رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

انقلاب اسلامی سبب احیای سنت حسنه وقف در جامعه شد - فرکانس هاي پخش سیما

 

 

فرکانس هاي پخش تلویزیون

انقلاب اسلامی سبب احیای سنت حسنه وقف در جامعه شد

امام جمعه سنندج گفت:

انقلاب اسلامی سبب احیای سنت حسنه وقف در جامعه شد

ماموستا عبدالرحمان خدایی شامگاه شنبه در نشست تخصصی وقف در سنندج اظهار کرد: قبل از انقلاب موقوفات اوضاع خوبی نداشتند و بیشتر مردمی اداره می‌شدند تا جایی که زمزمه‌هایی نسبت به فروش اراضی وقفی به گوش می‌رسید.
وی افزود: با روی کار آمدن انقلاب اسلامی و فرمان امام راحل(ره) در خصوص بازگشت موقوفات به وقفیت و عمل به وقف، این سنت حسنه احیا شد.
ماموستا خدایی ادامه داد: در چند سال اخیر تحول بزرگی در موقوفات استان اتفاق افتاده و اوقاف فعالانه به امور موقوفات رسیدگی می‌کند که این مهم جای تقدیر دارد.
وی با اشاره به اهمیت وقف در فقه شافعی، گفت: مسلمانان اهل سنت شافعی اهتمام ویژه‌ای به سنت حسنه وقف دارند، زیرا این سنت حسنه همواره مورد تاکید قرآن، پیامبر و بزرگان دین بوده است.
امام جمعه سنندج افزود: خیرین نه تنها در کمک به مساجد، امام جماعت و طلاب دینی بلکه در سایر نیات مورد نیاز جامعه از جمله کمک به بیماران، دانش‌آموزان و دانشجویان کم‌بضاعت و غیره باید فعال باشند و قدمی در راه رفع محرومیت‌ها بردارند.
وی با اشاره به لزوم جابجایی در هیات امنا گفت: در بعضی مساجد شاهد هستیم افرادی سال‌ها هیات امنا هستند و این موضوع با پیگیری اوقاف باید تغییر یابد و هیات امنا به صورت دوره‌ای تغییر کند تا افکار و انرژی جدید به مساجد استان وارد شده و شاهد رشد موقوفات باشیم.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان نیز در این نشست گفت: در سالجاری اقدامات خوبی در زمینه تحول موقوفات استان انجام شده و با حمایت و همکاری امامان جمعه زمینه ترویج سنت حسنه وقف در جامعه فراهم می شود.
حجت‌الاسلام مصطفی نوروزی افزود: کردستان با نیازمندی‌های بسیاری در زمینه‌های اقتصادی مانند اشتغال‌زایی، توسعه صنعتی و اجتماعی نیازمند وقف‌های جدید است که امیدواریم با حمایت رهبران معنوی جامعه شاهد ایجاد وقف‌های جدید با این نیات مورد نیاز باشیم.
وی با اشاره به اهمیت رسیدگی به وضعیت مساجد استان کردستان، اظهار کرد: هیات امنا رابط مردم و اوقاف هستند و بر همین اساس در نظر داریم ترکیبی از افراد باتجربه و جوان را در سمت هیات امنای مساجد قرار دهیم.
از 6تا16اذر ماه به عنوان دهه وقف نامگذاری شده است.

 

منبع خبرگزاری: ایرنا