جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در استان کردستان - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در استان کردستان

آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در استان کردستان


ماه مهمانی خدا:

آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در استان کردستان

استان کردستان از جمله استان هایی است که ماه مبارک رمضان در آن با سنت های خاصی همراه است و مردم این دیار هر ساله و با ورود به ماه شعبان و در آستانه فرا رسیدن ماه رمضان خود را برای مهمانی خدا آماده می کنند و چند روز آخر ماه شعبان را به استقبال رمضان می روند.
مردم این استان از چند روز قبل مساجد و تکایا را برای این ماه مبارک آماده می کنند و طنین انداز شدن نوای ملکوتی'مرحبا یا شهر الرمضان' در سطح مساجد مژده فرا رسیدن ماه مهمانی خداوند را می دهد و مردم استان کردستان با این نوای ملکوتی یک ماه مهمان خانه خداوند می شوند.
نوای روحبخش ' مرحبا یا شهر الرمضان، مرحبا یا شهر البرکت و الاحسان' همراه با قرائت دعا و ذکر و اشعار مختلف در مدح رسول گرامی اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع) تا پانزدهمین روز از ماه مبارک رمضان در مساجد و تکایای استان ادامه دارد.
از شب شانزدهم ماه مبارک رمضان نوای 'الوداع' به جای نوای مرحبا از مساجد سطح استان طنین انداز می شود و مردم با سردادن این نوا خود را برای خداحافطی با ماه مهمانی خدا آماده می کنند.
اقامه نماز تروایح از دیگر آداب و رسوم استان کردستان در ماه مبارک رمضان است و مردم در این ماه هر شب بعد از اذان عشا در مساجد جمع شده و نماز تروایح را اقامه می کنند.
تعداد رکعت های این نماز ثابت نیست و رکعات آن فرد است و برخی 11 رکعت، برخی 23 رکعت و برخی نیز بیشتر یا کمتر از آن را اقامه می کنند و افراد زیادی نیز هستند که در منزل به اقامه نماز تروایح می پردازند.
مردم استان کردستان در دهه آخر ماه مبارک رمضان نیز به شب زنده داری و قرائت دعاها و اذکار ویژه شب قدر می پردازند و در این 10 روز آخر ماه مبارک، مساجد استان بیشتر از سایر شب ها مملو از جمعیت شده و برنامه های مختلفی از جمله قرائت قرآن، اقامه نماز، سخنرانی، قرائت اشعاز مذهبی، پرسش و پاسخ و مولودی خوانی انجام خواهد شد.
از دیگر برنامه های مهم مردم استان در ماه مبارک رمضان مراسم جزء خوانی قرآن کریم با حضور تعدادی از قاریان و حافظان برجسته استان است و بر این اساس در اکثر مساجد و تکایا هر روز یک جزء از قران کریم قرائت شده و افراد در سنین مختلف می توانند در این برنامه شرکت کرده و تاپایان ماه مبارک رمضان، سی جزء قران را ختم کنند.
برنامه جزء خوانی قرآن کریم چند سالی است که از صدا و سیمای مرکز کردستان نیز به صورت زنده پخش شده و کسانی که نمی توانند در مساجد حضور پیدا کنند می توانند از این برنامه معنوی در منزل استفاده کنند.
پرداخت فطریه یکی دیگر از آیین های ماه مبارک رمضان در استان کردستان است و چند روز قبل از عید فطر سرپرست خانوار اقدام به پرداخت زکات فطریه خود کرده و ان را در میان نیازمندان و فقرا تقسیم می کنند.
با پایان یافتن ماه مبارک رمضان و رویت ماه شوال از همان ساعات اولیه صبح نوای زیبای 'الله اکبر، الله اکبر، الله اکبر، لا اله الا الله، الله اکبر، الله اکبر و لله الحمد' از سطح مساجد به گوش می رسد و مردم مسلمان این دیار پس از یک ماه روزه داری به سوی مساجد برای اقامه نماز عید فطر راهی مساجد می شوند.
پس از خواند نماز عید سعید فطر مردم با روبوسی و تبریک عید از همدیگر حلالیت طلبیده و پس از آن برای به جای آوردن صله رحم در این روز بزرگ به دیدار اقوام، دوستان و آشنایان خویش می روند.
اکثر مردم این منطقه شش روز نخست از ماه شوال را نیز اقدام به گرفتن روزه مستحبی با عنوان روزه ششلان می کنند و معتقدند که این شش روز نیز از اجر و صواب زیادی برخوردار است.

منبع خبرگزاری: ایرنا

آدرس کوتاه :