جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

انبارهای گندم کردستان تا قبل از فصل برداشت خالی شوند - فرکانس هاي پخش سیما

 

 

فرکانس هاي پخش تلویزیون

انبارهای گندم کردستان تا قبل از فصل برداشت خالی شوند

انبارهای گندم کردستان تا قبل از فصل برداشت خالی شوند


رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت:

انبارهای گندم کردستان تا قبل از فصل برداشت خالی شوند

کریم ذوالفقاری درجلسه کارگروه هماهنگی خرید تضمینی گندم داخلی و دانه‌های روغنی استان کردستان که در استانداری برگزار شد، گفت: امسال به لطف بارندگی‌های مناسب کشاورزی استان با وضعیت مطلوبی روبه‌رو است .

وی افزود: البته چالش‌هایی نظیر زنگ زرد گندم نیز مزارع گندم استان را با تهدید روبرو کرد که در چند سال گذشته این موضوع بی سابقه بود و جهاد کشاورزی استان در همین راستا یک‌هزار هکتار از اراضی گندم را سمپاشی کرد .

ذوالفقاری اضافه کرد: چرخه زندگی آفت زنگ زرد گندم ظرف یک هفته تکمیل می‌شود و به سرعت می‌تواند تمام استان را در بر بگیرد که خوشبختانه این موضوع کنترل شده و با توجه به افزایش دما در روزهای آینده، امیدواریم این بیماری به طور کامل کنترل شود .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: گندمکاران کردستان با دو مشکل عمده روبرو هستند که دیرکرد در پرداخت وجه گندم یکی از مشکلاتی است که هر ساله وجود دارد و مشکل دوم هم این است که هنوز بالغ بر 200 هزار تن گندم در انبارها و سیلوهای استان باقی مانده و باید تا قبل از فصل برداشت خالی شوند تا کشاورزان را با مشکل مواجه نکند .

وی عنوان کرد: کارخانجات آرد استان نیز برای استفاده از حداکثر ظرفیت خود در راستای ذخیره گندم اعلام آمادگی کرده‌اند اما مسئله‌ای که موجب نگرانی آنان شده است گندم‌های بی‌کیفیتی است که در سال‌های گذشته ذخیره شده است .

ذولفقاری افزود: برخی از سیلوها هنوز گندم سال 93 را در انبارهای خود دارند و این مسأله کیفیت غذایی آرد حاصل از این گندم را تحت تأثیر قرار می‌دهد .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان عنوان کرد: تحویل گندم توسط کشاورزان به مراکز خرید این محصول بر اساس وزن مشخص سبب ایجاد دلالی مخفی می‌شود و باید کشاورزان در تحویل گندم به مراکز خرید مختار باشند .

مدیر تنظیم بازار و نهاده‌های کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی کردستان نیز در این جلسه گفت: امسال خرید تضمینی جو در بازار بورس انجام می گیرد و 50 درصد وجه آن ظرف دو هفته توسط شرکت بورس به دست کشاورز می‌رسد و 50 درصد دیگر آن نیز که مابه‌التفاوت است از طریق یارانه دولتی از سوی شرکت پشتیبانی امور دام به حساب کشاورز واریز می‌شود .

شهریار حنیفی با بیان اینکه امسال خرید تضمینی جو 10 هزار و 28 ریال تعیین شده است، افزود: امسال در استان‌های قزوین، کردستان و تهران به غیر از بحث خرید تضمینی جو در بازار بورس موضوع سپرده گذاری نیز مطرح است و اوراق بهاداری که از طریق فروش این محصول در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد می‌توانند در جاهای مختلف از آن استفاده کنند

منبع حبری: روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان