سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

تاریخچه ی رادیو مریوان - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

تاریخچه ی رادیو مریوان

تاریخچه ی رادیو مریوان


رادیو شهری مریوان

فعالیت رسمی رادیو مریوان در سال 1352 با نصب چهار دستگاه فرستنده ده کیلو واتی آغاز می شود.

باتوجه به هدف اصلی رادیو و تلویزیون وقت از تاسیس این رادیو که برون مرزی بوده و مخاطبین آن سوی مرز و نیمی از مردم مریوان هم اورامی زبان هستند برنامه های این رادیو را مختص مخاطبین اورامی زبان تهیه و پخش مینمودند .

در سال 1353 بنا به درخواستهای مردم سورانی زبان منطقه مریوان زمان این برنامه ها از دو ساعت به چهار ساعت با لهجه های سورانی و اورامی تهیه و پخش می شده این روال تا سال 1358 و اوایل انقلاب اسلامی ادامه داشته و با پیروزی انقلاب اسلامی این برنامه ها به یک ساعت برنامه هورامی کاهش می یابد.

رادیو مریوان تا1362 باهمان یک ساعت برنامه به فعالیت خودادامه داد وبعلت بمباران شدید مریوان وتخلیه شهربرنامه های این رادیوتعطیل شده وتنها فعالیت های این مجموعه درآن مقطع زمانی رله کردن صدای سراسری رادیو بود .

درسال 1386 باتوجه به شعارسال" اتحاد ملی وانسجام اسلامی" ودرخواستهای مردمی برنامه های رسانه ی مذکور با دو لهجه ی سورانی واورامی بصورت زنده جهت رضایتمندی مخاطبین درحال اجرا می باشد.

باتوجه به تعدد شبکه های تلویزیونی  ماهواره ای کرد زبان در منطقه استقبال مردم ودرخواست آنها جهت افزایش ساعت پخش برنامه ها نشان ازتاثیربرنامه های این رادیوبرزندگی مردم منطقه می باشد حتی پیام های تلفنی و شنونده های خارج ازمرزنشان تاثیراین برنامه ها برفرهنگ مردم کردستان عراق داردوبااین اوصاف میطلبد که مسئولین محترم توجه خاصی به این رادیو داشته باشند.

 

قدرت فرستنده ومیزان پوشش رادیو مریوان:

قدرت این فرستنده50کیلو وات می باشد که برروی موج  ام دبلیو فرکانس 1476کیلو هرتزمی باشدو شهرستان های مریوان و سروآباد را بالغ بر 90درصد پوشش می دهد وهمچنین شهرستان های پاوه و نوسود وقسمتی از شهرستان جوانرود در استان کرمانشاه وقسمتی از شهرستان های سقز بانه وسنندج را پوشش می دهد.

پوشش خارجی:

بعضی از شهرهایی مانند:حلبچه-پینجوین-خرمال-سیدصادق ...ودیگر شهرهای هم مرز کردستان عراق را تحت پوشش خود دارد.

هدف اصلی از تاسیس رادیو مریوان پوشش خارجی وبرون مرزی بوده اما سیاست جاری سازمان به عنوان  رادیوشهری به این  رادیو می نگرد که لازمه وجود یک رادیو شهری داشتن فرکانس مستقل می باشد چون برنامه های برون مرزی از شبکه های جداگانه ای تهیه و پخش می شود.

درحای حاضر دو ساعت برنامه به نام های"دیمه ن  و شنه ی زریبار"به صورت زنده در ساعت های 9 الی 10 و 11 الی 12 ظهربا اجرای دو گوینده ی سورانی وهورامی  در این رسانه تهیه و پخش می گردد و روزهای شنبه ساعت 12 ظهر خطبه های نماز جمعه مریوان ازطریق این رسانه پخش می گردد.

انشاالله انتظار میرودبا توجه به استقبال بی نظیرمردم ساعت پخش برنامه افزایش یابد.جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
عالیه محمد عمرانی ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ ۱۹:۵۱
از کجا تا حالا نصف شهر مریوان هورامی هستند... احمد ۱۳۹۷/۰۴/۸ ۰۲:۲۱

محمد عمرانی
پست شده در ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ ۱۹:۵۱
احمد
از کجا تا حالا نصف شهر مریوان هورامی هستند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پست شده در ۱۳۹۷/۰۴/۸ ۰۲:۲۱