رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۸

آغاز فاز سوم عملیات مرمت فرش‌های حسینیه بیجار - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز فاز سوم عملیات مرمت فرش‌های حسینیه بیجار

معاون میراث فرهنگی کردستان خبر داد:

آغاز فاز سوم عملیات مرمت فرش‌های حسینیه بیجار

محمد رشیدی ، از آغاز فاز 3 مرمت و حفاظت از فرش‌های نفیس و با ارزش حسینه بیجار خبر داد و اظهار کرد: فرش‌های نفیس بیجار چهار تخته شامل قالی میان اصلی، سرانداز، کناره سمت راست و کناره سمت چپ است.

معاون میراث فرهنگی کردستان خاطرنشان کرد: پس از عقد قرار داد با متخصیصن، مرمت این چهار تخته فرش نفیس در محل حسینه این شهرستان اغاز شد.

رشیدی به صدمات وارده به این فرش‌های نفیس در سال‌های گذشته اشاره کرد و افزود: مکان مناسبی در داخل حسینه احداث شده تا پس از مرمت فرش‌ها در این مکان صرفا برای نمایش نگهداری شوند.

معاون میراث فرهنگی استان با بیان اینکه این فرش‌ها جزء بی‌نظیرترین و با ارزش‌ترین فرش‌های کشور محسوب می‌شود گفت: این چهار تخته فرش در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

وی تصریح کرد:  اندازه این چهار تخته فرش بیش از 110 مترمربع است و ‌امیدواریم هرچه زودتر و در کوتاه‌ترین زمان ممکن شاهد مرمت آنها که از ارزش بالایی برخوردار هستند باشیم.

معاون میراث فرهنگی کردستان همچنین از مرمت  329 جلد قرآن نفیس توسط کارشناسان خبر داد و گفت:  عملیات پاک‌سازی و ضد عفونی این نسخ خطی و قدیمی به پایان رسید و تحویل هیات امنای حسینه بیجار داده شد.

 

منبع خبرگزاری: فارس