سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

آبخیزداری کردستان مظلوم واقع شده است - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

آبخیزداری کردستان مظلوم واقع شده است

آبخیزداری کردستان مظلوم واقع شده است


رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت:

آبخیزداری کردستان مظلوم واقع شده است

کریم ذوالفقاری در جلسه مدیریت یکپارچه منابع طبیعی در حوزه‌ آبخیز استان کردستان که با حضور مسئولان استان در سالن شهدای گمنام استانداری کردستان برگزار شد، اظهار داشت: سرزمین کردستان هم همانند مردمانش «مهمان‌نواز و خیر» است.

وی با اشاره به اینکه از سوی وزارت نیرو حقیقتاً آبخیزداری در استان کردستان مظلوم واقع شده است گفت: میلیاردها میلیارد سرمایه در سه دهه گذشته در سد سازی در استان کردستان سرمایه‌گذاری شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان تصریح کرد: صرفنظر از سدهایی که در استان کردستان داریم در آبخیزداری تا سد سفید رود تاثیرگذار هستیم و به همین دلیل وزارت نیرو جا داشت که اعتبارات خاصی را در سرشاخه‌های آبخیز در نظر بگیرد تا عملیات آبخیزداری آن انجام می‌شد.

وی گفت: اعتباراتی که در این حوزه وجود دارد اصلاً قابل قبول نیست و پیشنهاد بنده این است که یک نامه محکم از نظر علمی تهیه کنیم و برای وزیر نیرو و معاون اول رئیس جمهور بنویسیم چون هم منافعش به خود ما و هم کشور می‌رسد.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه کار دیگری که در استان برای ارتقای این حوزه می‌توانیم انجام دهیم توسعه باغات دیم است افزود: متاسفانه مراتع بر اثر شخم غلط و بخش عمده‌ای از مراتع در سال‌های گذشته تصرف شده که کاری به آن ندارم و بخشی دیگر به دلیل شیب در غرب استان در معرض خطر و خاک در حال فرسایش است.

وی اظهار کرد: بهترین راه حل در راستای ایجاد شغل و درآمد در اراضی توسعه باغات دیم با حداقل هزینه است که هر هکتار در کمترین حالت 6 میلیون تومان سود خالص دارد و با پنج هکتار می توانیم شغلی ایجاد کنیم که عملیات زیر بنایی خاص، آب و برق نمی‌خواهد.

منبع خبرگزاری: تسنیم

آدرس کوتاه :