سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

پس از توافق، ایران آماده تعامل برد - برد با «اقتصاد جهانی» است - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

بازگشت به صفحه کامل

پس از توافق، ایران آماده تعامل برد - برد با «اقتصاد جهانی» است

پس از توافق، ایران آماده تعامل برد - برد با «اقتصاد جهانی» است


پس از توافق، ایران آماده تعامل برد - برد با «اقتصاد جهانی» است

پس از توافق، ایران آماده تعامل برد - برد با «اقتصاد جهانی» است

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی دقایقی پیش در نشست توسعه سرمایه‌گذاری استان کردستان حضور یافت.

رئیس‌جمهور در این نشست در بخش ابتدایی سخنانش با تأکید بر اینکه سیاست پساتوافق دولت، آوردن سرمایه، تکنولوژی و رونق تولید و افزایش صادرات است، اظهار داشت: ما در عرصه اقتصادی، به‌دنبال توافق و تعامل برد ــ برد با شرکت‌های بزرگ دنیا، دولت‌ها و کارآفرین‌ها هستیم. ما دنبال بازکردن درها برای واردات نیستیم بلکه دنبال سرمایه‌گذاری و فناوری جدید و در نهایت افزایش صادرات هستیم.

وی با اشاره به اینکه بدخواهان در پی امنیتی و تهدید جلوه‌دادن ایران بوده‌اند، درحالی‌که اکنون ایران به همکار سیاسی دنیا تبدیل شده است، افزود: بحث آنان صرفاً غنی‌سازی در ایران نبود، بلکه آن‌ها می‌خواستند ایران را به‌عنوان یک تهدید و برهم‌زننده صلح و امنیت همسایگان، منطقه و جهان معرفی کنند.

حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: آنان سال‌ها روی این موضوع تبلیغ می‌کردند و حتی موفق شدند شش قطعنامه نیز در شورای امنیت با این موضوع که ایران اسلامی تهدید علیه صلح و امنیت بین المللی است، تصویب تا به‌اصطلاح خود این تهدید را مهار کنند.

وی با اشاره به اینکه بخشی از تلاش‌های دولت در 22 ماه گذشته در عرصه سیاسی از بین‌بردن این اتهامات بود، اظهار داشت: اکنون همان دولت‌ها اذعان دارند ایران دیگر تهدید برای صلح و امنیت نیست و به همکار سیاسی دنیا تبدیل شده است.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه برنامه و فناوری هسته‌ای ایران در مسیر توسعه کشور قرار دارد، گفت: ما نه می‌خواهیم کشوری را تهدید کنیم، نه مایل به دخالت در امور داخلی کشور دیگری هستیم و نه در داخل کشور در پی ساخت سلاح کشتار جمعی از جمله هسته‌ای هستیم. دولت در این 22 ماه، با حمایت مردم و سایر ارکان نظام و هدایت و حمایت رهبر معظم انقلاب اسلامی، به این هدف مهم دست یافته است.

حجت‌الاسلام روحانی با تصریح بر اینکه توافقی که حاصل شده به‌رغم پیچ‌و‌خم‌ها، اجرایی و عملیاتی خواهد شد، بیان کرد: ممکن است برخی‌ درباره اجرایی‌شدن این توافق تردید داشته باشند، اما با شرایطی که امروز در دنیا هست، اینکه کسی بتواند وضعیت را به دو سال پیش برگرداند، امکان‌پذیر نیست. آذرماه سال 92 هم گفتم ساختمان تحریم ترک خورده است، امروز در کنگره و سنا اذعان دارند که ادامه تحریم امکان‌پذیر نیست؛ این بدان معناست که راه و مسیری که ایران اسلامی در این دوره طی‌ کرده، موفق بوده است.

وی در ادامه سخنانش به برخی تلاش‌ها برای حفظ همان فضای امنیتی در روابط ایران با همسایگان اشاره کرد و ادامه داد: همان‌طور که ساختمان تحریم‌‌ها ترک خورده، پایه‌های هرگونه تلاش برای برگرداندن همان فضای امنیتی نیز فروریخته است و دیگر نمی‌توانند آن فضا را برگردانند؛ ملت ایران تصمیمی که برای امروز و آینده خود گرفته، قاطع و حساب‌شده است.

رئیس‌جمهور لغو قطعنامه‌های ضدایرانی را گامی ارزنده در مسیر حرکت شتابان اقتصادی کشور دانست و اظهار داشت: ما در جریان مذاکرات گفتیم که به‌دنبال یک توافق برد ــ برد هستیم تا این توافق بادوام و پایدار بماند و این توافق حاصل شده است. پس از توافق هسته‌ای، اکنون ایران آماده تعامل برد ــ برد با اقتصاد جهانی است.

به گزارش تسنیم، وی در ادامه سخنانش با اشاره به جاذبه‌ها و امکانات گسترده ایران از جمله نیروی کار ماهر، انرژی ارزان و موقعیت ویژه جغرافیایی گفتاکنون کمپانی‌های بزرگ و معروف دنیا از جمله آمریکایی به‌دنبال حضور گسترده در ایران هستند، اگر برنامه‌ریزی اقتصادی ما برنامه برد ــ برد باشد، هر دو طرف نفع خواهیم برد.

حجت‌الاسلام روحانی همچنین با توجه به برخی نگرانی‌هایی که از سوی گروهی خاص مطرح می‌شود، تأکید کردبنا نیست اگر منابع ما آزاد شد کالا بخریم و وارد کشور کنیم. شرایط امروز ما شرایطی است که فضا برای فعالیت بسیار مناسبت‌تر از دیروز شده و فردا مناسب‌تر از امروز خواهد شد.

وی با اعلام "مایلیم در دوره جدید ایرانی‌های کارآفرین خارج از کشور در صف اول سرمایه‌گذاری در کشور باشند" گفت: باید در این دوره زمانی مقررات و شرایط را به‌گونه‌ای تسهیل کنیم که سرمایه‌گذاران با ریسک کمتر و شرایط بهتر جذب ایران شوندآنچه در نهایت مردم ما در دوره پساتوافق شاهد خواهند بود، شرایط مناسب‌تر برای رشد اقتصادی، فناوری و فرهنگی و فضای بهتر اجتماعی و سیاسی در جامعه است.

رئیس‌جمهور در بخش پایانی سخنانش با اشاره به اینکه کردستان با داشتن فرهنگ غنی، طبیعت و معادن بکر و امنیت مناسب، برای سرمایه‌گذاران جذاب است، اظهار داشت: دولت از کارآفرینان انتظار دارد در دوره جدید، با قدرت بیشتری به صحنه بیایند و وظیفه خود را که همان افزایش تولید و صادرات و ایجاد اشتغال پایدار برای نسل جوان و تحصیل‌کرده است، فراهم کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

آدرس کوتاه :