جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

افسانه عشق چوپان - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

افسانه عشق چوپان

افسانه عشق چوپان


 

دهه‌ هفتاد را باید شروع کارهای نسبتاً جدی در زمینه‌ داستان‌نویسی کُردی محسوب کرد. در دهه‌ شصت چاپ و نشر مجلات کُردی، کتاب و آغاز فعالیت انجمن‌های ادبی امکانی را در میان بخشی از قشر تحصیل کرده‌ در راستای یادگیری زبان کُردی فراهم آورد و این قشر هم‌زمان با فراگیری این زبان، شدیداً به‌ فعالیت در زمینه‌های مختلف ادبی بویژه‌ شعر روی آورد و تعبیرات اولیه‌ زیبایی‌شناسانه‌ خود را در قالب‌های ادبی ارائه‌ داد.

البته‌ با پیشرفت هرچه‌ بیشتر، این تمایل کم کم به‌ نفع کار ادبی پیش رفت و این چنین بود که‌ با شروع دهه‌ هفتاد، داستان‌نویسی هویت نسبتاً بارزتری می‌یابد، تا آن‌جایی که‌ حتی رُمان هم متولد می‌شود.

افسانه ها، بی شناسنامه نیستند. آنها سینه به سینه گشته اند و رشد کرده اند و تا به امروز نگهداری شده اند و از هر سندی معتبرتر مانده اند… افسانه، بازتاب ویژگی های زندگی مردم است. روابط انسانها و روش برخورد آنها با یکدیگر را تجریه و تحلیل می کند. افسانه، تفسیرگر احساسات عمیق و ژرف انسانی است و در بطن خود طی قرون و اعصار، ساختار سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جوامع را حفظ کرده است.

"در بین افسانه های ملل، افسانه های ایرانی جایگاهی برجسته و ویژه دارد و در این میان افسانه های کردی دارای رنگ و بوی دیگری است. تعبیرها و ترکیبات زیبا و لطیف در لهجه های کردی مطلبی نیست که بتوان به سادگی از آن گذشت.

این افسانه در مورد چوپانی است که به ناحق به او تهمت می زنند و او را از روستا بیرون می کنند. چوپان هم برای اینکه ثابت کند که بیگناه است مدتی از آبادی دور می شود و به کمک و تلاش یک زن کهنسال می تواند بیگناهی خود را ثابت کند.

 

عوامل برنامه:

تهیه کننده: کیوان مجیدی

کارگردان و نویسنده: کیوان مجیدی

تصویربردار: رحمت عبدیانی

صدابردار: فرید صداقت

تدوین: کیوان مجیدی

دستیار اول برنامه ریز: سیروان کریمی

بازیگران: میدیا رحیمی – لاوان بذرافشان

گریمور: روناک رضایی نژاد