رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۸

حضور كارگردان كامياراني در جشنواره پرفورمنس ايران - نمایش محتوای خبر

 

 

حضور كارگردان كامياراني در جشنواره پرفورمنس ايران

نخستين جشنواره پرفورمنس ايران:

حضور كارگردان كامياراني در جشنواره پرفورمنس ايران

پرفورمنس يا هنر زنده گونه‌اي از هنرهاي اجرايي است كه با بهره‌گيري از هنرهاي نمايشي و تجسمي و در مكان و زمان مشخصي توسط گروه يا به شكل يك نفره اجرا مي‌شود، زمان، فضا، بدن بازيگر و ارتباط دوسويه بازيگر و مخاطب چهار عنصر سازنده و اصلي يك اجراي پرفورمنس را شامل مي‌شود.
در يك اجراي پرفورمنس هنرمند مجبور به رعايت قواعد خشك و الزامات رعايت يك سبك خاص نيست لذا پرفورمنس مي‌تواند هر آنجايي كه چشمان جستجوگر مخاطبي انتظارش را مي‌كشد متولد شود.
گروهي به اشتباه پرفورمنس را در تئاتر خلاصه مي‌كنند و تصور مي‌كنند پرفورمنس تنها به واسطه تئاتر اجرا مي‌شود پرفورمنس از تئاتر گرفته شده است اما به صورت بنيادي متصل به تئاتر نيست در واقع پرفورمنس آرت در ابتدا در دنياي نقاشي و مجسمه‌سازي زاده و بعد وارد تئاتر شده است.
صلاح الدين اسماعيلي بازيگر نمايش بدون شرح گفت: نخستين هفته پرفورمنس ايران در اواخر فروردين ماه جاري در تهران برگزار مي‌شود.
وي افزود: در اين رويداد هنري، 8 پرفورمنس اجرا خواهد شد كه 7 اثر اجرايي از ميان آثار 'سي پرفورمنس، سي هنرمند، سي روز' توسط دبيرخانه اجرايي انتخاب شده اند و بدون شرح اثر هيمن باجلاني نيز درميان اين 7 اثر اجرايي است.
اسماعيلي در خصوص كارهاي خارجي حاضر در اين جشنواره بيان كرد: يك گروه نمايشي از فرانسه دعوت شده اند كه اثر پرفورمنس خود را اجرا كنند.
او با اشاره به داوران جشنواره اضافه كرد: «امير راد» پرفورمنس آرتيست و مديركانون نيومدياي موزه هنرهاي معاصراز داوران اين رويدادهنري هستند همچنين پرفسور «كريستين بي‌يه» پدر پرفورمنس دنيا و« ندا شاهرخي» از ديگر داوران اين رويداد معرفي شده اند.
اين بازيگر كامياراني به آثار نمايش داده شده اشاره كرد و گفت: نمايش بدون شرح، از ميان ٩٣ اثر ارسال شده براي دبيرخانه هفته ي پژوهشي اجرايي پرفورمنس ايران انتخاب شده است و ديگر نمايش هاي انتخابي عبارتند از هفت پرفورمنس ديگر به نام هاي «صفحه 848 ، اثر رضا غيور»،«همشهري، اثرتارا فراهاني»، «چهار پايه حضور، اثركسري بردبار»،«اينستاميت، اثرپارسا آذري»، «بدون نام، اثرسامان ارسطو» و «اقيانوس، اثر ويكتور تيمونيه» از كشور فرانسه است.
نخستين هفته پرفورمنس ايران از 23 تا 26 فروردين با همكاري موسسه فرهنگي هنري فانوس، پژوهشكده تاريخ هنر و اجراي دانشگاه پاريس اوئست و همچنين مركز تئاتر مولوي و با هدف معرفي پرفورمنس آرت ايران برگزار ميشود.
هفته پژوهش اجرايي ايران از 23 تا 26 فروردين 95 توسط موسسه فرهنگي هنري فانوس هنر پارس و مركز تئاتر مولوي برگزار مي شود.
نمايش هاي پرفورمنس در روزهاي 25 و26 فروردين اجرا مي شوند.
كامياران در 65 كيلومتري جنوب سنندج واقع شده است.

منبع خبرگزاری: ایرنا