رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

مشارکت مناسب مردمی از درس های ارزشمند همایش ملی'کرفتو' بود - نمایش محتوای خبر

 

 

مشارکت مناسب مردمی از درس های ارزشمند همایش ملی'کرفتو' بود

سرپرست پایگاه میراث فرهنگی زیویه و کرفتو گفت:

مشارکت مناسب مردمی از درس های ارزشمند همایش ملی'کرفتو' بود

علی هژبری با بیان اینکه برگزاری این برنامه، دارای درس های ارزشمند دیگری هم بود افزود: استقبال مردم دیواندره از مهمانان و دعوت به منزل و پذیرایی از آنان غیر از اینکه باعث شد شرکت کنندگان غیر بومی با فرهنگ مردم منطقه آشنا شوند، امنیت منطقه را نیز به تصویر کشید و مهمانان متخصص متوجه شدند که مردم برای میراث فرهنگی خویش ارزش فراوانی قائل هستند.
وی با بیان اینکه از اهداف این همایش تلاش برای ثبت جهانی کرفتو بود و نقش مردم در این راستا، بسیار تاثیر گذار است اضافه کرد: آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی به همه مردم تعلق دارد و باید همه برای حفظ میراث گذشتگان تلاش کنیم.
او با بیان اینکه نقش مسوولان نیز در برگزاری این همایش غیر قابل وصف و ستودنی بود اظهار کرد: در سال های قبل نیز اقدام هایی توسط مسوولان انجام شده بود که نامشان در همایش برده نشد ولی واقعیت این است تلاش همگان قابل تقدیر است.
هژبری با عنوان اینکه محققان خارجی غار 'کرفتو' را بیشتر با کتیبه یونانی متعلق به دوره سلوکی تا اواسط اشکانی بر سردر یکی از اتاق های طبقه سوم که در آن آمده است 'در اینجا هراکلس منزل دارد ، باشد که از گزند در امان باشد' می شناسند، اظهار کرد: گردآوری اطلاعات ارزشمند و چاپ آنها در آینده به معرفی بیشتر این اثر نزد مردم ایران و جهان کمک خواهد کرد.
غار کرفتو واقع در 72 کیلومتری دیواندره یکی از منحصربفردترین آثار استان کردستان محسوب می شود، غار با طول 750 متر شامل دو بخش طبیعی و تاریخی است.
بخش تاریخی غار را معماری دستکند در دل کوه تشکیل می دهد که در چهار طبقه قابل بازدید است.
اولین همایش ملی کرفتو 6 و 7 خرداد 1395 با حضور پژوهشگرانی از کشور، مسوولان استانی و ستادی و نیز مردم منطقه در دیواندره و محل غار کرفتو برگزار شد.
دیواندره در 100 کیلومتری شمال سنندج واقع شده است.

منبع خبرگزاری:ایرنا