جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

سرمایه گذاری ۶۶۹ میلیاردتومانی در بخش کشاورزی کردستان - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

سرمایه گذاری ۶۶۹ میلیاردتومانی در بخش کشاورزی کردستان

سرمایه گذاری ۶۶۹ میلیاردتومانی در بخش کشاورزی کردستان


رییس سازمان جهادکشاورزی کردستان خبرداد:

کریم ذوالفقاری عصر امروز چهارشنبه در جلسه شورای تحقیقات و آموزش کشاورزی استان که با حضور معاون وزیر جهادکشاورزی در سنندج تشکیل شد، با اشاره به اینکه حدود ۳۰ درصد جمعیت استان در روستاها ساکن هستند، گفت: بیش از ۵۰ درصد ساکنین شهرهای استان هم از روستا و بخش کشاورزی ارتزاق می کنند.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۱۰ هزار خانوار کردستانی به طور مستقیم در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند، عنوان کرد: استان از نظر منابع خدادادی وضعیت مطلوبی دارد ولی متاسفانه درآمد سرانه مردم پایین تر از متوسط کشوری است که یکی از دلایل آن دیم زار بودن اراضی کشاورزی مااست.

وی اضافه کرد: میزان درآمد حاصله از یک هکتار دیم ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان، در اراضی آبی بیش از ۷ میلیون تومان و در باغ هم بیش از ۵ میلیون تومان است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی کردستان ادامه داد: اگر میانگین اراضی آبی کردستان برابر میانگین کشور بود بی شک درآمد سرانه مردم هم به بیش از ۱۰ میلیون تومان افزایش پیدا می کرد.

ذوالفقاری عنوان کرد: بیش از ۵ هزار میلیارد تومان تاکنون در بخش آب استان سرمایه گذاری شده که متاسفانه تنها ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان از آب سدهای احداث شده بهره مند شدند.

وی با اشاره به اینکه کردستان در تولید بسیاری از محصولات دامی، زراعی وباغی جزو ۱۰ استان برتر کشور است، گفت: استان ما رتبه نخست تولیدتوت فرنگی، رتبه دوم تولید انگور دیم، سوم تولید نخود، چهار تولید گندم و رتبه پنجم تولید سیب زمینی در کشور را دارد.

وی با اشاره به اینکه انتظار ایجاد اشتغال به بخش کشاورزی دراستان منتقل شده، بیان کرد: در بخش زراعت امکان ایجاد اشتغال نیست مگر اینکه اراضی دیم به آبی تبدیل شود که در این راستا هدف گذاری کردیم میزان اراضی آبی را از ۱۱۰ هزار هکتار کنونی به ۳۲۰ هزار هکتار برسانیم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی کردستان از افزایش ۴۶ درصدی تولید محصولات کشاورزی استان خبرداد و اظهارداشت: میزان تولید محصولات کشاورزی استان در سال ۹۲، یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن بود و امروز این میزان به ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن افزایش پیدا کرده است.

ذوالفقاری ادامه داد: ظرفیت سردخانه های استان در سال ۹۲، ۱۸ هزار تن بود امروز این ظرفیت ۳۰ هزار تن است.

وی عنوان کرد: طی سه سال و نیم اخیر حدود ۶۶۹ میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش کشاورزی با اجرایی کردن ۲ هزار و ۳۳۸ طرح انجام شده است.

وی بیان کرد: ۹۵ درصد سرمایه گذاری انجام شده در بخش کشاورزی استان توسط بخش خصوصی صورت گرفته است.

 

آدرس کوتاه :