جهش تولید | شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹

اجرای ۸۰ طرح توسعه کشت توت‌فرنگی در مریوان - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

اجرای ۸۰ طرح توسعه کشت توت‌فرنگی در مریوان

اجرای ۸۰ طرح توسعه کشت توت‌فرنگی در مریوان


مدیر جهاد کشاورزی مریوان خبردادک

اجرای ۸۰ طرح توسعه کشت توت‌فرنگی در مریوان

سیدعزیز هاشمی ، با تبریک هفته جهاد کشاورزی اظهار داشت: امسال به‌مناسبت هفته جهاد کشاورزی در راستای توسعه توت‌فرنگی 80 طرح جدید در 100 هکتار باغات 40 روستای سطح این شهرستان با اعتبار بیش از 75 میلیون ریال ایجاد می‌شود.

وی گفت: در حال حاضر بیش از 250 هکتار باغ توت‌فرنگی در سطح شهرستان مریوان وجود دارد که با افتتاح و بهره‌برداری از این پروژه‌های جدید میزان این باغات به 350 هکتار خواهد رسید.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مریوان تصریح کرد: با بهره‌برداری از این 80 طرح توسعه توت‌فرنگی برای 80 نفر اشتغال ایجاد و همچنین 80 شغل دیگر تثبیت می‌شود و جوانان می‌توانند از این طریق برای خود درآمدزایی کنند.

تولید 7 هزار تن توت‌فرنگی در مریوان

وی با بیان اینکه خاک بیشتر مناطق مریوان مستعد کشت توت‌فرنگی است، گفت: محصول توت‌فرنگی در این شهرستان باکیفیت، خوشمزه، شیرین و از ماندگاری خوبی برخودار است و می‌توان از آن برای صادرات نیز استفاده کرد.

 

هاشمی با اشاره به ظرفیت‌های مریوان افزود: در طول سال در این شهرستان 7 هزار تن توت‌فرنگی تولید و به استان‌های کشور ارسال می‌شود.

وی با اشاره به تولید یک میلیونی نشاء توت‌فرنگی در این شهرستان اظهار کرد: مریوان یکی از مهم‌ترین شهرستان‌های تولیدکننده نشاء توت فرنگی در کشور بوده که بیش از 18 استان کشور از تولیدات نشاء توت‌فرنگی این شهرستان استفاده می‌کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مریوان گفت: بیشتر باغات توت‌فرنگی مریوان به‌صورت مکانیزه و آبیاری آن از طریق آبیاری‌نواری بوده و از ارقام تجاری آن استفاده می‌شود.

گفتنی است؛ 80 درصد توت‌‌فرنگی کشور در کردستان تولید می‌شود اما یکی از مشکلات توت‌فرنگی در این استان نداشتن بسته‌بندی‌های مدرن، نبود صنایع تبدیلی و همچنین زمان عرضه کوتاه آن به بازار است.

منبع خبرگزاری: تسنیم

آدرس کوتاه :