جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ فروردین ۱۳۹۹

انجام 240 مورد قلع و قمع بنای غیرمجاز در اراضی ملی شهرستان سنندج - نمایش محتوای خبر

 

 

انجام 240 مورد قلع و قمع بنای غیرمجاز در اراضی ملی شهرستان سنندج

مدیر جهاد کشاورزی سنندج عنوان کرد

انجام 240 مورد قلع و قمع بنای غیرمجاز در اراضی ملی شهرستان سنندج

فرید سپری شامگاه دوشنبه در ششمین جلسه شورای هماهنگی جهاد کشاورزی استان کردستان اظهار کرد: برای هر تولیدی که باید در شهرستان اتفاق بیفتد عوامل تولید هم باید در اختیار خود شهرستان باشد، اعتبارات شهرستانی باید در اختیار مدیر شهرستانی باشد و باید با نظارت او هزینه شود.

وی خاطرنشان کرد: در بحث حفظ کاربری امور اراضی در خصوص قلع و قمع بناهای غیرمجاز باید خود دادسرا وارد عمل شود و یا اینکه جریمه‌های آن را بالا ببرد، چون واقعاً اقدام جهاد کشاورزی در این خصوص چهره او را بسیار مخدوش خواهد کرد و همه این سازمان را مقصر خواهند دانست.

مدیر جهاد کشاورزی سنندج افزود: باید راهکاری ارائه شود تا برای گسترش طرح باغات دیم از پروژه‌های مصوب سفر مقام معظم رهبری لزوم اخذ پروانه کسب حفر چاه نیاز نباشد.

سپری خاطرنشان کرد: بحث حق‌آبه دغدغه بسیاری از کشاورزان سنندجی است و حدود 240 مورد قلع و قمع بناهای غیرمجاز در اراضی ملی داشته‌ایم که 110 مورد آن با خاک یکسان شده است.

مدیر جهاد کشاورزی بیجار هم گفت: منابع طبیعی بسیاری از پرونده‌های تصرف اراضی را به جهاد کشاورزی ارجاع می‌دهد و این مسئله مشکل‌ساز شده است.

عباسی ابراز داشت: حذف دلالان و لاشه‌فروشان در کاهش قیمت گوشت در بیجار بسیار موثر است در حال حاضر با آنکه کشتارگاه ماهان در بیجار فعالیت می‌کند اما قیمت گوشت در این شهرستان نسبت به شهرستان‌های همجوار بالاتر است و عامل این بی‌ثباتی دلالان هستند.

مدیر جهاد کشاورزی بیجار گفت: تاکنون برای 4 مجتمع گاو شیری که توسط دولت در بیجار احداث شده است متقاضی نداشته‌ایم و این به دلیل هزینه‌های بالای آن است.

وی بیان داشت: 67 روستای بیجار با مشکل تأمین آب مورد نیاز احشام خود به دلیل خشک شدن چشمه‌ها و قنات دست و پنجه نرم می‌کنند و فرمانداران این مسئله را به ما ارجاع می‌دهند و مراجعه‌کنندگان هم خواهان حفر چاه برای رفع این مشکل هستند.

عباسی عنوان کرد: در بحث مکانیزاسیون با معرفی یک هزار و 300 نفر به بانک، 450 نفر از آنان توانسته‌اند تشکیل پرونده بدهند و حدود 10 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کنند.

مدیر جهاد کشاروزی بیجار اضافه کرد: در بحث حفظ کاربری اراضی کشاورزی سال گذشته سه مورد تخلف در شهرستان بیجار ثبت شد.

وی خاطرنشان کرد: دولت در حومه سد گلبلاغ بیجار حدود 180 هکتار زمین خریداری کرده است که کشاورزان همواره به دلیل نبود سند این زمین به آن تعرض می‌کنند و اگر هم بخواهیم برای آن سند اخذ کنیم حدود 60 تا 70 میلیون تومان هزینه نیاز است.

عباسی همچنین عنوان کرد: واحدهای صنعتی تولیدات دامی و فرآورده‌های آن در بحث سوخت‌رسانی با مشکلاتی مواجه هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

مدیر جهاد کشاورزی کامیاران نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه ماشین‌آلات جهاد کشاورزی کامیاران فرسوده است، اظهار داشت: کم کم به ایام فعالیت‌های گسترده جهاد کشاورزی در شهرستان‌ها و فصل مبارزه با سن و علف هرز نزدیک می‌شویم و برای بازرسی‌های لازم نیاز به خرید ماشین‌آلات و یا اجاره داریم.

بهرام کوشکی افزود: شهرستان کامیاران سردخانه مجهز برای نگهداری میوه شب عید را دارد که در حال حاضر شهرستان کرمانشاه از آن استفاده می‌کند و امیدورایم شرکت‌های تعاون روستایی در این خصوص برای ما مشکلی ایجاد نکنند.

وی عنوان کرد: باید شرکت‌های روستایی کامیاران به دلیل برخورداری از سردخانه مجهز برای خرید میوه شب عید اقدام کنند و در این سردخانه‌ها نگهداری شوند.

کوشکی ابراز داشت: شرکت‌های تعاون روستایی و کارگزاران خصوصی در زمینه توزیع کود در کامیاران مشکلی ندارند و کود هم به اندازه کافی در شهرستان موجود است.

مدیر جهاد کشاورزی کامیاران با بیان اینکه در بحث امور اراضی هم با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو هستیم و دادگستری اعلام می‌کند بناهایی که قبل از سال 85 ساخته شده‌اند، جهاد کشاورزی باید هزینه کارشناسی آن را بپردازد،  گفت: حدود 336 هکتار از اراضی کامیاران برای گسترش طرح باغات دیم شناسایی شده است.

مدیر جهاد کشاورزی سقز نیز در این جلسه عنوان کرد: بسیاری از برنامه‌های جهاد کشاورزی تکراری هستند و بسیاری از فرمانداران برای جهاد کشاورزی شهرستان‌ها مشکل‌ساز شده‌اند.

محمد پیشداد افزود: بسیاری از پروژه‌های جهاد کشاورزی در شهرستان‌ها مورد توجه قرار نمی‌گیرند و اگر هم مورد توجه قرار گیرند تغییرات زیادی را در آنها ایجاد می‌کنند.

وی اظهار داشت: این روزها بحث اشتغال خانگی و اقتصاد مقاومتی بسیار داغ است اما در وزارت جهاد کشاورزی این موضوع شفاف نیست و ما سردرگم هستیم.

مدیر جهاد کشاورزی سقز افزود: جهاد کشاورزی استان کردستان بسیاری از تجهیزات را که در شهرستان‌ها موجود هستند و خرید آنها موجب کمک به اقتصاد شهرستان می‌شود، متأسفانه از شهرهای همجوار تهیه می‌کنند.

وی ابراز داشت: اعتباری که در شهرستان تأمین می‌شود باید در همان شهرستان هم خرج شود.

پیشداد تصریح کرد: بسیاری از خریدهایی که برای ما انجام می‌گیرد غیرضروری هستند و باید در هزینه‌ها مدیریت صورت گیرد.

مدیر جهاد کشاورزی سقز اضافه کرد: در برنامه‌هایی که جهاد کشاورزی برای یک شهرستان تدوین می‌کند باید مسائل فرهنگی و اجتماعی را نیز در آن دخیل کند، چون فرهنگ هر شهرستان با شهرستان دیگر متفاوت است.

منبع خبرگزاری:فارس