رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

اُرُسی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

اُرُسی

اُرُسی


اُرُسی، فیلم مستندی است که به معرفی پنجره های اُرُسی در معماری ایران و بناهای تاریخی کردستان می پردازد. در این مستند  انواع پنجره ها از دوره زندیه به بعد که توسط استادان نازک کار سنندجی ساخته شده به نمایش گذاشته میشود و نحوه ساخت مرمت و همچنین عواملی که باعث از بین رفتن این پنجره ها شده به تصویر کشیده میشود.

این مستند بوسیله تحقیق میدانی و با مطالعه کتابهای معماری و نظرات کارشناسان میراث فرهنگی و استادکاران نازک کار و اُرُسی ساز و جمع بندی کلیه منابع ذکر شده تصویرنامه ساخت این مستند انجام  گرفته است.

در این مستند به جنبه های زیبا و کاربردی پنجره های ارسی در معماری خصوصاً معماری خانه های قدیمی سنندج و تلاش استادکار ارسی ساز سنندجی برای ترمیم و ساخت این پنجره ها به نمایش گذاشته می شود.

تولید مستند ارسی نگاهی دارد هر چند کوتاه به المانهای تزئینی معماری ایرانی اسلامی که به دست فراموشی سپرده شده و کم کم از نظرها دور می گردد و زنگ خطری است برای مردمی که روزانه با غفلت از کنار آنها گذر می کنند .

اهداف برنامه: پاسداری از خط و زبان فارسی و میراث کهن فرهنگ اسلامی ایرانی و تاریخ کهن ایران زمین،

ایجاد امید، نشاط و خودباوری در جهت نهضت نرم افزاری و تولید علم و رشد و توسعه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی کشور، معرفی فرصت ها، قابلیت ها و امکانات فرهنگی هنری کشور، تصویرنمودن فعالیتهای دینی زندگی مردم، توجه به تاریخ ایران و جهان.

 

عوامل برنامه:

تهیه کننده و کارگردان: صمد وطن خواه

تصویربردار و نورپرداز: ادیب سبحانی

تدوین : علی محمد کاظمی فر

مدیر تولید: عثمان محمدی

گوینده گفتار متن: استاد احمد رسول زاده

ناظرکیفی تولید: محمد رضا اصلانی

پژوهش : صمد وطن خواه

مجری طرح : فرحناز حسنی