرف، دغدغه، علاقه، امید و شاید نگرانیست. لک لک سفید، پرنده ای بزرگ با گردنی دراز، منقار و پاهای بلند است. ترکیب رنگ های سفید و سیاه، پر و بال و قرمزی پا و منقار از آن پرنده ای زیبا ساخته. بیشتر بر بلندی ها می نشیند و اغلب یک پایش را جمع می کند. دانشمندان هر کدام از گونه های جانداران دنیا را براساس سیر تکامل و شباهتها و ریشه های مشترکی که با یکدیگر دارند طبقه بندی کرده اند.

لک لک ها در طبقه بندی علمی جزو سلسله جانوران، شاخه طنابداران، رده پرندگان، زیر رده نو مرغان، فرو رده نوآروارگان، بالا راسته نو پرندگان، راسته لک لک سانان و تیره سیکونیده هستند.

لک لک ها بر بلندی لانه می سازند پس هر آنچه که پیدا کنند از پوشال گرفته تا مقوا و پارچه استفاده می کنند.

لانه برای بیشتر پرندگان در هنگام تخم گذاری معنا پیدا می کند و لک لک ها 3 تا 5 تخم می گذارند و نر و ماده به نوت روی تخم ها می خوابند تا زمانی که جوجه ها سر از تخم بیرون بیاورند و این 29 تا 30 روز طول می کشد.

در ایران به غیر از لک لک سفید، لک لک سیاه و لک لک گردن کرکی هم دیده شده است که بسیار کمیاب هستند.

لک لک ها، پرندگانی اجتماعی هستند و اگر غذای کافی، در محیطی فراهم باشد در آنجا دسته جمعی زندگی می کنند.

پرندگان پرواز می کنند و همین توانایی آنها ما را در تعقیب آنها ناتوان می سازد اینجاست که فن آوری به کمک می آید و ردیابی پرنده فقط با یک حلقه کوچک به پا یا بال پرنده وصل می گردد و در انواع جدیدتر حلقه های مجهز به فن آوری JPS.

گروهی از این لک لک ها، در معرض انقراض هستند و تعداد بیشتری آسیب پذیر معرفی شدند.

لک لک ها در فرهنگ مردمان کرد، همیشه مورد احترام بوده اند. در مناطق کردنشین کردستان و آذربایجان غربی، در شهرهای مریوان، بوکان و روستاهای اطرافشان که از قدیم محل زندگی این پرندگان بوده، رسوم خاصی در مورد لک لک ها وجود دارد.

مردم چند روز قبل از آمدن لک لک ها لانه های قدیمی آنها را تعمیر می کردند و هر کسی برای اولین بار در روستا لک لکی را مشاهده می کرد با شادی نوید آمدن بها را به دیگران می داد. همه با دیدن لک لک، با خوشحالی می گفتند: حاجی لق لق به خیر بی. یعنی: حاجی لک لک خوش آمدی.

سال تولید: 89

تهیه کننده و کارگردان: محمدرضا باغبانی

کارگردان و مدیر تصویربرداری: محمدرضا باغبانی

نویسنده گفتار متن: آذر منصوری

گوینده گفتار متن: داود نماینده

گروه تحقیق: آذر منصوری – محمدرضا باغبانی

صدابردار: کورش جوانمرد نژاد

صداگذار: آرش قاسمی

تصویربرداران: حشمت الله نارنجی – هیوا صوفیه – برهان احمدی

تدوین: توفیق امانی