جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

مستند چوپان دریاچه - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

مستند چوپان دریاچه

مستند چوپان دریاچه


مستند چوپان دریاچه

 

وجود دریاچه زریوار و نفوذ توده های مرطوب زمستانی و بهاری در مریوان، تاثیر فراوانی در مرطوب و معتدل شدن هوای این ناحیه دارد، رطوبت هوا و بارش های مناسب در این منطقه موجب ایجاد پوشش گیاهی زیبایی در این ناحیه شده است .

وجوددریاچه زریوار در میان جنگل های انبوه و زیبای بلوط و گونه های مختلف درختان جنگلی، سرزمین باشکوه را در غرب ایران پدید آورده است و آن را به مهم ترین جاذبه گردشگری غرب کشور تبدیل کرده است .

دریاچه زریوار یا تالاب آب شیرین زریبار (کردی: زرێبار) در فاصله ۳ کیلومتری غرب شهر مریوان، در استان کردستان ایران و از مکان‌های دیدنی و گردشگری این استان است. آب تالاب شیرین است و از تعدادی چشمهٔ کف‌جوش و بارش تأمین می‌شود. در بیشتر زمستان‌ها سطح دریاچه کاملاً یخ می‌بندد. این تالاب در طول جغرافیایی ′۸°۴۶ و عرض جغرافیایی ′۳۲°۳۵ و ارتفاع ۱۲۸۵ متری از سطح دریا واقع گردیده‌است. طول دریاچه زریوار حدود ۵ کیلومتر و عرض آن حدود ۱٫۶ کیلومتر است. وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداکثر عمق آن ۵/۵ متر است.

تالاب زریبار یکی از منحصر به فردترین دریاچه‌های آب شیرین در جهان بشمار می‌رود و کلیه شرایط جامع یک تالاب بین المللی را داراست و حتی مواردی از رفتار و عملکرد برخی از موجودات مشاهده می‌گردد که تاکنون مطالعه و یا اعلام نشده‌است که نیاز به بررسی بیشتر را می‌طلبد.

حجم تقریبی آب تالاب حدود ۳۰ میلیون متر مکعب برآورد شده‌است. محیط تالاب حدود ۲۲، ۵کیلومتر و میزان متوسط بارندگی ۷۸۶ میلیمتر در سال است. رطوبت نسبی برابر ۴/۵۸ درصد و متوسط تبخیر سالیانه معادل ۱۹۰۰ میلیمتر گزارش شده‌است.

با توجه به اینکه در جهان به محیط زیست اهمیت ویژه ای داده می شود و یکی از منابع مهم ما در استان کردستان، دریاچه زریوار است که در حال حاضر با خطر نابودی روبروست. در این مستند گزارشی (چوپان دریاچه)، پسرک جوانی هر روز به زیر آب می رود و چند نی از نی زارهایی که دریاچه را احاطه کرده اند می برد تا به این صورت دریاچه را از خطر نابود شدن نجات دهد.

ضرورت طرح و اهمیت تولید آن در استان:

با توجه به حفاظت از محیط زیست و حفظ منابع طبیعی و با عنایت به اینکه دریاچه زریوار بزرگترین دریاچه خودجوش آب شیرین حاورمیانه می باشد و در حال نابودشدن است تهیه چنین برنامه ای ضروری به نظر می رسد.

 

اهداف بلند مدت ( سیاستگذاری برنامه ای ) :

تقویت رفتارهای مثبت :  (70) درصد               تغییر رفتارهای منفی : (30) درصد

اهداف ( کوتاه مدت ) :

-          توجه به منابع طبیعی و حفاظت از آن

-          جذب توریست

شرح آیتم های متفاوت و خلاقیت های بکار رفته در طراحی برنامه :

این برنامه به صورت مستند گزارشی تهیه خواهد شد و به زوایایی توجه شده که در عمل خلاقیت در آن محرز خواهد بود.

 

مشاور و کارشناسان برنامه :

علی رحمانی

 

تهیه کننده، گزارشگر، صدابردار: سحر رحیمی

منابع اطلاعاتی و پژوهشی : ( کتب و مقالات و سایت ها و... )

مردم منطقه و کارشناسان منابع طبیعی