رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

ارتقای تولید و اشتغال پایدار روستایی در کردستان جان می گیرد - نمایش محتوای خبر

 

 

ارتقای تولید و اشتغال پایدار روستایی در کردستان جان می گیرد

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان :

ارتقای تولید و اشتغال پایدار روستایی در کردستان جان می گیرد

امیر قادری با اشاره به برگزاری جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور در روز دوشنبه و دستاوردهای این جلسه توضیحاتی ارائه داد.

وی اجرای طرح "ارتقای تولید و توسعه اشتغال پایدار در دشتها و مناطق روستایی" را مهمترین دستاورد این جلسه دانست و در خصوص آن گفت: در قالب این طرح مقرر شد در هرکدام از استانهای کشور، طی یک بازه زمانی 5 ساله تعداد زیادی شغل در نقاط روستایی ایجاد شود.

وی سهم استان کردستان در قالب این طرح برای سال جاری را 5 هزار و 709 شغل عنوان کرد و افزود: به این منظور قرار شد 110 میلیارد تومان به استان کردستان اختصاص یابد.

معاون استاندار کردستان، سهم این استان برای ایجاد شغل در سال 96 را 6028 شغل، در سال 97 را 6190 شغل، در سال 98 را 6377 شغل و سهم استان در سال 99 را نیز 6593 شغل عنوان کرد.

قادری با بیان اینکه چشم اندازی نیز برای ایجاد شغل در سال 1400 و پس از آن ترسیم شده است، گفت: قرار شد این تعداد شغل با تعریف پروژه از سوی ۹ دستگاه کمیته امداد، بسیج سازندگی، قرارگاه قرب کوثر، پست بانک ایران، بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، راهداری و حمل و نقل جاده ای و سازمان بهزیستی ایجاد شود.

وی در ادامه گفت: برای ایجاد این تعداد شغل در مناطق روستایی طبق تفاهمنامه منعقده میان بانک سینا، دفتر مناطق محروم ریاست جمهوری و بنیاد برکت قرار است مبلغ 20 میلیارد تومان تسهیلات با سود 18 درصد به متقاضیان واگذار شود.

وی با بیان اینکه بخش مهمی از سود این تسهیلات توسط دولت پرداخت می شود، گفت: در صورت تأمین و جذب این مبلغ، آمادگی اختصاص 20 میلیارد تومان دیگر نیز وجود دارد.

قادری با بیان اینکه کمیته راهبری با حضور استاندار در این خصوص برای انعکاس اطلاعات لازم به دستگاه ها تشکیل می شود، خاطرنشان کرد: توجیه فنی این طرح ها توسط دستگاه اجرایی و توجیه اقتصادی آن هم توسط بانک تأیید خواهد شد.

معاون عمرانی استاندار کردستان اهداف عمده طرح "ارتقای تولید و توسعه اشتغال پایدار در دشتها و مناطق روستایی"  را افزایش سهم جامعه روستایی در تحقق اقتصاد مقاومتی با افزایش تولید ناخالص داخلی و ایجاد اشتغال عنوان کرد.

قادری افزود: افزایش نرخ مشارکت روستائیان از طریق ایجاد زمینه اشتغال برای جمعیت غیرفعال و تثبیت و نگهداشت جمعیت روستایی، ایجاد بستر افزایش مشارکت زنان در فعالیت های اقتصادی و گسترش آموزش نیروی کار زنان و جوانان در مناطق روستایی از مهمترین این اهداف است.

قادری همچنین ایجاد اشتغال پایدار روستایی از طریق افزایش سهم سرمایه گذاری بخش دولتی و غیردولتی در فعالیت های اقتصادی روستایی اعم از تولید و خدمات را نیز از دیگر اهداف این طرح برشمرد.

منبع خبری: پایگاە اطلاع رسانی استانداری کردستان