رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۸

انقلاب اسلامي ، قرآن ، معنويت و احياي ارزش هاي اسلامي - نمایش محتوای خبر

 

 

انقلاب اسلامي ، قرآن ، معنويت و احياي ارزش هاي اسلامي

سال 1357 در ايران اسلامي ،انقلابي به وقوع پيوست كه مبتني بر بينش عميق الهي و الهام گرفته از انقلاب خونين عاشوراي حسيني بود، انقلابي كه در آن انسان‌هاي وارسته با باورهاي خلل ناپذيرشان به رهبري امام خميني (ره) پيروز شدند.
امروز ، ملت بزرگ ايران همچنان سرزنده و پرنشاط ايستاده است و به آرمانهاي بلند خود مي انديشد، بذرهايي كه با نسيم حيات بخش انقلاب اسلامي درجاي جاي اين خاك پاك پراكنده شد و در دل ميليون‌ها مسلمان جوانه زد.
بي شك قرآن كريم ، جامع تعاليم وحي و حاوي تمام نيازهاي بشر در تمامي جنبه‌هاي جسمي و روحي و معنوي بشر و در كليه مكان‌ها و زمان‌هاست و اين درحالي است كه اصول و مباني انقلاب اسلامي هم براساس تعاليم دين و مباني قرآني پايه گذاري شده است.
واقعيت اين‌است كه تعاليم ديني و مساجد به عنوان پايگاه‌هاي رشد معنوي بشريت ، نقش مهمي در آغاز و تداوم انقلاب اسلامي داشته و دارند ، به‌طوري كه حضرت امام خميني (ره) فرمودند: " براي خدا قيام كنيد و از تنهايي و غربت نهراسيد، مساجد بهترين سنگرها و نماز جمعه و جماعات مناسبترين ميدان تشكل و بيان مصالح مسلمين است . "
حضرت امام (ه) بار ديگر بر اهميت مساجد به عنوان سنگري براي اسلام ياد كردند و فرمودند: اين مسجدها را سنگر قرار دهيد براي اسلام اين مسجدها را بايد شما محكم نگه داريد ، نگوييد كه ديگر مسجد مي‌خواهيم چه كنيم ما انقلاب كرديم مسجد درست كنيم،اينها سنگرند براي اسلام حفظ كنيد اينها را)صحيفه نور جلد ۱۵(. يكي ديگر از جلوه‌هاي معنوي و ارزشي كه با پيروزي انقلاب اسلامي احياء شد ، امر به معروف و نهي از منكر بود كه حضرت امام (ره) در اين مورد فرمودند: " انحرافات همه از منكرات است جز خط مستقيم توحيد هرچه هست منكرات است اين‌ها بايد ازبين برود و ما كه تابع حضرت سيدالشهداء(ع) هستيم بايد ببينيم كه ايشان چه وضعي داشت ، قيامش انگيزه‌ی نهي ازمنكر بود كه هرمنكري بايد ازبين برود.(صحيفه نور جلد ۲۰)
از ديگر جلوه‌هاي معنوي كه با پيروزي انقلاب اسلامي مورد توجه قرار گرفت ، "‌احياي نماز " به‌ويژه برگزاري نمازجمعه بود كه به فرموده‌ی حضرت امام (ره) كارخانه‌ی انسان سازي است و ايشان از نماز جمعه به عنوان يكي از نعمات بزرگ و تاثير گذار بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ياد كردند. امروز گسترش و تعميق معنويت و حفظ ارزش‌هاي انقلاب ضامن بقاء، دوام و اقتدار جمهوري اسلامي است و ارتباط متقابل نماز، معنويت و قرآن كريم، اين صحيفه نور و روشنايي با انقلاب اسلامي غير قابل انكار است ، اگر چه دشمن امروز با به‌كارگيري انواع فناوري‌ها و نرم افزارها به جنگ ارزش‌ها و فرهنگ جامعه‌ی ما آمده است ،ولي با احياء ارزش‌ها و معنويت و اخلاق پسنديده مي‌توانيم به رسالت خود در راه تعالي و رشد انسان‌ها و جامعه عمل كنيم .
گسترش صفات پسنديده‌اي چون ايمان ، تقوا ، صداقت ، راستگويي، امانتداري ، فداكاري و گذشت ، شجاعت ، احياي نماز ، امر به معروف ونهي ازمنكر و فلسفه‌ی انتظار مي تواند رشد ، ترقي و تكامل جامعه را تسريع کند وبراي رسيدن به اين اهداف توجه به فرهنگ و تعليم و تربيت جامعه از مدرسه تا دانشگاه و حوزه بسيار ضروري است .
براي احياي اين ارزش‌ها و اصول معنوي در جامعه ،اصلاح خود بر ديگران تقدم دارد و به فرموده‌ی امام صادق (ع) " با اعمال خود مردم را به سوي خوبيها بخوانيد و دعوت گر زباني نباشيد" (سفينه البحار جلد۲)
به همين دليل حضرت امام (ره) خودسازي را مقدم مي‌دانستند و بسيار ظريف اين نكته را متذكر شدند كه "هر كس از خودش بايد شروع كند و عقايد و اعمالش را تطبيق با اسلام بدهد و بعد از اين‌كه خودش را اصلاح كرد،آن وقت دنبال اين باشد كه ديگران را اصلاح كند. و در ادامه تاكيد كردند"هر اصلاحي نقطه‌ی اولش خود انسان است چنانچه خود انسان تربيت نشود نمي‌تواند ديگران را تربيت كند". شكي نيست علاوه برضرورت خودسازي افراد، نظام تعليم وتربيت نيزضمن پرداختن به اصل آموزش وپرورش درسطح خرد و كلان بايد به جايگاه رفيع ارزش‌ها و فضائل انساني و اخلاقي توجه ويژه‌اي کند و ارزش‌هاي معنوي را ارج نهد.
" فرهنگ شهادت " نيز از والاترين ارزش‌هاي اسلام و انقلاب اسلامي است.
شهادت ، راز بقا و جاودانگي انقلاب اسلامي است. شهادت ، آخرين آرزوي عارفان و نهايت آمال صديقان و مخلصان بارگاه الهي است.
شهادت ،لحظه‌ی رسيدن به وصال دوست و معراج حقيقت است. شهادت ، جان شيرين بر بساط عشق جانان نهادن و در هواي مهرش پاكبازي كردن است و شهيد است كه سخاوتمندانه در يك آن از تمام آمال و آرزوهاي مادي مي‌گذرد و براي رسيدن به وصال معشوق ، از هرچه نعمت زودگذر است ، در اين دنياي دون ، دست بر مي‌دارد و جان خويش را در طبق اخلاص گذاشته به حضرت ذوالجلال تقديم مي‌كند.
شهيدان به درستي هدف آفرينش و انگيزه‌ی خلقت را درك كردند و خلوص در پرستش و عبادت را با جان باختن به كمال رساندند. آنان بودند كه راه پرپيچ وخم انقلاب را براي روندگان اين راه هموار كرده و مسير نهضت مقدس اسلامي ما را روشن ساختند.
امام خميني (ره) ايام دهه فجر را از ايام الله دانسته و از ملت ايران خواستند كه هر سال اين روزهاي ويژه را محترم بشمارند و جشن بگيرند و آن حركت الهي و نهضت مقدس را به ياد آورند و انگيزه پيروزي را كه وحدت همگاني در زيرسايه توحيد بود،از ياد نبرند و هميشه همان حال وهواي انقلاب را داشته باشند تا پيوسته پيروز و سربلند باشند و بر مشكلات و توطئه هاي دشمنان دين فائق آيند.
كلام آن فرزانه را باز مي خوانيم :" برملت شريف ماست كه اين
ايام الله را كه هديه هايي از عالم غيب ربوبي است باجان و دل حفظ و با چنگ ودندان نگهداري كنند و باشعار و شعور بر مخالفان مكتب و خدمتگزاران به شياطين بزرك و كوچك بتازند و صف هاي خود را فشرده تر و دلهاي خود را مطمئن تر كنند و با قدم استوار و تصميم آهنين بر مشكلات و توطئه ها غلبه كنند و مجهز به جهاز ايمان به خدا شوند در مقابله با مشكلات ".
انقلاب اسلامي ايران نه تنها در جهان الگو و سرمشقي براي ديگر كشورهاي اسلامي و ترغيب مسلمانان به بازگشت به هويت ديني و اسلامي شد، بلكه در داخل نيز جهش عظيمي در زمينه هاي گوناگون اجتماعي - اقتصادي و سياسي ايجاد كرد و چهره كشور را دگرگون ساخت .