جهش تولید | چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

انجام امور اجتماعی‌محور توسط انجمن‌های مردم‌نهاد - نمایش محتوای خبر

 

 

انجام امور اجتماعی‌محور توسط انجمن‌های مردم‌نهاد

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان مطرح کرد:

انجام امور اجتماعی‌محور توسط انجمن‌های مردم‌نهاد

جمال ارشدی شامگاه چهارشنبه در جلسه بررسی مشکلات سمن‌های شهرستان بیجار که در سالن شهدای گمنام فرمانداری برگزار شد، از وجود 400 سمن در استان کردستان خبر داد و آنها را بازوی توانمند دولت دانست.

وی از رشد 37 درصدی انجمن‌های مردم‌نهاد از اردیبهشت سال 93 تاکنون خبر داد و افزود: در حوزه استانداری و فرمانداری در اردیبهشت 93 تعداد 47 انجمن وجود داشت که اکنون این تعداد به 160 انجمن مردم نهاد رسیده است.

ارشدی ادامه داد: تلاش در راستای ثبت سمن‌ها در کوتاه‌ترین زمان و دادن مجوز فعالیت، عدم وجود هر محدودیتی برای ثبت سمن‌ها، تخصصی شدن NGO ها، عدم هرگونه محدودیت فعالیت از اقداماتی است که در راستای تشکیل و ثبت سمن ها انجام شده است.

این مسؤول از وجود 67 سازمان خیریه در استان کردستان خبر داد و عنوان کرد: سامان‌دهی موسسه‌های خیریه، مجهز کردن صندوق‌های موسسات و بنیادهای خیریه به هولوگرام، تقسیم‌بندی مناطق برای فعالیت‌های موسسات خیریه از اقداماتی در راستای خدمات‌رسانی بهتر این موسسات به نیازمندان است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با بیان اینکه باید تمام کارهای اجتماعی محور توسط انجمن‌ها انجام گیرد و دولت تصدی‌گری خود را از کارهای اجتماعی محور کم کند، گفت: جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایرانی نمونه‌ای از اینگونه اموری است که سمن‌ها به انجام رسانده‌اند.

ارشدی ادامه داد: سازمان‌های غیردولتی و سمن‌ها به صورت خودجوش است و مردم پتانسیل‌های ویژه آن هستند.

وی به عقد قرارداد تمامی دستگاه‌هایی که امورشان در حوزه اجتماعی‌محور است با مردم تأکید کرد و گفت: با محول کردن امور اجتماعی به مردم نتایج و خروجی‌های بهتری نیز کسب خواهد شد.

NGOهای کردستان از نظر مالی ضعیف هستند

وی به مشکلات سمن‌ها اشاره و مشکلات مالی را از مهم‌ترین این مشکلات بیان کرد و افزود: NGOهای استان از نظر مالی ضعیف هستند.

ارشدی به فعالیت‌هایی در بحث توانمندی در مناطق حاشیه در سال گذشته اشاره کرد و گفت: بعد از تقسیم‌بندی مناطق حاشیه شهر، حدود 16 طرح با NGOها منجر به عقد قرارداد در زمینه توانبخشی با صندوق کارآفرینی امید شد که در حال حاضر ایجاد 15 نفر اشتغالزایی حاصل این طرح است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان ادامه داد: در سایه حرکت سازمان‌های مردم‌نهاد به پشتیبانی صندوق کارآفرینی امید اقدام به تشکیل تعاونی برای حمایت سمن‌ها کرده که اقدامی بسیار ارزنده در استان است.

وی با بیان اینکه انجمن منفک از احزاب مختلف هستند، استفاده ابزاری احزاب از سمن‌ها را آفتی برای این سمن‌ها عنوان کرد.

منبع خبرگزاری: فارس