رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۸

بسترسازی زکات؛ وظیفه مسئولان - نمایش محتوای خبر

 

 

بسترسازی زکات؛ وظیفه مسئولان

کُردستـــان

بسترسازی زکات؛ وظیفه مسئولان

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کُردستان، آیت الله سیّدمحمّد حسینی شاهرودی در نشست دبیرخانه شورای زکات استان، افزود: پرداخت زکات منجر به رفع بسیاری از مشکلات اقتصادی و معیشتی جامعه می‌شود بنابراین مسئولان باید زیرساخت‌های لازم برای ترویج این فریضه الهی را فراهم کنند.

وی با تأکید بر ترویج فرهنگ زکات با استفاده از زبان هنر تأکید کرد: رسانه‌ها و صداوسیما در زمینه ترغیب و تشویق مردم به پرداخت این فریضه می‌توانند بسیار تأثیرگذار باشند.

آیت الله حسینی شاهرودی همچنین با اشاره به نقش تأثیرگذار روحانیون در این زمینه یادآور شد: روحانیون باید به عنوان مبلغان دینی جامعه مورد توجه قرار گرفته و وضعیت معیشتی آن‌ها در نظر گرفته شود.
نماینده مردم کُردستان در مجلس خبرگان رهبری، در ادامه اضافه کرد: پرداخت زکات در استان کُردستان با پیشرفت زیادی روبرو شده و امید می‌رود با توجه به عنایات الهی بویژه در بخش زراعی پرداخت این فریضه در سال جاری بیشتر باشد.
دیگر نماینده مردم کُردستان در مجلس خبرگان رهبری هم با تأکید بر توجه مسلمانان به فریضه الهی زکات، گفت: ترک این فریضه منجر به تضعیف بنیه اقتصادی جامعه و زیرساخت‌های آن می‌شود.
ماموستا فایق رستمی، افزود: پرداخت زکات حمکت و فواید زیادی دارد که شکوفایی و رونق اقتصادی و کاهش فاصله طبقاتی از جمله این فواید است.
وی در ادامه با تأکید بر تلاش برای رفع بیکاری به عنوان یکی از مشکلات مهم استان گفت: بیکاری منجر به ایجاد ناامنی می‌شود لذا تلاش کنیم با رفع این معضل آرامش و امنیت موجود که حاصل خون هزاران شهید است را در جامعه حفظ کنیم.
مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) کُردستان نیز در این جلسه گفت: سال گذشته ۱۶۸ میلیارد ریال زکات در استان جمع آوری شد که نسبت به سال ۹۵ با رشد ۴۶ درصدی روبرو بود.
محمّدرسول شیخی زاده، اظهار داشت: تعهد ما در زمینه جمع آوری زکات در سال گذشته ۱۴۰ میلیارد ریال بود که با تحقق آن، رتبه ششم را در کشور داشتیم.
وی به هزینه کرد زکات جمع آوری شده در سال گذشته نیز اشاره کرد و یادآور شد: از این میزان زکات، ۶۴ درصد سهم فقرا و ۳۶ درصد نیز سهم پروژه‌های عمرانی بود که رعایت شده است.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) کُردستان، اظهار داشت: از هزار و ۶۹۴ روستای استان، سال گذشته هزار و ۱۰ روستا در بحث پرداخت زکات مشارکت داشتند.