جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

آغاز مرحله نخست طرح رایگان واکسیناسیون تب برفکی در سروآباد - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

آغاز مرحله نخست طرح رایگان واکسیناسیون تب برفکی در سروآباد

آغاز مرحله نخست طرح رایگان واکسیناسیون تب برفکی در سروآباد


مدیر شبکه دامپزشکی شهرستان سروآباد خبرداد:

آغاز مرحله نخست طرح رایگان واکسیناسیون تب برفکی در سروآباد

خسرو ابراهیمی اظهار کرد: مرحله نخست اجرای طرح رایگان واکسیناسیون تب برفکی از 16 خرداد در شهرستان سروآباد آغاز شده است.
وی با بیان اینکه این طرح تا اواخر تیرماه ادامه خواهد داشت، افزود: در راستای اجرای این طرح مایه کوبی بیش از 23 هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستان سروآباد پیش بینی شده است.
مدیر دامپزشکی شهرستان سروآباد اضافه کرد: در اجرای طرح واکسیناسیون تب برفکی سه اکیپ دولتی و خصوصی به صورت مشارکتی حضور دارند و ابتدا واکسیناسیون کانون پرخطر این بیماری یعنی دامداری های صنعتی و نیمه صنعتی را اجرا خواهند کرد.
به گفته وی، در اجرای این طرح از واکسن های تولید داخل و واکسن های وارداتی به نام برلیانت کشور هند استفاده می شود.
وی بهترین راه برای جلوگیری از این بیماری را واکسیناسیون دام ها بیان کرد و گفت: بیماری تب برفکی یکی از بیماری های واگیر در دام ها است که با واکسینه کردن می توان از تلفات دام ها جلوگیری کرد.
ابراهیمی ادامه داد: بیماری تب برفکی یکی از بیماری های خطرناک ویروسی و واگیر در دام ها است که از علائم آن می توان به ایجاد تاول و زخم در دهان، لب، زبان و بین سم های دام و یا تلفات غیرعادی دام ها اشاره کرد.
تب برفکی یکی از بیماری های ویروسی مهلک با واگیری 100 درصد و تلفات تا ٢٠ درصد در دام های جوان است.
راه انتقال این بیماری از طریق تماس مستقیم دام آلوده با دام های سالم و همچنین راه های غیر مستقیم از قبیل وسایل و تجهیزات آلوده دامداری ها و انتقال مکانیکی از طریق انسان است.
شهرستان سروآباد با 2 بخش مرکزی و هورامان و جمعیتی افزون بر 52 هزار نفری در فاصله 90 کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و 24 کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.

 

منبع خبرگزاری: ایرنا

آدرس کوتاه :