سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

کاهش 75 درصدی بارندگی در کردستان/ کردستان وضعیت خشکسالی را تجربه می‌کند - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

کاهش 75 درصدی بارندگی در کردستان/ کردستان وضعیت خشکسالی را تجربه می‌کند

کاهش 75 درصدی بارندگی در کردستان/ کردستان وضعیت خشکسالی را تجربه می‌کند


مدیرکل هواشناسی استان کردستان خبر داد:

کاهش 75 درصدی بارندگی در کردستان/ کردستان وضعیت خشکسالی را تجربه می‌کند

محمدطالب حیدری شامگاه شنبه در چهارمین جلسه کارگروه تخصصی خشکسالی و مخاطرات کشاورزی استان کردستان که در سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد، اظهار داشت: میزان بارندگی امسال نسبت به درازمدت حدود 57 درصد و نسبت به سال گذشته 75 درصد کاهش داشته است.

مدیرکل هواشناسی استان کردستان تصریح کرد: با توجه به شرایط بارندگی تاکنون ما وضعیت خشکسالی را تجربه کرده‌ایم، چرا که ما امسال حدود 67 میلی‌متر بارندگی داشتیم در حالی که انتظار ما برای استان 158 میلی‌متر بوده ‌است.

وی گفت: بارش در منطقه کردستان در این روزها طلایی است، یعنی ما انتظار بارش را در هفته‌ای 20 میلی‌متر از آبان تا دی ماه داریم که امسال این اتفاق صورت نگرفت و اگر در ادامه سال بارندگی صورت نگیرد که معمولا تا 10 اردیبهشت ادامه دارد، این کمبود بارندگی برای ما جبران نمی‌شود.

مدیرکل هواشناسی استان کردستان با بیان اینکه امیدواریم در ادامه سال این کمبود برای نجات از وضعیت کم‌آبی جبران شود، تصریح کرد: در مدیریت‌ها و به ویژه مدیریت آب نباید زمان را از دست داد به امید اینکه بارش در اسفند و فروردین جبران شود و از الان باید برنامه‌ریزهای لازم صورت ‌گیرد.

حیدری خاطرنشان کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های صورت‌ گرفته، از 10 دی ماه تا 10 بهمن ماه انتظار بارندگی بیشتری همراه با افزایش دما خواهیم‌ داشت، که با توجه به این افزایش دما ابتدا بارش باران را خواهیم‌ داشت و در ادامه بارندگی در قسمت غربی کشور بیشتر خواهد بود.

وی عنوان کرد: مدیریت کشاورزی دهگلان از ما انتقاد کرده است که اعلام وضعیت هواشناسی برای دهگلان صورت نمی‌گیرد، برای این کار ما هر ساله باید مبلغ 600 هزار تومان به کارشناس پرداخت کنیم و ما به این اعتبار نیاز داریم.

حیدری گفت: گرم بودن هوا دلیل بر این نمی‌شود که سرمای دیررس بهار را نداشته باشیم و ما معمولا در انتهای فروردین تا 15 اردیبهشت سرمای دیررس بهاری را داریم که دما به زیر صفر می‌رسد و احتمال بروز خسارت وجود دارد.

مدیرکل هواشناسی استان کردستان تصریح کرد: ایستگاه‌های هواشناسی ما در حدود 14تا 15 شبکه است و ما قادر به بیان تمام جزئیات نیستیم.

وی در رابطه با مقایسه صورت گرفته با شاخص اس.پی.آی، عنوان کرد: در استان کردستان میزان برآورد بارندگی با توجه به این شاخص 500 میلی‌متر است و انتظار خشکسالی را برای استان ما ندارند در حالی با توجه به جدول‌سازی که توسط خود ما صورت گرفته، میزان بارندگی ما تاکنون در سنندج 67 میلی‌متر بوده و دلیل تفاوت ایجاد شده به همین خاطر است.

مدیرکل هواشناسی استان کردستان اضافه کرد: از سال 87 تاکنون میزان بارندگی یا به اندازه مصرف و یا کمتر از آن بوده‌ است اما امسال تاکنون این میزان سهم محقق نشده است و این کمبود سهم موجب بروز خشکسالی خواهد شد.

حیدری گفت: شاخص اس.پی.آی یک شاخص کلی است و میزان برآورد را کلی عنوان می‌کنند در حالی که ما با توجه به وظیفه اداری که داریم هفته به هفته وضعیت موجود را مورد سنجش قرار می‌دهیم.

منبع خبرگزاری: فارس

آدرس کوتاه :