جهش تولید | شنبه، ۸ آذر ۱۳۹۹

انستیتو بازی در کردستان راه‌اندازی می‌شود/ ایجاد شهر هوشمند با کمک دانشگاه وین در سنندج - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

انستیتو بازی در کردستان راه‌اندازی می‌شود/ ایجاد شهر هوشمند با کمک دانشگاه وین در سنندج

انستیتو بازی در کردستان راه‌اندازی می‌شود/ ایجاد شهر هوشمند با کمک دانشگاه وین در سنندج


کارگزار اشتغال استان کردستان

محمدعبده ابطحی شامگاه دوشنبه در جلسه هماهنگی طرح تکاپو در کردستان، اظهار کرد: اگر در کردستان جذابیت‌های حوزه زیرساخت‌مانند سایر استان‌ها نداریم، اما همراهی و تعامل بسیار خوب بین دستگاه‌ها ظرفیت بسیار خوبی برای انجام کارهای بزرگ و جذب سرمایه‌گذار است.

وی خاطرنشان کرد: 13 برند از 20 برند برتر حوزه ICT در بخش IT قرار دارد و این نشان از ظرفیت بسیار بالای آن دارد.

کارگزار اشتغال استان کردستان با بیان اینکه بازار ICT به سه قسمت شبکه، تجهیزات و تولید محتوا تقسیم می‌شود، گفت: رسته‌ای که برای طرح تکاپو در کردستان انتخاب کرده‌ایم تولید محتواست که بیشترین ارزش افزوده حوزه نرم‌افزار را ایجاد می‌کند.

ابطحی با بیان اینکه در دنیا بسیاری از شغل حول حوش این حوزه است و ما نیز باید به این سمت حرکت کنیم، افزود: اگر بتوانیم به بازارهای بین‌المللی وصل و برون‌سپاری کنیم این حوزه ظرفیت بزرگی است.

وی با اشاره به اینکه 62.6 درصد از جمعیت استان از موبایل استفاده می‌کنند که از این لحاظ نسبت به میانگین کشور بالاتر هستیم، تصریح کرد: اگر برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم و بنگاه‌های جدید را به دست آوریم می‌توانیم تحول بزرگی در حوزه اقتصادی ایجاد کنیم.

به گفته کارگزار اشتغال استان کردستان، 80 درصد از کل درآمدهای حوزه ICT به تهران می‌رود و باید با تولیدات محتوایی بستر را برای سوق دادن این درآمدها به سمت استان فراهم سازیم.

ابطحی گفت: باید با توسعه سبک و کارهای موجود و ایجاد کسب و کارهای جدید به یک بازیگر جدید در عرصه تولید محتوای IT تبدیل شویم.

وی ارتقای سطح مهارت دانشجویان و فارغ‌التحصیلان حوزه IT در استان، گفت: نیروهایی که در دانشگاه‌ها در رشته‌های IT فارغ‌التحصیل می‌شوند مهارت کافی را ندارند.

کارگزار اشتغال استان کردستان با بیان اینکه بیشتر از 40 بنگاه تولید نرم‌افزار در کردستان وجود ندارد، اظهار کرد: برای رسیدن به حد نصاب و مورد نیاز فاصله زیادی داریم و باید با تمام توان در راستای ایجاد بنگاه‌های توانمند تلاش کنیم.

به گفته ابطحی، شرکت‌های فعال استان کردستان در این حوزه به بازارهای بزرگ وصل نیستند و همین امر موجب بروز مشکلاتی در بین آنها می‌شود.

وی به راهکارهای برون‌رفت از این وضعیت نیز اشاره کرد و گفت: افزایش سطح مهارت در حوزه‌های جدید IT، جذب شرکای بین‌المللی و شرکت‌های برند داخلی برای توسعه بازار، جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، تاسیس مراکز تولید نرم‌افزار به صورت بین‌المللی و غیره از جمله اقداماتی است که باید مدنظر قرار گیرد.

کارگزار اشتغال استان کردستان از انجام اقدامات اولیه برای تاسیس انستیتو بازی و انیمیشن در استان خبر داد و گفت: با حمایت دبیرخانه مساجد ارشاد اسلامی استان مجتمعی برای فعالیت در این حوزه اختصاص داده شده است.

ابطحی اظهار کرد: انواع بازی‌های رایانه‌ای تعریف شده و 60 نفر آموزش‌های لازم را در این راستا فراگرفته و در مجموع برای 20 تا 25 نفر نیز به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شده است.

وی همچنین از برگزاری استارتاپ ویکند به کمک انیسیتو بازی و انیمیشن در سنندج خبر داد و افزود: ایجاد شهر هوشمند از دیگر برنامه‌های در دست اجراست که در همین راستا مذاکراتی با دانشگاه وین انجام گرفته است.

 

 

آدرس کوتاه :